25. března 2024 00:01

6 filmů, které se pokusily odhadnout budoucnost lidstva

Naše budoucnost může být růžová... i dost temná!

V pátek večer budeme na COOLu servírovat dobrodružnou sci-fi Celestinské proroctví. Její hlavní hrdina objeví v džunglích Peru pradávný rukopis, který nastiňuje optimistickou budoucnost, v níž lidstvo díky duchovnímu povznesení změní život, vesmír a tak vůbec. Biják vznikl na motivy stejnojmenného románu o titulním (fiktivním) rukopisu a nastiňuje světlé zítřky tak optimistické, jako i poněkud vágní. Co do budoucnosti lidstva jsou si ale všechny vize rovné. Vzpomněli jsme proto na ty nejzajímavější ze světa filmu.

07) 2001: Vesmírná odysea

Na první pohled není slavný Kubrickův film příliš relevantní. Ostatně jeho datum už proběhlo. Při bližší analýze (a znalosti knihy) ale 2001 popisuje vrchol evoluce lidstva, jíž pomáhá periodicky nakopávat mimozemský monolit. Rovněž popisuje, jak lidstvo vlivem strojů začíná ztrácet své já. Není tak náhodou, že je nejlidštější postavou filmu umělá inteligence...

06) Elysium

Zcela opačného rázu je politicky motivovaná vize z Elysia. Ta je v zásadě metaforou souboje vyspělého a chudého světa, kterou známe i ze soudobých zpráv – jen s tím rozdílem, že v Elysiu žijí boháči na orbitální stanici, zatímco chudáci na původní Zemi. Elysium je přesto odlišné oproti dnešku v jednom zásadním bodě. Na stanici totiž dovedou vyléčit jakoukoliv chorobu!

05) Barbarella

Poněkud svérázná je i kultovní Barbarella. Film, který vznikl na vrcholu sexuální revoluce 60. let, v zásadě připomíná jiné space opery – stejně tak bychom tu mohli zmínit i Star Trek nebo spoustu jeho následovníků. Barbarella však hlavní kosmické dobrodružství okořeňuje explicitní ilustrací toho, jak je svobodná láska v budoucnosti velmi populární volnočasovou aktivitou.

04) Loganův běh

Typičtější než optimistické vize jsou však spíše dystopie. Loganův běh se na první pohled řadí mezi klasické vykreslení světa po konci světa, na pohled druhý se ale liší. Nejde totiž o Šíleného Maxe nebo Fallout, kde prakticky neexistují zbytky civilizace. Loganův běh začíná v čemsi, co vypadá jako utopie, než se ukáže, že všichni lidé musejí ve věku 30 let dojít spirituálního „omlazení“. Problém je, že ono omlazení v reálu znamená smrt. A Logan, který zjistí pravdu, se již blíží ke svým třicátým narozeninám...

03) Atlas mraků

Bude tedy budoucnost optimistická, nebo pesimistická? Možná že od každého trochu – a v jiných periodách. Tak jak se ji ostatně (ve svých futuristických segmentech) snaží vykreslit právě Atlas mraků. Ten představuje období, kdy mají lidé přemíru všeho, ale utlačují biologické stroje. A zároveň implicitně zmíní následnou válku a zničení většiny civilizace na planetě. Nakonec tedy přichází éra jako ze Šíleného Maxe. I přesto se však konec nese v duchu optimismu – mimozemské kolonie totiž přežily a právě na nich přežívá i vyspělá civilizace!

02) Wall-E

Budoucnost možná bude vypadat jako z Atlasu mraků. Nejspíš se v ní ale budeme cítit jako Wall-E, hrdina pixarovského animáku, v němž je Země rovněž zhuntovaná a lidé rovněž žijí v kosmu, ale všechno za ně dělají vyspělé (a neutlačované) stroje do té míry, že lidé jen tloustnou a degenerují. I Wall-E končí na optimistické notě skrze návrat ke kořenům. Ne nadarmo však opět (podobně jako 2001: Vesmírná odysea) sleduje lidskou budoucnost raději optikou sympatičtějšího stroje.

01) A.I. Umělá inteligence

Tenhle motiv se ostatně ve sci-fi objevuje stále dokola a získal první místo díky filmu, který sice rozpracoval Stanley Kubrick, ale dokončil jej až Steven Spielberg. Finále A.I. Umělé inteligence se totiž obejde zcela bez lidí. Homo sapiens dal život strojům, a ty po něm zdědily Zemi. Mnoho lidí se mylně domnívá, že jsou „ufouni“ na konci A.I. mimozemského původu, podle scénáře jde však právě o vrcholnou evoluci strojů. Tak uvidíme, jak to nakonec celé bude. Snad nám ale podobná filmová proroctví nabídnou dostatek rad v tom, jak žít v budoucnosti po boku strojů, ale neztratit přitom to dobré, co nás dělá lidmi.

Celestinské proroctví začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný