5. července 2021 00:07

Pán prstenů a spol.: 5 filmů, které rozpoutaly obrovskou cestovní horečku

Které filmy vytáhly lidi od televize a donutily je cestovat?

V sobotu večer na COOL dorazí slavné drama Pláž s Leonardem DiCapriem. Leo se v něm jako mladý hipster vydá na cestu kolem světa s cílem najít místo, kde by mohl být sám sebou – a odhalí tajnou utopickou komunu na thajském ostrově, která je tak dokonalá, až v jejím nitru musí vězet nějaký háček. Pro své zobrazené krásy Pláž vyvolala ihned po premiéře vlnu zájmu o Thajsko – zdaleka však nejde o jediný film, který inspiroval k tomu vytáhnout paty z baráku!

05) Pán prstenů

Pokud novozelánské instituce pro podporu turismu tajně nefinacovaly natáčení Pána prstenů, může se celá trilogie považovat za jednu z nejlepších neplacených reklam v historii filmu! Fanoušci Froda a spol. dodnes hojně navštěvují na 150 zdejších filmových lokací a turismus je na Novém Zélandu druhým nejvýznamnějším odvětvím vůbec. Je samozřejmě faktem, že je návštěva novozélanské přírody odměnou sama o sobě – stejně tak je ale zajímavé, že jsou častými turistickými destinacemi i lokace postavené čistě pro potřeby filmařů.

04) Záhada Blair Witch

Filmový turismus však může mít o poněkud negativnější podobu, kterou na vlastní kůži poznali obyvatelé Burkittsville v americkém Marylandu po roce 1999. Tehdy na kina s nečekanou intenzitou udeřil filmový Blair Witch, a krom (dnes už vyčpělého) tvrzení o své (samozřejmě falešné) autenticitě vybičoval řadu diváků k návštěvě filmové lokace. Vtip je v tom, že se Burtkittsville na filmu nijak nepodílel a filmaři si od úřadu nevyžádali ani žádné povolení – obyvatelé miniaturního městečka (či spíše vesnice o 151 obyvatelích) si tak vlivem nečekaného zájmu prožili s turistikou svůj vlastní horor!

03) Pláž

Také Pláž vyvolala poněkud paradoxní turistický zájem, po němž Thajsko zaplavily davy nových návštěvníků kýžících po panenské laguně. Vtip je v tom, že pokud ony nedotčené končiny začne navštěvovat velké množství návštěvníků, nedotčenost přírody vezme rychle za své. Místní tentokrát na turisty reagovali mnohem přívětivěji, turismus je totiž v Thajsku opečovávaným odvětvím. Degradace původních přírodních habitatů vlivem turismu je však neoddiskutovatelná a časem vedla i k protestům místních ochránců přírody, kteří požadovali přísnější regulace. Pokud zkrátka Thajci musejí kvůli zájmu turistů o přírodní oázy podstatnou část z nich vydláždit a postavit na nich hotely, je něco špatně...

02) Fargo

Podobně jako v případě Blair Witch, také existenciální kriminálka Fargo od bratří Coenů sebe sama popisovala jako autentický záznam skutečného příběhu – a stejně jako v případě Blair Witch šlo o čistou fikci, která si svou údajnou skutečností hrála s emocemi diváků. Vzhledem k tomu, že Fargo končí ztrátou ústředního kufru plného peněz, ovšem nenulový počet návštěvníků hledal i předpokládaný obnos. Pro jednu depresemi zmáhanou ženu původem z Japonska byla tato mise také v očích některých lidí smrtelná. Legenda praví, že se jistá Takako Konishi v roce 2001 potulovala v okolí Detroit Lakes a mumlala přitom název filmu. Později byla nalezená mrtvá, a ačkoliv úřady její smrt nakonec označily za sebevraždu s tím, že je vazba na film hoaxem, mýtus o zmatené Japonce již začal žít svým vlastním životem.

01) Útěk do divočiny

Zřejmě nejabsurdnější ilustrace filmové turistiky se však pojí se snímkem Útěk do divočiny, který stopuje trampská dobrodružství nešťastníka Christophera McCandlesse, známějšího zřejmě pod pseudonymem Alexander Supertramp. Tomu byla totiž jeho aljašská mise nakonec osudná, když jej jarní tání odřízlo od civilizace a donutilo v podvýživě zkonzumovat jedovaté plodiny v jeho nedobrovolném přírodním vězení. Hned několik diváků film (a celý étos kolem McCandlesse) inspiroval k následování stejné cesty, jakou absolvoval i McCandless – a to vedlo i ke stejně tragickým výsledkům. V roce 2010 tak při cestě k místu, kde McCandless zemřel, zahynul také jeho švýcarský fanoušek a další muž se beze stopy ztratil o pár let později.

Pláž začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný