12. září 2022 02:05

10 věcí, které byste měli vědět o hlubinném hororu Pod vodou: Kdo se při natáčení málem udusil?

Podmořská laboratoř na jednom z nejhlubších míst mořského dna se potýká s nečekanou hrozbou. Probudila se totiž síla, kterou si nikdy z nich neuměl ani představit...

Na Prima COOL už v sobotu 17. září od 22:15 premiérově pronikneme do děsivých hlubin oceánu, které neznají sluneční světlo, a to ve sci-fi hororu Pod vodou (2020). Specialista na sci-fi William Eubank (Signál z neznáma, Ztracen ve vesmíru) v něm režíroval slavná herecká jména jako Kristen Stewart (Twilight sága, Sněhurka a lovec) nebo Vincent Cassel (Dannyho parťáci, Purpurové řeky, Východní přísliby).

Odehrává se v podmořské vědecké laboratoři deset kilometrů pod hladinou svírané strašlivým tlakem s teplotou okolní vody blížcí se nule. Výzkumný tým provádí sondážní vrty, když přijde nečekané a ničivé zemětřesení. Do této chvíle bezpečné prostory laboratoře se stávají smrtelnou pastí. Jednotlivé části vědeckého komplexu jsou extrémním tlakem vody drceny jako papírové krabice.

Jedinou šancí pro přeživší členy posádky je evakuace pomocí hlubinných skafandrů. Jenže v okamžiku, kdy se ocitnou mimo zdevastovanou stanici, zjistí, že jejich zásahy do mořského dna a následné zemětřesení probudily něco, co do této chvíle zůstávalo ukryto pod mořským dnem. Něco neznámého. Něco děsivého.

Tady je deset zajímavostí, které byste o filmu měli vedět:

10) Během úvodních titulků vidíme texty, zpravodajství a mapy, které mají diváky uvést do situace. Schémata stanice Kepler jsou skutečné plány, podle kterých se stavěly filmové kulisy.

09) V podvodních scénách nosili herci neprodyšné skafandry, ve kterých špatně slyšeli pokyny režiséra. Jeden skafandr vážil až šedesát tři kilo. Režisér vzdal poklonu hercům, když řekl, že v nich zkoušel vydržet a nedal více než dvacet minut.

08) „Bylo to jedno z nejtěžších natáčení mé kariéry,“ řekla představitelka hlavní role Kristen Stewart, která nečekala, jak moc budou tvůrci sázet na praktické triky místo těch digitálních. „Vše bylo skutečné a působilo strašidelně. Je vtipné, že jsem tento film vlastně vůbec točila. Nemám ráda plavání, potápění už vůbec ne. Během natáčení jsem se cítila stísněně, měla jsem na sobě monstrózní potápěčský skafandr, ve kterém jsem měla pocit, že se každou chvíli udusím.“

07) Veškeré kulisy stanice byly nejdříve „postaveny“ ve virtuální realitě, aby si filmaři mohli vyzkoušet, jak bude fungovat jejich nasvětlení a jak se jim bude manávrovat s kamerami a další technikou.

06) Film je neskrývanou poctou prvnímu Vetřelci (1979) a obsahuje mnoho referencí na tento klasický sci-fi horor. Hned úvodní scéna bez dialogů, kdy kamera pluje stanicí a seznamuje diváky s jejím prostředím, jasně odkazuje na koridory kosmické stanice Nostromo.

05) V celém filmu není jediná scéna, která by se odehrávala na souši nebo alespoň na hladině oceánu.

04) Skutečně pod vodou se natáčela jen menší část filmu, zbytek vznikal na tmavé scéně ve studiu, kdy se kolem herců vířily částice, skrze které se svítilo světlem, což pak napomáhalo trikařům při vytváření vodní iluze.

03) Film přímo neuvádí, v jakém se odehrává roce, ale jde to vypozorovat ze zpravodajského článku, který se ukáže v jednom záběru – jde o rok 2050.

02) Představitelem kapitána Luciena byl hvězdný francouský herec Vincent Cassel, který udivoval na place celý štáb svou neustálou činorodostí a fyzickou aktivitou. Jeho oblíbenou kratochvílí bylo svištět si kolem kulis na svém elektrickém skateboardu.

01) Monstra ve filmu jsou přímo inspirována H. P. Lovecraftem. Režisér uvedl, že hlavní nestvůra je ve skutečnosti slavný Cthulhu z lovecraftovské mytologie.

Film Pod vodou uvidíte premiérově už 17. září ve 22:15 na Prima COOL!

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný