11. srpna 2016 17:33

Ragnarova konkurence: 4 nejlepší filmy a seriály s Vikingy

Bojovníci severu: Sága Vikingů - upoutávka

Seveřani vrací úder!

Vikingové jsou dnes populárnější než kdy dříve. S COOLem si jejich nejnovější výpravu do světa filmu můžete dopřát i v sobotu ve 20.00, kdy startuje snímek Bojovníci severu: Sága Vikingů! Příběh o přežití ztracené severské výpravy v nehostinné Anglii nabídne solidní béčkové kvality – a abyste se na vše akurátně připravili, nachystali jsme hostinu v podobě čtyř dalších kultovních vikinských nájezdů!

Vikingové (film)

Tím prvním, co zřejmě většinu z nás seznámilo s cool Seveřany, byl film Vikingové z roku 1999. Snímek, který v původním znění nese poněkud trefnější jméno The 13th Warrior, byl sice vyprávěn z pohledu arabského drsňáka s tváří Antonia Banderase, avšak jenom aby divák (stejně jako hrdina) mohl objevovat vikingskou náturu konce 10. století.

Je celkem šumák, že Banderasovi Vikingové nejsou zrovna historicky věrní - premisou filmu je ostatně výprava proti bájným potvorám. Jen málokterý biják totiž tak perfektně ztělesnil ducha a srdce (dnešního pojetí) Vikingů. Tedy, až do jisté modernější verze, která se skoro zcela oprostila od mytologických přesahů a soustředila se na osobní motivace k plenění a nájezdům!

Vikingové (TV seriál)

Stejný název obou děl je sice poněkud matoucí, avšak ve skutečnosti si Vikingové (film) a Vikingové (seriál) nemohou být vzdálenější! Novější, před třemi lety startující seriál totiž popisuje namísto genetické party drsňáků příběh vzestupu legendárního vůdce Ragnara Lothbroka (Travis Fimmel), který se rozhodne z trapných nájezdnických výprav překovat impérium, z něhož bude Evropě tuhnout krev v žilách! Ačkoliv tak seroš nedělá zrovna s relativní politickou propracovanstí Her o trůny, je zároveň zcela vzdálen od boje proti obludám.

A Vikingům se musí nechat, že se jim podařilo ze Seveřanů znovu udělat cool zboží. Jasně, lehce pomohl i Marvel a jeho Thor. Ale teprve Travis Fimmel a jeho anarchističti říznutí liberální a neznásilňující Vikingové se vpili do žil novým fanouškům!

Dlouhé lodi Vikingů

Mrkneme krátce do historie – Vikingové totiž rozhodně nejsou jenom moderní mánií. Jeden z těch lepších filmů byl natočen v roce 1964 a jmenuje se Dlouhé lodě Vikingů. V jeho story se dvojice vikingských bratrů vydá na indianajonesovskou výpravu za zmizelým artefaktem, přičemž jim jdou po krku Arabové.

Dlouhé lodi Vikingů jsou samozřejmě věrohodné asi jako hrudník Pamely Anderson, totálně navíc negují příběhovou stránku ve prospěch šestákové dobrodružné story. Jde o pohádku. Pokud však hledáte dobrodrůžo jako ze staré školy a nepotřebujete nutně dokumentární věrnost story a/nebo kostýmů, jste tu na správné adrese.

The Last Kingdom

Popularita Vikingů měla za následek i příchod některých podobných serošů. The Last Kingdom je však rovněž natočen na mustru osmidílné románové série The Saxon Stories, jejíž první díl vyšel už v roce 2004 - nejde tedy o lacinou snahu si namastit kapsu. Seriál popisuje příběh šlechtice v Anglii na vrcholu středověku, jenž je v dětství unesen dánskými Vikingy.

Jak už to chodí, mladý geroj je jimi vychován, trpí však krizí identity a není si jistý, kam doopravdy patří - je pánem anebo dobyvatelem? Osmero dílů v produkci BBC One si zatím vysloužilo vysoká hodnocení, a dost možná je historicky nejvěrnějším převyprávěním části vikingské historie.

Snaha o přežití v bijáku Bojovníci severu: Sága Vikingů začíná v sobotu ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný