11. února 2022 15:00

Vrátí se Pán prstenů do kin? Začněte se připravovat na další velkolepé filmy

V Hollywoodu se chystá velkolepá bitva o filmovou Středozem.

Největší hollywoodská a videoherní studia už si brousí zuby na jedinečný souboj o říši fantazie. Společnost Saul Zaentz Company se totiž chystá prodat práva na dílo J.R.R. Tolkiena, která dosud vlastnila. Hraje se o Pána prstenů, Hobita i takřka celý svět, který slavný spisovatel nazval jako Středozem.

Prodej by měl podle odhadů vynést minimálně dvě miliardy dolarů. Zahrnuje práva na využití Středozemě ve filmech, videohrách, merchandisingu, festivalových událostech i v zábavních parcích. Předběžný zájem už projevil Amazon a podle analytiků je taky hlavním kandidátem. Momentálně ostatně dokončuje první řadu seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, který však natáčí na základě licence, kterou získal přímo od dědiců slavného spisovatele.

Slavný investor v hudbě a filmu Saul Zaentz, který zemřel v roce 2017, koupil práva na většinu Tolkienova díla už v roce 1976. Součástí smlouvy však nebyla práva na televizní seriál, který by byl delší než osm epizod. Právě této díry využil Amazon, když se v roce 2017 domluvil přímo s dědici spisovatele. Podle smlouvy za 250 milionů může natočit pět sérií seriálu a jeden spin-off.

Celou situaci jistě s nelibostí sleduje filmové studio Warner Bros., které na základě licence skrze svou společnost New Line Cinema natočilo trilogie Pán prstenů a Hobit pod taktovkou režiséra Petera Jacksona. Saul Zaentz Company totiž tvrdí, že se práva na základě uzavřené smlouvy v loňském roce vrátila zpátky k ní, protože v podmínkách stálo, že Warner Bros. musí aktivně vyvíjet nové formáty spojené s licencí, což podle ní nedělá.

Pokud skutečně dojde k plánovanému prodeji a nezdrží ho spory ohledně práv pro Warner Bros., otevře se tím cesta pro další velkolepé filmové (či herní) zpracování příběhů ze Středozemě. Ať už půjde o spin-offy Pána prstenů, nebo něco úplně jiného.

ZDROJ: Variety

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný