12. října 2022 02:00

5 věcí, které nevíte o Aragornovi: Co prožil s Glumem a pod jakým jménem se ukrýval?

Aragorn v podání Vigga Mortensena je jedním z nejslavnějších fantasy hrdinů. Pokud jste si ale mysleli, že ho dokonale znáte, opak je možná pravdou.

Znáte jeho tvář z nejlepší filmové trilogie všech dob – ale co vše vám filmy neukázaly (a z knih jste možná zapomněli)? Poznejte taje nejen knižního Aragorna, které mu dávají novou tvář!

05) Znal se s Glumem již déle

Ačkoliv se Aragorn a Glum ve filmech prakticky nikdy nesetkají, a to včetně veleslavné rozšířené verze, v knihách je to jiné pošušňání! Jednou z dějových linek, které Jackson musel z filmů vystřihnout, je i Aragornův lov na Gluma, který se odehrává chronologicky na počátku celé trilogie.

Aragorna na Gluma pošle Gandalf, to celé s cílem dozvědět se více o jeho původním prstýnku – a Aragorn dokonce Gluma dostihne a vyslýchá. Jak ale víme, Glum je poté zajat Sauronovými vojsky, která ho také vyslýchají. Tento hon se odehrává během 17 let, které uběhnou v knihách mezi Bilbovou oslavou narozenin a Frodovým odchodem z kraje.

Skoro se tak chce říct, že by toto filmy utajené období vydalo třeba na vlastní seriál.

04) Aragorn je Dúnadan

Další element, který filmy v běžné verzi nikdy neřešily – a i rozšířená verze ho zmiňuje vlastně jen v jedné scéně – je Aragornova identita jako příslušník národa Dúnadanů. Nebudeme-li příliš zabrušovat do Silmarillionu a dalších legend Středozemě, v praxi to znamená, že ačkoliv Aragorn vypadá jako čtyřicátník, ve skutečnosti mu je 87 let.

Dúnadani jsou potomci původních Númenorojců čili v podstatě superlidí mezi běžnými smrtelníky. To znamená, že je Aragorn „vyšší a žije déle“ než běžní lidé, ale zase může jen závidět dlouhověkost čistokrevným Elfům.

Ale když už jsme u těch ušáků...

03) Je Elrondovým příbuzným

Sezení v Roklince můžeme nahlížet také jako netradiční potkávačku příbuzných – Elrond je totiž pro Aragorna tak trochu cosi jako velmi vzdálený prastrýc. Aragornovým dávným předchůdcem je totiž Elrondův bratr Elros Tar-Minyatur!

Ten se svého času rozhodl žít jako smrtelník a stal se prvním králem dávné říše Númenor. Pořád měl podstatně delší život než běžní lidé, ale i pro Elrose si nakonec přišla zubatá. Elrond sám namísto toho dále žil jako Elf, díky čemuž nyní může sarkasticky komentovat, co vše Elrosovi potomci ve Středozemi nadrobili.

02) Aragorn vyrostl v Roklince

S tím ostatně souvisí ještě jedna pikanterie Aragornova mládí, totiž jeho dětská léta. První prožitek asi nebyl příliš povzbudivý – jeho táta Arathorn byl zabit skřety, když Aragornovi byly jen dva roky. Poté ho však jeho máma vzala do Roklinky.

Tady Aragorn dlouhé roky vyrůstal pod falešným jménem Estel, aby se mu jakožto Isuldurově dědicovi nedostaly na kobylku Sauronovy síly. Pokud se v těch rodinných svazcích již ztrácíte, vězte, že z této pikošky vyvěrá jedna zvláštní skutečnost – Aragornova milovaná Arwen byla během Aragornova dětství již dospělá žena, což jejich pozdějšímu vztahu dává poněkud prazvláštní konotace.

01) Jako král se nejmenoval „Aragorn“

Nejenže Aragorn vyrůstal pod jiným jménem, než pod jakým ho znáte – zároveň pod dalším jiným jménem také vládl! Poté, co se stal králem, byl totiž znám jako Elessar. Tím ho počastovala Galadriel a slovo znamená „kámen Elfů“.

Je to zkrátka hodně jmen – skoro jako by Pána prstenů napsal nějaký lingvista!

Zdroj: Screenrant

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný