5. února 2024 00:01

5 skvělých pokračování, která jsou lepší než první díl: Od Vetřelců k Terminátorovi 2

Ne vždycky to jde do kopru! Které filmové dvojky se opravdu povedly?

Dostat se nahoru byla hračka – dovede si ale Rocky udržet svou pozici? To na Prima COOL zjistíte už v pátek večer v kultovním filmu Rocky II. Na počest pokračování jsme se podrbali na bradě a sepsali seznam pokračování slavných bijáků, u kterých se rozhodně nepotvrdilo, že sequel musí být nastavovaná kaše!

05) Terminátor 2: Den zúčtování

Jaký byl předešlý film: Parádní horor, v němž úlohu monstra přebral nelidský Arnold Schwarzenegger a po němž jsme se budili v nočních můrách! Ne nadarmo v tomhle filmu nebylo místo pro humor – i když totiž končí vítězstvím klaďasů, jde jenom o předehru k jistojistému jadernému holocaustu.

Proč je lepší pokračování: Optimismus je však nakažlivější než pesimismus, a tak druhý Terminátor přehodil výhybky a fatalismus jedničky kopl do rozkroku – najednou přibyla šance zvrátit apokalypsu a spolu s ní se otevřela i stavidla vtípkům, které jsou dodnes legendární. Cameron měl navíc dost peněz pro vymazlenější choreografii a samozřejmě i revoluční triky…

04) Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Jaký byl předešlý film: Neuvěřitelná triková jízda, která diváky zcela autenticky přenesla do jedné předaleké galaxie. Vedle uvěřitelných efektů navíc film disponoval opojnou atmosférou staromilské pohádky, v níž je dobro a zlo tak jasně vymezeno, že film oslní děti od čtyř do sta let.

Proč je lepší pokračování: Jak je Nová naděje opojná, tak je zároveň i přímočará. A tak druhý díl promíchá dvě dějové linie a nabídne de facto dvojnásobek dobrodružství za stejnou cenu! Navíc výrazně více rozkreslí záporáky, propojí je (rodinnou cestou) s klaďasy a především – nebojí se po celé té pohádce skončit depresivním cliffhangerem!

03) X-Men 2

Jaký byl předešlý film: První „moderní“ superhrdinský biják divákům představil svět obývaný hromadou nadaných jedinců, kteří jsou rozděleni na ty hodné a na ty… šedivě neutrální. X-Meni se navíc oproti bizarním světům jiných komiksových filmů odehrávali v něčem, co připomínalo skutečný svět, nikoliv Burtonův Gotham.

Proč je lepší pokračování: A právě proto dvojka oba prvky jedničky podtrhla – nebála se hned v úvodní scéně naservírovat férovku „prezident USA vs. teleportující mutant“, ale ani spojit mutanty obou barikád do jediné strany stojící proti běžným lidem (vedeným akorát zlounem). Výsledek byl delikatesou!

02) Temný rytíř

Jaký byl předešlý film: Realistické drama o tom, kterak se jeden deprimovaný miliardář rozhodne stát se spravedlivým mstitelem, nastavil vysokou laťku – na realistické drama však disponoval zcela vyšinutě komiksovým záporákem (pseudotibetská armáda mnichů disponující halucinogenním plynem???), a tak i nepříliš realistickými tématy.

Proč je lepší pokračování: A tak se Nolan rozhodl inspirovat ve válce s terorismem a svého Jokera zcela očividně postavil na mustru islamistů, kteří se baví vyhazováním budov do luftu. Srážka s realitou byla v Temném rytíři aktuální jako večerní zprávy a díky zápletce postavené na mustru detektivky to celé šlapalo v legendárním rytmu!

01) Vetřelci

Jaký byl předešlý film: Realistické drama plné kosmických kamioňáků, které jednoho po druhém zabíjí zcela cizorodý organismus, až nakonec nepravděpodobně přežije jenom jedna holka? Ano! Ale ruku v ruce s tím Vetřelec následoval i typická hororová klišé, gradující nehynoucím rozkazem: „Rozdělme se.“

Proč je lepší pokračování: Vetřelci jsou vlastně jenom akční film, ale díky tomu, že navazují na přímočarý horor, je jejich akční fazóna o to překvapivější a příjemnější. V éře 80. let se tu navíc představila akční hrdinka, čili něco zcela šokantně progresivního. A koho by nezajímal feminismus, ujížděl si zase na parádním vykreslení futuristických vojáků. Labůžo.

Rocky II se na Prima COOL vrátí do ringu v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný