11. července 2016 10:04

Od Warcraftu ke Hře o trůny: 5 nejlepších fantasy posledních let

Eragon - upoutávka

Od Pána prstenů došlo na dobrou úrodu!

V neděli vás na Prima COOL budou čekat dráčci - ve 20.00 totiž startuje fantasy Eragon z roku 2006. Ačkoliv nezapře nemalou inspiraci v Pánovi prstenů, tenhle biják o rebelii a dracích vyšel až po finiši série ze Středozemě - a filmové fantasy rozhodně nekazí dobré jméno. Vzpomněli jsme, jaké další fantasmagorie se podívaly po konci Pána prstenů do kin či na malé obrazovky.

Hvězdný prach

Index významnosti: 1/5

Už 9 let je starý magický Hvězdný prach natočený na motivy románu Neila Gaimana. Jeho kouzlem byla ladnost a lehkost, s jakou kráčel fantasy světem - v éře, kdy je většina nových fantasy ostřejší než břitva a drsnější než skluzavka ze žiletek, byl tenhle film klasickým dobrodružstvím o tom, kterak geroj zachránil princeznu před zlou čarodějnicí. Dodnes je Hvězdný prach kouzelným dílkem, avšak pro minimum následovníků mu přesto musíme udělat nejhorší míru významnosti ve filmovém světě.

Trilogie Hobit

Index významnosti: 2/5

Jasně, Hobit nemá zrovna nejlepší pověst. Dalo by se vlastně argumentovat, že Hvězdný prach je vymazlenější film než všichni Hobitové dohromady. Jenže na druhou stranu - Hobiti byli v době své premiéry kulturní událostí měsíce a ani kritici o nich nemohli přestat mluvit. Navíc do nich jejich studia nasypala takovou porci chechtáků, že i kdyby si při putování ve filmech Bilbo a Gandalf akorát vyprávěli trapné vtipy, výjevy Středozemě v pozadí by divákům stejně braly dech!

Warcraft: První střet

Index významnosti: 3/5

Třetí film pochází sotva z jednoho z nedávných týdnů. Warcraft byl objektivně lepší film než Jacksonovi Hobiti, kráčí navíc ve šlépějích kultovní herní série, přesto se výše vyšplhat nemůže. Warcraft totiž v Americe utržil směšně malou sumu, a kdyby na něj masově nepřišla polovina čínských hráčů, snímek by zřejmě byl zoufalým propadákem. Ať jsou fantasy na Západě přesyceni či nikoliv, Warcraft zjevně nezaujal takové diváky jako třebas Pán prstenů nebo i Hobiti - je proto otázkou, zdali mohou vzniknout další díly...

Jak vycvičit draka

Index významnosti: 4/5

Jedna z nejlepších fantasy posledních let však vůbec není hraným filmem, nýbrž animákem! Film plný Vikingů a draků je svěží jako jarní potůček a zvláště v době, kdy studio Pixar točí skoro jenom pokračování svých dávných hitů, jsou filmy jako Jak vycvičit draka živou vodou na mlýn animáků i fantasy samotné. O přetrvávající kvalitě navíc nejlépe vypovídá skutečnost, že se Jak vycvičit draka sám pokračování dočkal, avšak vysoce nadprůměrného a stále udržujícího standard jedničky. Prosím, více takových!

Hra o trůny

Index významnosti: 5/5

Žádná jiná fantasy, dost možná ani Pán prstenů v letech 2001 až 2003, si ale nevydobyla takové celospolečenské postavení jako právě Hra o trůny! Fenomén posadil do kouta i podobně populární předešlý seroš Ztraceni - zatímco 6. řada Hry o trůny popularitu dále zvedá, sami si vzpomeňte, že Ztraceni ve své pozdní řadě zajímali už jenom prapůvodní fanoušky. Díky kombinaci obřího rozpočtu, uvěřitelné zápletky dekonstruující fantasy klišé a především sympatických postav převzala Hra o trůny žezlo krále fantasy žánru!

Draky a rebelie však najdete i v Eragonu. Ten vylétá na Prima COOL v neděli ve 20.00!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný