14. února 2022 00:03

9 filmových odkazů v Pulp Fiction: John Travolta se při tanci inspiroval Batmanem

Všimli jste si všech popkulturních odkazů v Pulp Fiction?

Kultovní gangsterka Pulp Fiction je tady, Historky z podsvětí si na Prima COOL odvyprávíme už ve čtvrtek večer. Legendární biják Quentina Tarantina, který patří mezi nejlepší filmy 90. let, servíruje divákům drsné i obskurní příběhy z losangeleského mafiánského života – ale spolu s nimi i přehršle citací jiných filmů. Quentin je totiž liška podšitá a celá jeho kariéra by se dala shrnout do fráze „když už si půjčuješ, tak od jedině nejlepších“. Sesumírovali jsme proto překvapivé i očividné příklady „citací“ právě v jeho nejslavnějším bijáku!

ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY!

09) Kmotr II: Okamžik, kdy Butch na ulici uzří Marcella Wallase a rozhodne se ho přejet, vypadá nemlich identicky jako scéna z druhého Kmotra, který je koneckonců také mafiánským bijákem.

08) Mechanický pomeranč: Neslavná scéna znásilnění ve sklepě je v Pulp Fiction přímo inspirována podobně nemilou scénou v Kubrickově klasice. A to včetně přítomnosti kuličky do úst a hrající muziky.

07) Líbej mne až k smrti: Klasický film subžánru „atomového noiru“ (tj. klasické drsné detektivky, ale s prvky jaderných srandiček) disponuje ve svém závěru i scénou, kdy někdo otevře tajemný kufřík s čímsi radioaktivním, co mu svítí do obličeje...

06) V přístavu: Z tohoto bijáku s Marlonem Brandem z roku 1954 čerpá inspiraci archetyp Butche jako životem (a pěstmi) ošlehaného boxera. Butch má rovněž prohrát s boxerem Wilsonem – se stejným boxerem přitom V přístavu prohraje Brandův Terry Malloy.

05) Velká vlaková loupež: Když Honey Bunny a Pumpkin přepadávají bistro, dají dohromady rukojmí na jediné místo a berou jim cennosti. Není to nijak nový postup – nemlich stejně jsou lidé okrádáni už ve Velké vlakové loupeži z roku 1903!

04) Batman: Velmi kuriózní je původ slavného Travoltova gesta na parketě – mnohé své pohyby totiž postavil na Batmanově „tanci Batusi“, který strašil diváky v původním filmovém Batmanovi z roku 1966.

03) Pomáda: Tohle bude asi snadné – nejenže v Pomádě hrál John Travolta, ale navíc si v tomhle muzikálu střihl i nejedno taneční intermezzo, s nimiž Pulp Fiction očividně pracuje!

02) Lovec jelenů: Monolog Christophera Walkena o tom, co zažil (a schoval) ve Vietnamu, je aluzí hned na několik filmů, mimo jiné i Apokalypsu nebo Rolling Thunder z roku 1977, kde se také vyskytuje jistý kapitán Koons. Walken však hrál i v Lovci jelenů, který rovněž (z půlky) pojednává o zkušenosti zajatců ve Vietnamu (byť vycucané z prstu).

01) Tři dny Kondora: Film z roku 1975 inspiroval smrt Vincenta na záchodě – zdejší záběr zavražděné postavy je přímou předlohou vegovského toaletního osudu.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný