9. ledna 2023 16:45

Slavný herec lituje, že odmítl roli Jokera. Přiznal hloupý důvod, kterým si podrazil nohy

Je to asi zvláštní pocit, zpětně si uvědomit, že jste těsně minuli roli, která pro vás mohla být tou životní...

John Lithgow (77) patří mezi herecké tváře, které si prostě zapamatujete. Proslavil ho třeba sitcom Takoví normální mimozemšťané, české publikum ho však zná zejména jako hlavního záporáka z akčňáku Cliffhanger (1993) nebo jako Winstona Churchilla ze seriálu Koruna. Byl dvakrát nominován na Oscara, jednou třeba za výtečný výkon v adaptaci slavného románu Svět podle Garpa (1982).

Jenže jeho herecký profil mohl být daleko výraznější, kdyby kývl na roli Jokera. Právě tuhle šanci dostal na konci osmdesátých let, kdy byl na hereckém výsluní. Když se mu ozval tehdy ještě nepříliš známý režisér Tim Burton, že by ho chtěl jako Jokera do chystané adaptace komiksového Batmana, přišlo to Lithgowovi spíše jako špatný vtip. Komiksové filmy tehdy měly neslavné renomé a on se rozhodl, že ani nepůjde na konkurz.

„V podstatě jsem chtěl Burtona přesvědčit, že na tu roli nejsem ten pravý, což se mi povedlo. Netušil jsem, že jde o tak zásadní záležitost. Asi o týden později jsem zaslechl, že chtěli taky Robina Williamse a Jacka Nicholsona,“ vysvětlil Lithgow v rozhovoru pro Vulture. Právě Nicholson roli Jokera nakonec dostal, udělal z ní zásadní počin své slavné kariéry a zajistil, že se komiksové role dostaly mezi nejprestižnější herecká jména v Hollywoodu.

„Dělal jsem tehdy Madam Butterfly na Broadwayi a bylo to opravdu vyčerpávající představení. Znamenalo by to z něj odejít a vrhnout se rovnou do natáčení, což mi tehdy přišlo zbytečně náročné. Co říkáte na takovou dávku hlouposti? Herci vážně nebývají zrovna dvakrát prozíraví lidé,“ posteskl si Lithgow, jehož zná americké publikum i jako hlas intrikána Lorda Farquadda z hitového animáku Shrek.

Zdroj: Geek Tyrant

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný