4. ledna 2023 13:00

Fascinující trailer prvního filmu natočeného ve vesmíru: Kdo předběhl Toma Cruise?

Trailer prvního hraného filmu točeného ve vesmíru The Challenge

Film se točil na oběžné dráze a zahráli si v něm i skuteční kosmonauti. Tom Cruise má stejné plány a přišel tak o prvenství.

Tom Cruise už delší dobu ohlašuje, že chystá mimořádný počin – celovečerní hraný film natočený z velké části na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jenže nebude první, předběhli ho Rusové s filmem The Challenge neboli Výzva (v originále Вызов, Vyzov), který se právě představil v prvním traileru.

Film je společnou akci Roskosmosu a několika ruských produkční společností a natáčel se přímo na palubě ISS od 5. do 17. října 2021. Speciálně pro účel natáčení se na stanici vypravili představitelka hlavní role, herečka Julija Peresildová, a režisér Klim Šipenko. Klíčovou společnost jim dělal kapitán letu, kosmonaut Anton Škaplerov.

Film začíná tím, že kosmonaut Ivanov (skutečný kosmonaut Oleg Novickij) ztratí při jednom z výstupů do vesmíru vědomí a zjistí se, že trpí nemocí, která vyžaduje, aby mu bylo operováno srdce přímo v nulové gravitaci. Jako nejlepší kargiochirurg je vybrána mladá doktorka a věčně zaměstnaná matka tříletého dítěte Evženie Belijaeová (Julija Peresildová), která musí absolvovat zkrácený výcvik a podniknout náročnou záchrannou misi.

Peresildová byla vybrána z více než tří tisíc uchazeček a skutečně absolvovala zkrácený výcvik, spolu s režisérem a taky dvojicí náhradníků, kameramanem Alexejem Dudinem a herečkou Aljonou Mordovinovou. U všeho byly kamery a záběry byly použity do samotného filmu, který nezapírá značně dokumentární povahu a má podle Roskosmosu sloužit k propagaci ruského kosmického programu i ke zvýšení zájmu o kosmonautiku u mladší generace.

Ve filmu se v různých rolích objeví i čtveřice kosmonautů z ISS. Američan Mark T. Vande Hei bude k vidění před kamerou, ale pomáhal spolu s ruskou posádkou taky s produkcí. Režisér Šipenko natáčel už průběh letu Sojuzu MS-19 na ISS. Na samotné stanici během 12 natáčecích směn pořídil zhruba 30 hodin materiálu, z nichž se do konečného sestřihu dostalo necelých 40 minut. Zhruba třetina vznikla v modulu Nauka, třetina v modulu Zvezda a zbytek v ostatních částech ISS.

Film bude mít ruskou premiéru 12. dubna 2023. Už v průběhu produkce však vyvolal značnou kontroverzi kvůli vysokým nákladům vydaným z veřejných peněz a velkým zásahům do rozvrhu letů na ISS. Šéf přípravy kosmonautů Sergej Krikaljov měl být kvůli kritice projektu propuštěn, ale po vytrvalých protestech kosmonautů proti jeho odvolání nakonec zůstal ve funkci.

Zdroj: Screen Rant

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný