28. září 2020 00:01

7 nejoblíbenějších filmů Quentina Tarantina: Od Čelistí k Apokalypse

Co inspirovalo režiséra Kill Billa, Pulp Fiction a Tenkrát v Hollywoodu?

V sobotu večer si na COOLu můžete vychutnat opulentní příběh o pomstě jménem Kill Bill. Nezničitelná Nevěsta se v něm bude muset vydat v ústrety masakru všech, kdo se podíleli na jejím veselkovém masakru, a prolije při tom hektolitry malinové šťávy. Na to, aby vznikl podobně ujetý biják, je třeba výjimečné mysli – co však zpětně ovlivňovalo a formovalo mysl Quentina Tarantina? Vypíchli jsme jeho nejoblíbenější bijáky!

07) Velký útěk

Jak vystavět příběh s mnoha postavami? Jedním z nejslavnějších receptů je klasika o úprku ze zajateckého tábora jménem Velký útěk. Nejde však jen o operování s postavami, ale i o přístup k látce. Velký útěk byl totiž poctou útěkářským filmům, zároveň si však z tématu druhé světové války i trochu utahoval.

06) Jeho dívka Pátek

Dost možná nejpřekvapivějším bijákem celého našeho seznamu je komedie Howarda Hawkse z roku 1940 jménem Jeho dívka Pátek. Její styl, díky němuž hlavní hrdinka není jen obětí, ale prostořekou femme fatale, je však esenciální pro chápání základů Tarantinových dialogů. Dnes je samozřejmě podobné obracení rolí ve filmu běžné. Jeho dívka Pátek ale vznikla před skoro 80 lety a ovlivnila řady následovníků.

05) Carrie

Oproti tomu Carrie je hororovou klasikou, v níž se krví nešetří – a tahle mazlavá tekutina je cosi, čím nešetří ani Quentin ve svých filmech! Neméně podstatná je ale i podstata Carrie jako postavy. Než totiž na konci začne likvidovat své šikanátorské spolužáky, je vidět, že si sama vytrpěla víc než dost. A fortelná motivace je základ každé zajímavé postavy.

04) Apokalypsa

Apokalypsa je válečným opusem, který zasáhl mnoho filmařů – a není zrovna šokující, že jedním z nich je i Quentin Tarantino. Zhruba padesát hodin dlouhý film (mentálního času) vznikal řadu let a byl v podstatě Hvězdnými válkami válečného žánru. Apokalypsa inspirovala řadu filmařů, i když mnohé spíš jako výhrůžný příběh velikášského projektu, který své autory stál nejen skoro bankrot, ale i zdravou mysl.

03) Čelisti

Na první pohled nejsou Čelisti filmem, který by Quentina mohl lákat. Na druhý však byly revolucí v tom, jak natočit novodobý horor. A základem každého hororu je napětí z toho, co není vidět. Taková poučka se však hodí nejenom režisérům hororů, ale i libovolných thrillerů či akčních bijáků. A s tím, co není vidět, operuje i velká porce Tarantinových snímků.

02) Taxikář

Naopak Taxikář jako Quentinův oblíbený biják nejspíš napadl hodně lidí, koneckonců, snímek obsahuje všechny ingredience tarantinovek. Je trochu jako zmíněná Carrie, jen tu namísto šikanovaného děvčete s telekinetickými schopnostmi najdete maniakálního taxikáře, jenž se pohybuje kdesi mezi teroristou a superhrdinou.

01) Hodný, zlý a ošklivý

Ale asi nejméně překvapivý je finální inspirační zdroj Quentina Tarantina, totiž legendární western Hodný, zlý a ošklivý. Tarantino nepoužívá jen táhlé leonovské záběry, ale "půjčuje si" i původní soundtracky. Což je jasný důkaz toho, že se v Itálii v 50. a 60. letech točily nestárnoucí pecky!

Kill Bill začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný