27. září 2021 00:03

7 rapperů, kteří se prosadili ve filmech: Od Marka Wahlberga k Willu Smithovi

Nikdy není pozdě na změnu kariéry!

V sobotu večer na COOL dorazí kriminální drama Neumírej sám. Umírající drogový král tu začne vyprávět temný a pohnutý příběh svého života – při premiéře v roce 2004 však biják získal popularitu i díky tomu, že v hlavní roli odehrál rapper s cyklistickým jménem DMX. Není to zdaleka jediný rapper, který úspěšně prorazil ve světě filmu – u některých z nich možná ani nevíte, že začínali právě ve světě hudby. Vzpomněli jsme proto na sedm DMXových kolegů.

07) LL Cool J

Starým známým i z naších obrazovek je LL Cool J, nejčastěji znám jako druhá polovina ústředního agentovského dua z Námořní vyšetřovací služby L. A. Pan LL, vlastním jménem James Todd Smith, je dvojnásobným držitelem Grammy, ve skutečnosti se však ve filmech objevil ve stejném roce, kdy vydal i své první album – v dřevním roce 1985! Od té doby se mihl třeba i v Útoku z hlubin a plejádě filmů i seriálů, takže lze rozhodně říct, že jde stejnou měrou o herce i rappera.

06) Snoop Dogg

Oproti tomu Snoop Dogg je spíše než ve světě filmu úspěšnější ve sféře internetu. Přesto mu nelze upřít jistou porci snahy – v drtivé většině případů se sice objevuje jen v bijácích o hulení, kde navíc častokrát hraje „sám sebe“ (popřípadě své alterego), ale třeba v případě Starskyho & Hutche zabodoval asi jako hafan protidrogové jednotky na Snoop Doggově večírku...

05) Ice-T

I když pán s přezdívkou Ledový-Č není zrovna matadorem filmových ocenění, rozhodně mu nelze upřít dlouhou filmografii. Ice-T se objevil před kamerou již v roce 1984, a na kontě má dokonce i účast v kultovně špatném „hudebním“ filmu Breakin' 2: Electric Boogaloo. Již v roce 1994 se ale Ice-T vyšvihl nad béčkové a céčkové filmy skrze příjemný thriller Hra o přežití – a typicky jako ochránce zákona pokračoval i v řadě dalších snímků, než se probojoval až do seriálu Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti.

04) Ice Cube

Jen o pomyslné stojící bradavky (však je u těchto jmen taky docela chladno!) vyhrává Ice Cube. I ten má na kontě řadu párty filmů, po jejich boku si však střihl také účast na hororu Duchové Marsu, a dokonce je (papírově) i drsňákem na úrovni Vina Diesela – Ice Cube ho totiž nahradil v druhém xXx: Nová dimenze. Dnes navíc ve filmovém světě stále funguje jako producent a scenárista.

03) Mark Wahlberg

Světlou ovcí na našem seznamu je Mark Wahlberg – člověk, který je tak dlouho znám jako herec, až mnozí zcela zapomněli na jeho rappové kořeny. Jako rapper Marky Mark vydal dvojici alb v letech 1991 a 1992, a ačkoliv na filmovém poli získal mnohem vyšší úspěchy, jeho hudební počátky nebyly zcela neúspěšné. Markův debut se v USA umístil na 21. místě v celostátní hitparádě, což na nováčka není věru špatná pozice!

02) Queen Latifah

Na stříbrné příčce skončila pravidelná účastnice nejen mrzkých, avšak finančně typicky úspěšných komedií, ale také oceňovaných dramat – totiž Queen Latifah. Proč předběhla Marka, který je objektivně lepší herec? Queen Latifah v první řadě dělá do hudby delší dobu a tvoří ji s miliony prodaných alb dodnes! Krom toho ale má na kontě celou řadu komediálních filmů (Holičství, 22 Jump Street, Doba ledová!), stejně jako vážnější role (Bessie, Chicago), za které získala i nominaci na Oscara. A to věru není špatné skloubení obou kariér!

01) Will Smith

O nejúspěšnějším rapperovi ve světě filmu nicméně nemůže být pochyb – Will Smith je Pan Herec své generace a velmi dlouho platil za absolutní špičku mezi nejlépe placenými hollywoodskými herci. Jen na něm stála řada blockbusterů minulosti! A i když kvalita jeho bijáků v posledních letech šla poněkud níže, než bychom sami chtěli, stále lze říct, že se skutečně významně zapsal do dějin světového filmu. Na někoho, kdo začínal jako rapper Fresh Prince, to je vskutku úctyhodný posun!

Neumírej sám začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný