22. února 2019 16:30

V boji o nejlepší filmy roku 2018 nechybí Bohemian Rhapsody a Black Panther

Kdo všechno si letos vybojoval oscarovou nominaci?

Jste připraveni na velký duel Romy a Favoritky? Právě tyhle dva filmy letos ovládly nominace na Oscara, když získaly po deseti kouscích. Na záda jim dýchá Zrodila se hvězda s osmi šancemi na zlatou sošku. A co se týče zbytku pelotonu, ten se skládá z Bohemian Rhapsody, Zelené knihy, BlacKkKlansmana, Vice a ostře sledovaného Black Panthera.

Promění marvelácký hrdina některou ze sedmi nominací? Kdo ví. Třetí Avengers se nicméně porvou o nejlepší triky a kreslený Spider-Man se zřejmě stane nejlepším animákem, takže to letos nebude jen o uměleckých filmech. Na Oscary se pomalu hrnou i komiksárny, a i když je zrovna Black Panther maximálně lehký nadprůměr, mohl by přinejmenším umést cestičku pro pecky z příštích let. A to se ve světě, který superhrdiny dlouhodobě ignoruje, rozhodně počítá!

Kompletní přehled nominací:

Nejlepší film Black Panther BlacKkKlansman Bohemian Rhapsody Favoritka Roma Vice Zelená kniha Zrodila se hvězda

Nejlepší herec v hlavní roli Bradley Cooper (Zrodila se hvězda) Christian Bale (Vice) Rami Malek (Bohemian Rhapsody) Viggo Mortensen (Zelená kniha) Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)

Nejlepší herečka v hlavní roli Glenn Close (Žena) Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?) Lady Gaga (Zrodila se hvězda) Olivia Colman (Favoritka) Yalitza Aparicio (Roma)

Nejlepší herec ve vedlejší roli Adam Driver (BlacKkKlansman) Mahershala Ali (Zelená kniha) Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?) Sam Elliott (Zrodila se hvězda) Sam Rockwell (Vice)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli Amy Adams (Vice) Emma Stone (Favoritka) Marina de Tavira (Roma) Rachel Weisz (Favoritka) Regina King (If Beale Street Could Talk)

Nejlepší režie Adam McKay (Vice) Alfonso Cuarón (Roma) Pawel Pawlikowski (Studená válka) Spike Lee (BlacKkKlansman) Yorgos Lanthimos (Favoritka)

Nejlepší původní scénář Favoritka (Deborah Davis, Tony McNamara) Roma (Alfonso Cuarón) Vice (Adam McKay) Zelená kniha (Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly) Zoufalství a naděje (Paul Schrader)

Nejlepší adaptovaný scénář BlacKkKlansman (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee) Can You Ever Forgive Me? (Nicole Holofcener and Jeff Whitty) If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins) The Ballad of Buster Scruggs (Joel Coen, Ethan Coen) Zrodila se hvězda (Eric Roth, Bradley Cooper a Will Fetters)

Nejlepší animovaný film Mirai Psí ostrov Raubíř Ralf a internet Spider-Man: Paralelní světy Úžasňákovi 2

Nejlepší cizojazyčný film Capernaum (Libanon) Never Look Away (Německo) Roma (Mexiko) Studená válka (Polsko) Zloději (Japonsko)

Nejlepší kamera Favoritka (Robbie Ryan) Never Look Away (Caleb Deschanel) Roma (Alfonso Cuarón) Studená válka (Lukasz Zal) Zrodila se hvězda (Matthew Libatique)

Nejlepší střih BlacKkKlansman Bohemian Rhapsody Favoritka Vice Zelená kniha

Nejlepší výprava Black Panther Favoritka Mary Poppins se vrací První člověk Roma

Nejlepší kostýmy Black Panther Favoritka Marie, královna skotská Mary Poppins se vrací The Ballad of Buster Scruggs

Nejlepší masky Border Marie, královna skotská Vice

Nejlepší hudba BlacKkKlansman (Terence Blanchard) Black Panther (Ludwig Goransson) If Beale Street Could Talk (Nicholas Britell) Mary Poppins se vrací (Marc Shaiman a Scott Wittman) Psí ostrov (Alexandre Desplat)

Nejlepší píseň All The Stars (Black Panther) I’ll Fight (RBG) Shallow (Zrodila se hvězda) The Place Where Lost Things Go (Mary Poppins se vrací) When A Cowboy Trades His Spurs For Wings (The Ballad of Buster Scruggs)

Nejlepší zvuk Black Panther Bohemian Rhapsody První člověk Roma Zrodila se hvězda

Nejlepší střih zvukových efektů Black Panther Bohemian Rhapsody První člověk Tiché místo Roma

Nejlepší vizuální efekty Avengers: Infinity War Kryštůfek Robin První člověk Ready Player One: Hra začíná Solo: Star Wars Story

Nejlepší dokument Free Solo Hale County This Morning, This Evening Minding the Gap Of Fathers and Sons RBG

Nejlepší kraťas Detainment Fauve Marguerite Mother Skin

Nejlepší dokumentární kraťas A Night at the Garden Black Sheep End Game Lifeboat Period. End of Sentence.

Nejlepší animovaný kraťas Animal Behaviour Bao Late Afternoon One Small Step Weekends

Předávání Oscarů letos proběhne v noci ze 24. na 25. února. Komu budete fandit?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný