12. ledna 2023 12:30

5 věcí, které nevíte o Legolasovi: Co znamená jeho jméno a kolik je mu let?

Ikonická role Orlanda Blooma patří mezi ty nejoblíbenější z Pána prstenů. Co všechno jste o Legolasovi nevěděli?

Elegán každým coulem – Legolas je dodnes legendárním, extrémně populárním a zcela jistě také nejfešáčtějším hrdinou filmového Pána prstenů. Jak byl ale vykreslen v knižní předloze? Poznejte taje nejen knižního Legolase, které mu po všech těch letech dávají novou tvář.

05) Co znamená jeho jméno?

Nebyl by to Tolkien, aby nestrávil úvahami nad jmény svých postav více času, než většina z nás stráví úvahami nad tím, co si dáme k jídlu. I v případě Legolase se tak s jeho jménem pojí pozoruhodný příběh.

Jméno „Legolas“ je totiž derivátem z quenijštiny a sindarštiny, elfských jazyků, jak je vymyslel Tolkien. Konkrétně jde o variace sindarského slova „Laegolas“ pro „Zelený list“.

04) Jeho původ bere dech

Zajímavé je také Legolasovo pozadí, resp. původ. Jasně, je to elf – zároveň se mu však přezdívá „princ elfů“, jeho otec Thranduil navíc původně přišel do Temného hvozdu z Dorianthu, a Legolas je tak zástupcem vznešenější skupiny elfů, než co je většina lesních elfů v Temném hvozdu.

Thranduil se každopádně stal králem Temného hvozdu, takže je Legolas de facto skutečně princem – minimálně v rámci lesních elfů, nikoliv však všech elfů obecně.

03) Jeho věk není znám

Ačkoliv knihy rozkreslily Legolasův původ daleko detailněji než filmy, i v rámci předlohy je Legolas do nějaké míry tajemný jako hrad v Karpatech. V žádném textu totiž například nikdy nebylo uvedeno, jaký je jeho skutečný věk.

Informace k filmu zmiňují, že Legolasova „občanka“ mu dává věk 2 931 let, jde však v zásadě o odborný odhad scenáristů, nikoliv mantru z předlohy.

02) Orlando Bloom si při natáčení zlomil žebro

No a na řadu zákonitě musí přijít také pikantnosti z natáčení. Možná víte, že si Viggo Mortensen slavně ve scéně kopnutí do skřetí helmice zlomil prst na noze – ale ani Orlando Bloom nebyl vůči podobně nešťastným zraněním imunní.

Během natáčení Dvou věží totiž spadl v jedné scéně z koně, v důsledku čehož si zlomil několik žeber. Nebylo to ovšem jeho poslední zranění – později během své kariéry si rovněž nadělal několik dalších zlomenin včetně obratlů v páteři.

01) Koho chtěl Bloom hrát původně?

Kuriózní je také castingové pozadí série – Bloom, dnes v podstatě prototyp filmové elfa, totiž původně zamýšlel stát se ve filmu Faramirem, tedy bratrem Boromira.

Před oznámením obsazení filmového Pána prstenů se všeobecně čekalo, že roli Legolase dostane Jude Law – namísto toho však Jackson zvolil jako Legolase tehdy v podstatě neznámého Blooma a zbytek je, jak se říká, filmová historie.

Zdroj: Screen Rant

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný