15. června 2018 12:41

Seřadili jsme filmový Resident Evil od nejlepšího dílu po nejhorší

Který je nejlepší podle vás?

Apokalypsa pokračuje – už v sobotu ve 22.15 začíná na Prima COOL třetí díl ságy Resident Evil s podtitulem Zánik. Ničemný T-Virus od minulého dílu unikl a rozšířil se po celém světě, který překoval na nefalšovanou madmaxovskou poušť – navíc však plnou krvelačných zombies! Alice se tentokrát při boji s korporací Umbrella bude muset spojit s konvojem přeživších, který vede Ali Larter (Hrdinové), a cesta je zavede až do ruin Las Vegas. Zánik nás jako nejlepší díl své sextalogie (no jo, spoiler!) vybičoval seřadit šestici filmových Resident Evilů od nejhoršího po nejlepší – souhlasíte s výběrem?

06) Resident Evil: Afterlife

Na samotném chvostu se umístil čtvrtý díl Afterlife z roku 2010. Máte problém si vybavit jeho zápletku? Snadná pomoc! Jde o ten díl, který se odehrává v losangeleské věznici a končí útokem na loď. Afterlife ztrácí body zejména tím, že (tradičně) pošle v úvodu cliffhanger z předešlého dílu rovnou na krchov a většinu stopáže se věnuje novým a nejméně zajímavým postavám. Zápletka ve věznici přitom postrádá drajv třetího dílu a ničemu nepomáhá ani absence gradace. Za řeč stojí přesto podařené 3D – ale to už dnes ocení málokdo.

05) Resident Evil: Odveta

Podobně ztrácí body i Odveta, díl pátý z roku 2012. Pokud to po Afterlife někomu nebylo jasné, Odveta zcela dlabe na jakoukoliv dějovou logiku a návaznost – Alice je tu uzavřena v obrovském podzemním komplexu, který z nějakého důvodu obsahuje kopii Moskvy, New Yorku a Tokia, ale i klonů již padlých postav – stejně jako známé, leč s vygumovanou myslí. Ačkoliv je však zápletka hodná Zlaté maliny, kamera a scénografie stále stojí za občasný hřích a hned úvodní scéna filmu (navazující na Afterlife) je doslova geniální!

04) Resident Evil: Poslední kapitola

Bramborovou medaili si odnáší Poslední kapitola, díl šestý a prozatím skutečně poslední. Maniakální, klipovitá akce je k nalezení i tady a pořád tak jde o potěchu oka. Fanoušci série i její kritici asi nečekají nic jiného. K lepšímu dojmu Poslední kapitole pomáhá trochu srozumitelnější zápletka, v níž se Alice vrací do dějiště prvních dvou filmů, aby to celé nějak zakončila. Finále, pravda, končí tradičně na otevřené notě, ale to je už v rámci této ságy tak nějak očekávatelné.

03) Resident Evil: Apokalypsa

Zatímco „druhá trilogie“ tak rozhodně disponuje horší kvalitou, „trilogie první“ je na tom poněkud lépe. Tak třeba Apokalypsa, v níž davy zombíků poprvé ve velkém zaútočí na Racoon City a série poprvé ukáže jakous takous výraznější akci, patří dodnes mezi kvalitní béčka. Speciální jednotky se řežou s nemrtvými, Alice k tomu zjišťuje, že má superschopnosti, a do toho je tu k vidění i Sienna Guillory s kvéry (a sukní) postavenými proklatě vysoko! Je zde znát růst a eskalace z prvního dílu, a to vzdor jistému zhoršení tempa v druhé půlce filmu. Potěší navíc někteří herci, kteří se proslavili až později – třeba Iain Glen (Friendzone Knight ze Hry o trůny) v roli zlého vědce.

02) Resident Evil

Ještě lepší byl díl první, který se objektivně zařadil mezi filmy, které napomohly resuscitaci (či spíše reanimaci?) zombie žánru jako takového. Speciální komando tu přichází zjistit, proč se odmlčela podzemní laboratoř Umbrella Corporation pod Racoon City – a ke svému překvapení zjistí, že mrtví nezůstávají mrtvými! První díl disponoval některými upřímně hororovými okamžiky, ačkoliv paradoxně většinou bez spojitosti se zombíky (viz scéna s laserem). Poprvé a naposledy tu navíc dávalo smysl, že je Alice zmatená jako probuzené štěně – ztratila totiž paměť v důsledku celé nehody způsobující incident! A poprvé i naposledy jsme navíc ocenili otevřený konec. Ach, roníme nostalgické slzy…

01) Resident Evil: Zánik

Jasně nejpovedenější je však díl třetí alias Zánik – story prvních dvou dílů tu přirozeně vygraduje do celosvětové apokalypsy, která si navíc bere inspiraci u těch nejlepších, v tomto případě u Šíleného Maxe! Konvoj přeživších vedený Ali Larter (jejíž styl tak nějak uvrhává Millu do stínu…) sám o sobě platí za perfektní nápad, spojení akce, zombíků a road movie ostatně pár let na to skvěle využil třeba Zombieland. Zánik navíc obsahuje některé momenty, které připomínají i nejlepší okamžiky Živých mrtvých – ano, máme na mysli třeba kontejner zombíků v Las Vegas. Velká škoda, že se známá série po tomto vrcholu již nikdy nedostala na podobnou míru správně béčkové kvality!

Resident Evil: Zánik začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný