21. března 2018 19:14

Druhý díl Pacific Rim je mnohem větší zábava než Transformers 5

Měli byste vyrazit do kina na návrat obřích robotů a monster?

Pokud nepočítáme Strážce vesmíru, máme v kinech jen dvě filmové série s obřími roboty – Transformers a Pacific Rim. Ta první se loni moc nepředvedla, jelikož pátý díl nepotěšil kritiky ani diváky, vydělal půlku toho co čtyřka a vlastně sérii nasměroval k pauze a následnému startu od znova. Všechno by tak měla "zachránit" ta druhá, která se vrací do kin už tento týden.

Pacific Rim 2 je samozřejmě pokračováním pět let starého robobijáku, za které vděčíme Číně. První Pacific Rim tam totiž vydělal 111 milionů dolarů (tzn. o 10 milionů víc než v Americe!) a tamní investoři se rozhodli, že značku nenechají umřít po jednom filmu. Původní tvůrčí tým tak nahradil nový a stejně to dopadlo i s obsazením, z něhož zbyli jen tři herci – Rinko Kikuči, Charlie Day a Burn Gorman. Časově se přitom skočilo o 10 let dopředu, a jak správně tušíte, přesně v tuhle chvíli Zemi čeká velká nová hrozba.

Jaká? To se (vzhledem k tomu, že docela mlží i trailery) nesluší prozrazovat. Všechno ale můžou vyřešit jen obří roboti zvaní jaegeři, kteří umějí řezat monstra zvaná kaiju, a také Jake Pentecost s tváří Johna Boyegy, který je synem Stackera "ruším apokalypsu" Pentecosta z prvního filmu.

Nová hrozba tedy znamená novou generaci hrdinů, nové roboty a... spoustu nové destrukce! Dostanete i něco jiného? Hmmm... ne. Pacific Rim 2 dobře ví, že diváky zajímá jen akce plná zničených mrakodrapů, a snaží se tedy všechno ostatní minimalizovat.

Špatná zpráva je, že se mu to často nedaří, takže strávíte spoustu času u nudných dialogů s docela nudnými postavami. Jakmile se ale film přehoupne do druhé půlky, jasně vytyčí ústřední hrozbu a vyrazí se do terénu, začne to být o dost jiná káva.

Ne, postavy nezačnou zázračně fungovat a scénář je pořád jeden velký guláš, v němž nedává smysl absolutně nic. Tvůrci ale konečně pochopí, že se tu na logiku stejně nikdy nehrálo a začnou na diváka sypat jednu opulentní atrakci vedle druhé.

Jaegeři tedy epicky fackují kaiju, kaiju epicky fackují jaegery, a obří mrakodrapy fackují všechno, co se jim postaví do cesty. Nečekejte samozřejmě nic originálního nebo nedej bože dechberoucího. Jako standardní akční řežba ale Pacific Rim 2 funguje a sem tam navíc potěší upozorněním, že se nebere moc vážně.

Stačí to na doporučení návštěvy do kina? To záleží. Pokud vás berou jen smysluplné velkofilmy od nadmíru schopných tvůrců, měli byste rozhodně zůstat doma. Pokud vám ale stačí ke štěstí barevná oddechovka, u níž si rádi počkáte na mohutné akční pasáže, můžete nákup lístku opatrně zvážit.

Pacific Rim 2 holt není zásadním žánrovým milníkem a vlastně ani nadprůměrným překvapením. Jako velká a (občas) zábavná blbina ale s klidem zastiňuje poslední Transformery, a pokud nebudete mít o víkendu zásadnější plány, s nízkými očekávání ho pravděpodobně přežijete.

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný