15. března 2023 16:45

Poslední film Quentina Tarantina potvrzen: O čem bude jeho velká rozlučka se stříbrným plátnem?

Desátý film má opravdu být jeho posledním. Jakým příběhem hodlá Quentin Tarantino uzavřít svou fascinující kariéru?

Quentin Tarantino už dlouhé roky tvrdí, že natočí jen deset celovečerních filmů, ani jeden navíc, přičemž devítkou bylo Tenkrát v Hollywoodu (2019). Prestižní magazín The Hollywood Reporter teď přinesl informaci, že devětapadesátiletý režisér už chystá svou velkou filmovou rozlučku. Bude se jmenovat The Movie Critic, má se odehrávat v Los Angeles sedmdesátých let a hlavní hrdinkou bude žena. Natáčení má začít už na podzim.

Ačkoli to zatím nebylo oficiálně potvrzeno, tak lze z dostupných informací odvodit, že snímek bude inspirován legendární americkou filmovou kritičkou Pauline Kael. Tarantino je jejím dlouholetým obdivovatelem, ve svých knihách i rozhovorech mnohokrát zdůrazňoval, jak ovlivnila jeho vnímání filmového média a označil ji za Kerouacka filmové kritiky.

Pauline Kael proslula svým ironickým a břitkým stylem psaní a schopností jít proti proudu. Nebála se kritizovat obecně oceňované filmy a naopak vyzdvihnout outsidery, často se taky zabývala problematikou násilí ve filmech. Pro svou neústupnost mnohokrát bojovala se svým vydavatelem, ale do křížku se dostala i s mnoha velikány filmu – nejznámější je její spor s Orsonem Wellesem. V oblibě ji však neměli ani Stanley Kubrick, George Lucas nebo Clint Eastwood.

Tarantinův film by se mohl zabývat vrcholem jejích tvůrčích sil na konci sedmdesátých let. Tehdy si ji na žádost herce Warrena Beattyho najalo studio Paramount jako konzultantku. Její nekompromisní přistup a neochota podřizovat se finančním a producentským vlivům však brzo tuto kapitolu ukončily a ona se po roce uvnitř filmového byznysu rozhodla vrátit zpátky k psaní.

Dodrží nakonec Tarantino svůj slib a ukončí tímto filmem kariéru? Ne tak docela. Mohl by se věnovat třeba produkování nebo se zaměřit na seriálové projekty. Není to tak dlouho, co se proslýchalo, že chystá seriálový spin-off Tenkrát v Hollywoodu. Nakonec dostal přednost film, ale může se k seriálu vrátit. Úspěch jeho nedávné knihy Cinema Speculation ho taky může dovést k rozhodnutí, že by svou filmovou vášeň mohl vyjadřovat psaním, podobně jako jeho oblíbená kritička.

Zdroj: The Hollywood Reporter

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný