9. listopadu 2016 14:56

Od Terminátora k Wolverineovi: 6 nejlepších filmů, ve kterých někdo odpálí atomovku

Útok na ponorku - upoutávka

Hříbečky už rostou!

Čtvrteční večer na Prima COOL patří Michaelu Dudikoffovi, na jehož svalnatých ramenou bude ležet osud světa – ve filmu Útok na ponorku musí totiž ve 22.25 osvobodit zajatou nukleární mašinu! Pokud se mu to nepodaří, zemi čeká atomová očista. Abyste se připravili, vybrali jsme pro vás šestero filmů, jež dobře ukazují, jak to vypadá, když něco takového nastane.

Nejhorší obavy

I když v době své premiéry tenhle biják s Benem Affleckem tak trochu kriticky propadl, při pohledu nazpět působí jako parádně překvapivý materiál na sobotní odpoledne – a klidně opakovaně! Film o tom, kterak náckovská konspirace (v původní knize Toma Clancyho to byla islamistická konspirace) propašuje do USA atomovou bombu, pokusí se její detonací zabít prezidenta Ameriky a vyvolat tak válku mezi USA a Ruskem, je totiž až do tří čtvrtin obyčejnou špionskou záležitostí, v níž se tikající atomovky vypínají pár sekund před výbuchem. Jenže to se tentokrát nepodaří a úspěšné odpálení Baltimoru dodává celé nudné polovině zpětně neuvěřitelný náboj!

Wolverine

Svého času k prezentaci Wolverinových superhrdinských schopností zcela stačilo ukázat, že tenhle maník přežije střelnou ránu do hrudi. Jenže jak putovaly x-menovské filmy jeden za druhým, diváky začaly podobné důkazy časem nudit – a tak filmaři začali tlačit na pilu! Zřejmě absolutním vrcholem v tomto trendu byl druhý sólový Wolverine, v jehož úvodu drsný frajer přežije atomový výbuch Hirošimy! Svým vlastním tělem navíc ochrání nebohého strážného, jenž vykopne celou story. Jenom škoda, že výbuch samotný je zpracován extrémně fakticky špatně a nevévodí mu ani úvodní jasný záblesk světla. Třeba příště, Wolvie.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Zřejmě nejznámější, ač nelibě nesená, atomová scéna v posledních letech však platí za podobně nerealistickou podívanou. Tedy ne že by testovací exploze ve čtvrtém Indym byla fakticky blbě. Naopak! Je tu úvodní záře, jež zapaluje hořlavé předměty, je tu intenzivní tlaková vlna, nedojde snad jenom na zpětnou vlnu – však víte, tu, co napájí samotný "růst" atomového hřibu. Nevadí! Za co si však film vysloužil vehementní kritiku, je absolutně absurdní způsob, jakým Indy výbuch přežije v olověné lednici. Tak či onak, tahle scéna vstoupila do dějin filmu!

Armageddon

Když se ve filmu odpalují atomovky, obvykle je to jenom jako příležitost ke smutné destrukci – jádrem chrastí zlosynové, potažmo šílenci studené války. Filmem, v němž vybuchne asi nejvíce bomb, je ostatně Dr. Divnoláska, satira maniakálnosti atomové přestřelky. Čestnou výjimkou jsou snad jenom hrdinní astronauti, kteří atomovkou zatápějí mimozemské invazi. A jelikož i asteroid mířící na Zemi je svého druhu takovým invaderem, počítat můžeme i Armageddon. Biják zakončený stylovým obětováním Bruce Willise a rozlousknutím "asteroidu o velikosti Texasu" má díky štěpnému konci pořádné megatunové grády!

Terminátor 2

Je asi jenom málo filmů, které ukázaly děj a hrůzu atomové detonace tak, jako to učinil Terminátor 2 – a i když najdeme děsivější nukleární snímky, Den zúčování bude zřejmě nejpopulárnějším z nich. Režisér James Cameron ve filmu pro kratičkou, méně než minutovou scénu vypotil neuvěřitelně vypadající miniaturu Los Angeles, jež zruinuje atomový útok Skynetu. Válcované autobusy či mrakodrapy jsou však přesto méně děsivé, než finiš v podobě hořícího dětského hřiště včetně jeho návštěvníků...

Vlákna

... avšak tím zdaleka nejvíce děsivým vykreslením okamžiku, kdy někdo "stiskne spoušť", jsou britská Vlákna. Pozapomenuté dokudrama, jež vychází přímo z oficiálních směrnic britské vlády a armády co realisticky očekávat, začíná měsíce před fiktivní jadernou přestřelkou a končí desítky let po ní. Samotný okamžik výbuchu, jakkoliv je děsivý, paradoxně není tím nejhorším, co může nastat. Mrazení vyvolává jak čekání na "hodinu H", tak především vykreslení světa, který se atomovou válkou propadl hůř než do středověku – v tom by se totiž jeho obyvatelé nemuseli bát všudypřítomné radiace.

Útok na ponorku se rozběhne už ve čtvrtek ve 22.25 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný