9. října 2023 00:07

5 nejlepších scén z Ramba II: Kterou máte nejradši vy?

John Rambo se vrací do akce a... vlastně na to jde koukat pořád dokola!

V sobotu večer se na COOLu rozjede legendární akční opus Rambo II. Johnny se tentokrát z vězení, kde skončil po událostech jedničky, zaletí vykoupit do vietnamského pekla. Válka s Vietnamem sice skončila, ve zdejších lágrech je však možná stále vězněn nejeden Američan. S podobnou premisou není divu, že Rambo II u mnoha diváků vzbuzoval veskrze pozitivní emoce – krom toho jim však šel naproti i celou řadou kultovních scén!

05) Mučeníčko

Jen málokterý film dovedl udělat z mučení takovou potěchu jako Rambo II. Zaprvé – Stallone. Ten chlápek vypadá naprosto fenomenálně, i když do něj filmaři pouštějí elektrický proud (předpokládáme samozřejmě, že přesně takhle autenticky se mučení ve filmech natáčí…). Ale za druhé, každý hrdina potřebuje svou motivaci. A ve filmu s tak prostou story, jako má Rambo II, je mučení perfektní zkratka k tomu, abychom ve finále o to víc oslavovali záporákův konec.

04) Příprava na akci

Podobně jako v případě mučení i velkou přípravu na akci – tedy rychlý sled střihů na übermocné svalstvo, které je opásáváno zásobníky, řemeny, pistolemi, noži a granáty – jsme viděli v řadě následujících filmů. Na mysli vytane zejména o půl roku mladší Arnieho Komando. Rambo II ale byl v tomto ohledu víceméně první vlaštovkou! Sice to celé dost s BDSM konotacemi, ale... to zjevně nevadí hercům ani divákům, tak co? Ruku na srdce, právě tuhle scénu (nebo její protipól z Komanda) si vybavíte pokaždé, když se oblékáte/obouváte a chcete se u toho cítit cool.

03) Luk proti AKčku

Rambo si v průběhu filmu vybuduje ještě jednu motivaci, proč ve Vietnamu dštít zkázu – totiž smrt sličné agentky Co. Pravda, pomstí ji asi o dvě minuty později, takže mu hněv nevydrží zas tak dlouho. Jde však čistě o to, jak ji pomstí! V sérii, kde lidi umírají jako na běžícím páse, je smrt důstojníka, který zabil Co, něčím skoro až umělecky geniálním. Rambo nejenže jej porazí s pomocí luku proti jeho útočné pušce, ale navíc je onen luk… vybaven výbušnou špičkou, což má za následek vyloženě explozivní finiš celého mače!

02) Vrtulníkové finále

Je to paradoxní, ale na to, jak maskulinní dvojka je – a jak nastavila trend i následovníkům – se finální souboj neodehrává mezi dvěma upocenými cápky tím, že by po sobě vrhali nože a prali se v bahně. Namísto toho se Rambo a zlý ruský důstojník utkají ve vzdušném souboji mezi vrtulníky Hind a Huey! Kdo by čekal, že je Rambo tak dobrý pilot a že se v akčním bijáku podobného ražení dočká vsuvky z filmů o létání? Nás tenhle finiš mile překvapuje dodnes. Ale ještě jím nekončíme, je totiž potřeba se s něčím vypořádat ještě po návratu domů.

01) Rambo vs. Establishment

Propagandistický tón filmu, který tak trochu retroaktivně „vyhraje“ Americe vietnamský konflikt, byl a je mezi diváky milován i nenáviděn. Obvykle podle toho, jak se staví k Americe, Vietnamu, válce a vojákům. Odhlédneme-li však od té či oné ideologie, je finální Rambův ragequit proti agentu Murdockovi, který jej poslal do zbytečné akce, vyloženě libový pro každého, kdo měl někdy v práci nadřízeného, s nímž nesouhlasil. Tedy jinými slovy: Víceméně pro každého! Mezi střílením z kulometu a tasením žabikuchu je však o to sympatičtější, že Rambo nakonec zlořádovi nijak neublíží. A to by si nakonec před svými vlastními ragequity měli odnést všichni, kdo také chtějí do práce dojít s kulometem!

Rambo II začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný