22. března 2022 09:30

Všechno, co potřebujete vědět o animáku Proměna: Jak se točila nejnovější pixarovka?

Upoutávka nové pixarovky Proměna

Nový animák od studia Pixar je v českých kinech od 10. března.

Zcela nový původní celovečerní film společností Disney a Pixar Proměna představuje Meilin Leeovou, sebevědomou a trochu nesvou třináctiletou dívku s partou dobrých kamarádů, obdivuhodnými výsledky ve škole a většinou nadprůměrnými vztahy s rodinou. Meilin – pro své kamarády Mei – má veškeré důvody se domnívat, že se jí na střední škole bude velice dobře dařit. Ale podle režisérky Domee Shi to pro většinu třináctiletých dětí nebývá tak docela pravda. „Toužila jsem se zaměřit na konflikty mladé dospívající dívky – na její rozpolcenost mezi tím, aby byla dobrou dcerou, a touhou naplno projevit svou skutečnou, poněkud chaotickou osobnost.

Vztah matky a dcery je ve filmu Proměna hlavním tématem, které je režisérce navíc velmi blízké. Shi, která v roce 2018 pro společnost Pixar natočila krátký film Bao, který získal Oscara, říká, že když se jí ptali, proč je malý knedlík v tomto krátkém filmu chlapec, její odpověď byla – jak se ukázalo – prorocká. „Řekla jsem, že na rozebrání vztahů mezi matkou a dcerou bychom museli natočit kompletní celovečerní film,“ říká Shi. „Představovalo to pro mě ve skutečnosti velkou motivaci, když jsem předkládala svůj nápad na natočení filmu Proměna. Nikdy to není černobílé. Na začátku filmu Mei upřímně zbožňuje vztah se svou matkou, ale vnímá touhu vydat se novými směry – jako každý v jejím věku. Jde o období velkých změn.

Ve filmu Proměna je tato fáze dospívání zdůrazněna nečekaným, neutajitelným a fantastickým způsobem: když Mei přemohou emoce, „problikne“ do podoby obrovské červené pandy. „V jednu chvíli je všechno perfektní,“ popisuje Shi. „A pak, stejně jako u nás všech, na nás na každém kroku číhá naprostá hrůza. Mei je mnohem vyšší, hladovější, emotivnější. Promění se v obrovskou červenou pandu a jediným způsobem, jak se znovu proměnit zpátky do lidské podoby, je začít zhluboka dýchat, uklidnit se a ovládnout své emoce. Podobá se to příběhu Neuvěřitelného Hulka, jen v roztomilejší podobě.

Podle producentky Lindsey Collins se děj filmu Proměna odehrává v kanadském Torontu na počátku roku 2000. „Odehrává se v důvěrně známé době a na známém místě, které nás všechny tak nějak zasazuje do reality,“ vysvětluje Collins. „Nejde o magický svět. To je důležité, protože samotný příběh je dost fantastický, setkáváme se v něm s dívkou, která prožívá kouzelnou formu puberty a promění se ve velkou červenou pandu – ale přesto se s ním všichni můžeme ztotožnit.

Jde o příběh o dospívání, o změnách a chvílích proměn,“ pokračuje Collins. „Pojednává o tom období našeho života, kdy se snažíme zjistit, kým jsme. Máme tu dívku, která je rozpolcená mezi svou rodinou a přáteli a zjišťuje, že vůbec není tím, kým si myslela, že je. A máme tu také matku, jejíž dcera je najednou zajímá o podivnou hudbu a kluky – matku, která má problémy s představou, že by měla své dceři dát větší míru volnosti, aby se mohla stát tím, kým musí být. Jde o univerzální téma, které působí velice povědomě, ať už jste rodič, dítě, nebo možná obojí současně.

Ale podle Collins se snímek Proměna od ostatních příběhů o dospívání neodlišuje jen touhle hlubokou povědomostí – jde také o to, jak Shi k filmové tvorbě obecně přistupuje. „Domee má v sobě energii, která mě opravdu zaujala – je nezastavitelná,“ prohlašuje Collins. „Pohybuje se rychle, je velmi rozhodná. K vyprávění, stylizaci filmu i filmu jako takovému přistupuje s nečekanou a neskrývanou svérázností.

Ve snímku Proměna se představuje vůbec první chlapecká skupina společnosti Pixar s názvem 4*Town. Tvůrci filmu oslovili Billie Eilish a FINNEASE, držitele ceny GRAMMY, s prosbou, aby pro fiktivní kapelu napsali celkem tři písně. „Když jsme poprvé začali Billie Eilish a FINNEASE zvažovat – ještě předtím, než oba vyhráli přibližně miliardu cen Grammy, bylo nám jasné, že jsou velice relevantní,“ říká Collins. „Byli jsme jejich velkými fanoušky. Sešli jsme se s nimi a předložili jim náš bláznivý nápad na vytvoření chlapecké kapely a zeptali se jich, zda by měli zájem pro tuto kapelu napsat a produkovat písničky. Naštěstí ho měli!

Melodické hlasy členů skupiny 4*Town zajistili Jordan Fisher, Grayson Villanueva, Josh Levi, Topher Ngo a Finneas O'Connell. Orchestrální soundtrack k filmu pak složil švédský skladatel Ludwig Göransson, držitel cen Grammy, Oscar a Emmy (Black Panther, The Mandalorian). „Jsem už nějakou dobu jeho velkou fanynkou,“ přiznává Shi. „Přitahovala nás jeho všestrannost – je to klasický hudební skladatel, ale produkuje také pop. Věděli jsme, že nám pomůže vytvořit velice ojedinělý zvuk.

Režisérka Domee Shi zahájila práce na filmu Proměna s důležitým hlavním cílem: seznámit se dobře s jeho postavami. „Myslím, že důkladně a co nejdříve poznat postavy je pro tvorbu dobrého příběhu nejdůležitější,“ míní. „Primárním cílem filmového tvůrce je, aby si diváci vaše postavy zamilovali – aby je zaujaly už v prvních pěti až deseti minutách natolik, že se budou chtít usadit do křesel a sledovat jejich osudy další hodinu a půl.

Shi se společně se svým týmem snažila vytvořit právě takové postavy, které by diváky zaujaly a udržely jejich pozornost až do závěrečných titulků. Hlavní postavou filmu je samozřejmě třináctiletá Meilin Leeová, a Shi svou hrdinku obklopila partou přátel a rodinných příslušníků – každý z nich má velice výraznou osobnost, která Mei na její cestě dospíváním doplňuje a zároveň s ní kontrastuje. „Pro Domee je to velmi osobní příběh,“ prohlašuje producentka Lindsey Collins. „Jde o příběh matky a dcery, který se odehrává na začátku nového tisíciletí, což je super. A působí velice unikátně – reakce tady v Pixaru na první scénu (kterou jsme interně sdíleli) odrážela to, co k tomuto filmu cítím i já sama: tohle jsme ještě neviděli.

Podobně výrazný je i vzhled postav, dodává Collins. „Aby členové tvůrčího týmu dokázali odpovídajícím způsobem vyjádřit styl, po kterém Domee toužila, museli se skutečně naplno vžít do kůže třináctiletého dítěte,“ prohlašuje Collins. „Jde o svět viděný očima Mei. Všechno je intenzivní a pestré. Výtvarná stylizace má jistou specifickou strukturu, je hmatatelná a robustní a styl animace a tu a tam i mimika jsou nadsazené. Postavy jsou karikované a způsob, jakým se pohybují, je svěží. Tato stylizace, kterou Domee do filmu vložila, je podpořena výtvarnou stránkou, animacemi, pojetím kamery a nasvícením, a její vášeň pro anime z toho všeho přímo sálá.

Vyrostla jsem na anime,“ vysvětluje Shi. „Líbí se mi, jak rychle a uvolněně si jeho tvůrci pohrávají s emocemi – jak se výrazy postav mohou v jediném okamžiku změnit. Přišlo mi to ideální pro film o dospívající dívce, se kterou divoce zmítá intenzivní náladovost.

Mezi postavy filmu patří Mei samotná, její nejbližší přátelé a rodina, a také členové chlapecké skupiny, která působí pod názvem 4*Town. Tvůrcům s jejich realizací pomohl široký tým skvělých dabérů. „Skutečnost, že se příběh odehrává v Torontu, si vyžádala nutnost velice rozmanitého hereckého obsazení,“ říká pomocný vedoucí výroby Adrian Molina. „Doufejme, že se stále více lidí setkává na plátnech kin se zážitky, které jim připomínají jejich vlastní. Snímek Proměna nabízí jedinečný pohled třináctileté čínské Kanaďanky, který ve své podstatě ukazuje, jak jsme všichni vzájemně propojeni.

Meilin Leeová je středoškolačka, která tak trochu připomíná nespoutaný přírodní živel. Bujará, ambiciózní a nadměrně snaživá Číňanka Meilin vyniká ve škole i doma. Ve všem ji podporuje také její parta nejlepších kamarádů – sdílejí s ní téměř chronickou posedlost chlapeckou kapelou 4*Town. Ale která třináctiletá dívka by takovou kapelou posedlá nebyla? Doma Mei poslušně a cílevědomě dohlíží na rodinný chrám po boku své matky Ming. Když se však začne v ty nejnevhodnější chvíle záhadně proměňovat v obrovskou, nesmírně emotivní červenou pandu, mezi Mei a její matkou vznikne propast, která si vyžádá nutnost toho, aby Mei nalezla rovnováhu mezi oběma stránkami své osobnosti: mezi temperamentní teenagerkou a poslušnou dcerou.

Je rázná, sebevědomá, tak trochu šprt, je vášnivá, podivínská a trochu snobská,“ prohlašuje o své hlavní ženské postavě Shi. „Když jsem byla v jejím věku, tak jsem víceméně byla Mei. Psala jsem fanouškovské příběhy Harryho Pottera a nadšeně kreslila ilustrace. Měla jsem tajný skicák, o kterém moji rodiče nevěděli. Teď když jsem dospělá, znám tolik úžasných žen, které všechny začínaly podobným způsobem. Chtěla jsem na to prostřednictvím Mei poukázat.

Postavu Mei namluvila Rosalie Chiang. „Rosalie je úžasná dívka, kterou jsme na začátku obsazování rolí zkoušeli do dočasné role ve fázi příprav příběhu. Má velice blízko ke své matce, učila se doma a byla jedničkářka – v mnoha ohledech je tedy stejná jako Mei. Její upřímný, nepředstíraný, věrohodný herecký výkon byl pro Mei naprosto dokonalý. O dva roky později jsme byli připraveni tuto roli obsadit naostro. Vyzkoušeli jsme spoustu hereček, ale Rosalie jsme si mezitím zamilovali a nakonec jsme si nedokázali představit, že by Mei namluvil někdo jiný.

Červená panda Mei je stejná Mei, jakou její přátelé a rodina znají a milují – jen má podobu nepředvídatelné, dva a půl metru vysoké, zapáchající a nevyhnutelně ničivé pandy červené. Je sice huňatá a neskutečně roztomilá, ale v podobě červené pandy se Mei ocitá v té nejzranitelnější, nejnepořádnější a nejupřímnější podobě. „Pandu v podstatě používáme jako roztomilou metaforu pro velmi neroztomilý fenomén puberty,“ prohlašuje Shi.

Ming Leeová je hrdá manželka, oddaná matka a pracovitá správkyně rodinného chrámu Leeových v torontské čínské čtvrti. Elegantně upravená a za všech okolností vyrovnaná Ming bere své profesní povinnosti vážně – ale ještě oddaněji dohlíží na svou drahou dceru Meilin. Není pochyb o tom, že Ming je rázná, tvrdohlavá, vtipná, panovačná, a to – jak by řekla Mei – rozhodně nemálo, ale hluboká láska, kterou chová ke své rodině, je vždy patrná. „Ming v sobě spojuje všechny velmi silné a úžasné asijské ženy v mém životě,“ popisuje Shi. „Ming dokáže být velice nepříjemná, ale všechny ty bláznivé věci, které dělá, jsou motivovány její láskou k dceři.

Tvůrci filmu oslovili s nabídkou role Ming Sandru Oh. „Je to komplikovaná postava,“ míní Collins. „Ming je velice intenzivní – ve špatných rukách by mohla působit nesympaticky. Jde o nalezení rovnováhy – je ohromně silná, ale zároveň zábavná a trochu potrhlá. A během chvilky je neuvěřitelně starostlivá. Když Sandra poprvé vstoupila do nahrávacího studia – jen proto, abychom zjistili, jak může této roli přispět, naše představy nejenom splnila, ale výrazně překonala. Je to obrovská profesionálka – dar z nebes.

Jin Lee, tichý, ale vždy velice přítomný člen rodiny Leeových, tvrdě pracuje a usiluje o život plný prostých radostí: vaří rodině dobré jídlo, občas si dá koblihu a pracuje na zahradě. Je nezbytnou protiváhou své svéhlavé manželce Ming a starostlivým a milujícím otcem dcery Mei. Když však prastarý úkaz způsobí v jeho rodině chaos, zcela to rozvrátí Jinův poklidný život.

Shi k tomu říká: „Je jako citlivý, ale velice pevný základní kámen celé rodiny. Volně se inspiruje mým otcem, ale ten je trochu hlasitější. Dobře se s Ming doplňuje – drží ji při zemi. Je to mlčenlivý hrdina.

Postavu Jina namluvil Orion Lee. „Poprvé jsem ho viděla ve filmu První kráva,“ vzpomíná Shi. „Má v hlase cosi velmi uklidňujícího, co mě k němu přitahovalo. Dokáže Mei potěšit a poradit a vzápětí přijde s nějakým naprosto klasickým otcovským vtípkem.

Miriam je loajální, bezstarostná a naprosto bláznivá dívka, která dokáže rozesmát své nejlepší kamarádky právě tehdy, když to nejvíce potřebují. Je tak trochu spíš jako kluk, pravidelně nosí flanelovou košili a pomuchlanou čepici a sdílí posedlost svých kamarádek chlapeckou kapelou 4*Town. Meiina máma však Miriam příliš nefandí. Ming považuje Miriam za hrozbu pro svůj vztah s dcerou, přestože Miriam Mei oddaně podporuje.

Podle scenáristky Julie Cho není neochvějná podpora Miriam a všech Meiiných přátel náhodná. „Všichni jsme už ve filmu a v televizi viděli příběhy o šikanování a problémových dívkách,“ říká Cho. „Domee velice toužila po něčem odlišném. Meiini kamarádi se navzájem neodsuzují ani neshazují. Když se důkladně zaměříte na spoustu přátelství – moje vlastní, mé dcery nebo třeba Domee v rámci společnosti Pixar – jsou vstřícné a nabízejí podporu. Ráda zdůrazňuji tuto složku ženských přátelství, protože příliš dlouho se o nás říkalo, že jsme soutěživé, hierarchické a že se navzájem shazujeme. Pravda je jiná. A to se stalo opravdu důležitou součástí tohoto filmu.

Postavu Miriam namluvila Ava Morse. „Je to ta nejpohodovější patnáctiletá holka, jakou si dovedete představit,“ soudí producentka Lindsey Collins. „Je to bubenice a zpěvačka. Její chraplavý hlas je pro Miriam jako stvořený.

Priya je pečlivá, ale umělecká, vášnivá, ale současně stoická. Je to tichá dívka se smyslem pro humor a klidným a vyrovnaným přístupem ke škole, přátelství a vůbec všemu – kromě kapely 4*Town, samozřejmě. Dokonce ani Priya nedokáže potlačovat svou zálibu ve 4*Town.

Priya je ztělesněním mě samotné a mých přátel na konci střední školy,“ vysvětluje Shi. „Objevili jsme upíry, punk rock a emo. Myslím, že Priya míří právě tímto směrem.

Priyu namluvila Maitreyi Ramakrishnan.

Abby je jako časovaná bomba – divoká, ale drobná bojovnice, která se neváhá pustit do každého, kdo ohrožuje její nejlepší kamarádky. Abby v sobě nemá ani náznak stydlivosti, nebojí se ozvat. Má ale slabost pro červenou pandu Mei. Její huňatá srst je prostě příliš lákavá na to, aby ji neobjala.

Abby je Meiina rázná korejská kamarádka,“ říká režisérkaDomee Shi. „A hlas jí propůjčila Hyein Park.

Tyler Nguyen-Baker je přesně ten kluk, kterého všichni znají ze střední školy – neuvěřitelně otravný a podivně agresivní spolužák, který se vždycky objeví v těch nejhorších možných chvílích. Tyler sice hraje roli protivy, ale v hloubi jeho duše se ukrývají veškeré obavy a pochybnosti, které prožívá každý jiný středoškolák.

Roli Tylera získal Tristan Allerick Chen.

4*Town, nejpopulárnější a nejpohodovější chlapecká kapela všech dob, složila písně jako Nobody Like U – singl z jejich nejnovějšího alba, který se drží na vrcholu všech žebříčků. Jejich koncerty jsou opravdu velkolepé, nabízejí velkolepé show, působivé světelné efekty, pyrotechniku a především pětici snových členů 4*Town.

Shi se domnívá, že pokud se příběh o dospívání třináctileté dívky odehrává na začátku tisíciletí, je v podstatě nutností zahrnout do něj také chlapeckou skupinu. „Potřebovali jsme, aby naše postava Mei byla posedlá něčím, co by její matka neschvalovala,“ říká Shi. „Chlapecké kapely byly pro spoustu dívek v tomto věku prvním krokem do světa kluků. Všichni jejich členové byli úžasně hezcí, elegantní, jemní a milující a měli schopnost sjednocovat dívky a jejich nejlepší kamarádky. Navíc mě napadlo, že by bylo opravdu skvělé vytvořit animovanou chlapeckou kapelu.

Hlasy první chlapecké kapele společnosti Pixar propůjčil Jordan Fisher jako Robaire, Finneas O'Connell jako Jesse, Topher Ngo jako Aaron T., Grayson Villanueva jako Tae Young a Josh Levi jako Aaron Z. Uznávaní zpěváci a skladatelé Billie Eilish a FINNEAS napsali pro 4*Town celkem tři písně. Shi říká: „Už na začátku práce na filmu jsme věděli, že potřebujeme tři typy písní. Museli jsme mít ten jeden obrovský hit, který by znal naprosto každý. Pak opravdu upřímnou, srdceryvnou baladu a nakonec energickou píseň na večírky.

Producentka Lindsey Collins dodává: „Písně, které zpívají kluci a které zpívá při každé příležitosti Mei se svými kamarádkami, jsou všechny původní. Jsou tak podobné písním ze začátku roku 2000, že když jsme naše pracovní záběry promítali interně, všechny přítomné to oslovilo a začali zpívat, jako by si tuhle hudbu pamatovali ze svých středoškolských let.

Podle vedoucího výroby Dana Scanlona byl tento proces sice velice zábavný a ve fázi vzniku kapely 4*Town odhalil skryté fanoušky chlapecké kapely v celém Pixaru, ale tvůrci filmu vše brali velmi vážně. „Tato kapela představuje pro generaci Mei a jejích přátel tu nejzásadnější hudbu,“ prohlašuje. „Hudba v tomto věku v mnoha ohledech utváří naše zkušenosti – a tohle je příběh o Mei. Bez skupiny 4*Town by tedy nebyl kompletní.

Zápletka filmu Proměna:

Snímek Proměna pojednává o třináctileté dívce Mei Leeové, která se samovolně proměňuje v obří červenou pandu. Stává se jí to jen v případech, kdy je příliš rozrušená, což ale znamená, že k tomu bohužel dochází prakticky neustále. Mei navíc silně vyvádí z míry její až příliš starostlivá maminka Ming, která se od své dcery téměř nikdy nevzdálí.

Proměna je v českých kinech od 10. března 2022.

redakce Prima Cool

redakce Prima Cool

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný