9. října 2023 00:06

Rambo II vs. Komando: Stalloneho duel se Schwarzeneggerem trval skoro dvě dekády

Dnes jsou Stallone a Schwarzenegger dobří přátelé. Kdysi však byli největšími soky!

V sobotu večer si na COOLu dáme akční klasiku Rambo II. Sylvester Stallone se v ní vydá zpět do nitra vietnamského pekla, aby tu osvobodil držené americké zajatce – a inspiroval při tom celý subžánr akčního filmu 80. let! Jak jste si možná všimli, druhý Rambo má hodně společného s Komandem nebo s Predátorem. A rozhodně to není náhoda, mezi Arnoldem Schwarzeneggerem a Sylvesterem Stallonem totiž na začátcích jejich kariér panovala přímo legendární nevraživost.

O mnoho let později, po Postradatelných a dalších společných bijácích, se oba o někdejší soupeřivosti rozmluvili. V talkshow Davida Lettermana například Sly řekl, že se v osmdesátkách s Arnoldem „agresivně nenáviděli“ tak mocně, že se „vzájemně nenáviděla i jejich DNA“.

Občas se tohle soupeření projevovalo dětinsky, občas agresivněji. Dvojice se poprvé potkala na předávání Zlatých glóbů v roce 1977 – a Sly hned Arnoldovým směrem hodil pugét květin, který měl v ruce. Proč? Arnie údajně zesměšňoval Stalloneho jako „nový vycházející talent“ Hollywoodu. Ten večer, kdy byl Rocky pasován za jeden z nejlepších filmů roku, tak jejich soupeření začalo.

Řadu let měli oba problém být byť jen ve stejné místnosti. Ne, nepřerostlo to v nějaké rvačky nebo přestřelky, asi byste je ale nechtěli během nějaké filmové akce potkat na toaletách. Zřejmě nejkurióznějším kouskem z onoho soupeření, krom natáčení podobných filmů, je okamžik, kdy Arnie lstí přiměl Slye natočit Stůj, nebo maminka vystřelí. I když totiž v téhle komedii fakt hrát nechtěl, protože se (správně) domníval, že půjde přinejlepším o tuctovou ptákovinu, šířil zvěsti o tom, že v něm hrát chce. A když tak roli „nedostal“, skočil po ní Sly!

Co však bylo podstatou nenávisti téhle dvojky? Paradoxně nic konkrétního – jenom soutěživost.

Světy filmu a kulturistiky jsou logicky extrémně kompetitivní. Sly přicházel z toho prvního a s tím druhým jen koketoval pro kameru, Arnie naopak v osmdesátkách platil za kulturistickou legendu, která se snažila prorazit ve filmu. Každý z mužů, byť jsou často srovnáváni, měl tomu druhému co závidět.

Sly byl například dříve scenáristou (!) než hercem a do Arnieho extrémní muskulatury měl i při nejlepší kondici daleko. Arnoldovi zase chybělo přesně to, v čem měl výhodu Sly, tedy americký původ, jistá erudice a mírný odér intelektualismu. Stalloneho Rocky už po pěti letech snahy o filmovou kariéru vyšvihl až k Oscarovi. Zní to paradoxně? Uvažte následující: Arnieho první film, Herkules v New Yorku, mu naopak svou otřesností víc jak na dekádu filmovou dráhu zazdil. Na druhou stranu, Slyova sláva vrcholila v roce 1985, kdy naopak nastupoval Arnold jako nová tvář podobného typu hrdiny.

Nenáviděl jsem ho už jen kvůli tomu, že existoval na povrchu Země,“ popsal Sly svoje původní vnímání Arnolda. Pak se nicméně nechal slyšet, že právě ona soutěživost jim pomohla vzájemně dostat ze sebe to nejlepší. „Po chvíli jsem se to naučil mít rád. On měl větší kvér. Já (ve filmu) zastřelil víc lidí. On pak zastřelili víc lidí. Ale nakonec utekl do sci-fi, kam jsem ho vlastně už nenásledoval.

Byla to právě radost ze soutěžení, co pány po desítkách let spřátelilo. „Nakonec jsme se v 90. letech stali přáteli,“ řekl později Arnie. „Byli jsme už dost dospělí a chytří, abychom mohli říct ‚hej, ukončíme to a ve finále jsme začali točit filmy spolu.“ Za vítěze tak můžeme prohlásit nás, diváky, kteří dostali tři díly Expendables a navrch ještě první Plán útěku!

Rambo II začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Sdílejte článek
Štítky Arnold Schwarzenegger Rambo II Sylvester Stallone Rambo

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný