16. prosince 2015 15:50

Od Terminátora ke Dni nezávislosti: 7 nejdrsnějších filmových destrukcí Los Angeles

Hollywood už zase lehne popelem!

Je jen málo měst, na něž mají filmaři tak zasednuto jako na New Yorku. Ostatně vůbec první katastrofický film Deluge z roku 1933 postihl právě Velké jablko. Ve stínu jeho digitálních i analogových trosek však tlí také samotné hlavní město filmového průmyslu, tedy Los Angeles. Svůj hněv si na něm v sobotu večer na Prima COOL vybijí i tvůrci béčkového katastrofáku Apokalypsa v Los Angeles, který se vyznačuje především přítomnost Chrise "Teal'ca" Judge v hlavní roli. Jaffský zachránce to však nebude mít snadné, konec světa ve Městě andělů totiž známe z celé řádky jiných opusů. Vybrali jsme sedm nejzajímavějších z nich.

Atomové peklo (Terminátor 2)

Jádro je klasika, které se L.A. nevyhnulo ve spoustě filmů - v Terminátorovi dvojce je však úroda hříbků zpestřená skutečností, že rudý knoflík tentokrát zmáčkly kovové prsty Skynetu. Navíc zřejmě neexistuje povedenější filmový atomový výbuch, který by tak přesvědčivě vykreslil jak efekt telepné, tak i tlakové vlny na mrakodrapy, autobusy, ženy držící se plotu či dětičky hrající si na pískovišti...

Ufounský paprskomet (Den nezávislosti)

Obrovský mimozemský talíř nepojmenovaných vetřelců svérázně zametl s neslavným losangeleským smogem (mimo jiného) právě ve Dnu nezávislosti. Efekt detonace se tentokrát rámcově příliš neliší od atomovky, přeživší však může utěšit absence radioaktivního spadu - a navíc i možnost se před postupující ohnivou vlnou schovat do servisní šachty tunelu. Tedy, alespoň pokud se sebou navíc máte heroického psa!

Ufounská pěhota (Světová invaze)

V hollywoodských filmech dochází na invazi do L. A. přibližně jednou za týden, Světová invaze byla ale od Dne nezávislosti jediná, která si to dovolila ukázat s velkofilmovým smyslem pro detail. Po nečekaném útoku z moře se město promění v kopii Bagdádu, jenže mariňáci namísto své obvyklé role hrají spíše party prohrávajících Saddámových gard. Ufounští vojáci jim totiž dávají solidní filmový náklep - a k dobru Světové invaze slouží i skutečnost, že si tu oproti zvyklostem neužijeme žádné dlouhé záběry na doutnající nápis Hollywood.

Tornádové spiknutí (Den poté)

Je typické, že i v době, kdy celý svět ve Dni poté čelí příchodu nové doby ledové, musejí mít primadony z Los Angeles něco extra. Namísto sněhových bouří a ledohurikánů totiž Město andělů tentokrát zdevastuje ultragigatornádo vzniklé spojením řady menších tornád!

Zemětřesení (Zemětřesení)

Občas je nejlepší vsadit na klasiku, jako učinilo i zemětřesení ve filmu... Zemětřesení. Právě vize megatřesení, které jednou nevyhnutelně postihne Kalifornii, zapříčinily vznik i tohoto pradávného katastrofického bijáku z první vlny žánru ze 70. let. Identická pohroma však město postihne i v řadě jiných filmů včetně letošního San Andreas - a třeba se někdy dočkáme i jejich srovnání se skutečnou pohromou, až v reálu konečně nastane. Ačkoliv bychom samozřejmě preferovali opak!

Úplně všecko (Útěk z Los Angeles)

Do podobného retro ranku patří i Útěk z Los Angeles (1996), v němž musí Kurt “Snake Plissken” Russell na krátkou dobu navštívit L. A. poté, co zemětřesení nejenže zbouralo cenu nemovitostí v Hollywoodu, ale přímo oddělilo ruiny města od zbytku kontinentální Ameriky. Vedle seizmických radostí je ale navíc L.A. překováno ve vězení pro nejrůznější podvratné živly celé Ameriky. Lidmi vytvořených katastrof ve stylu Šíleného Maxe je tu tak celá řádka.

Nanebevzetí (Apokalypsa v Hollywoodu)

Zatím poslední originální nápad na apokalypsu, kterou L. A. přejí i jeho vlastní obyvatele, zazněl v parodické komedii Apokalypsa v Hollywoodu. V té se řada slavných herců v čele se Sethem Rogenem a Jamesem Francem (hrají tu “sami sebe”) ocitne na tradiční celebritní pijatice v L. A. zrovna v době, kdy nastává biblická apokalypsa. Jenže ta je plná nejen nanebevzetí spravedlivých - tedy nikoho z našich hrdinů - ale i výskytu démonů...

Apokalypsa v Los Angeles začíná v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný