11. července 2016 10:04

Od Terminátora k Looperovi: 6 nejdrsnějších filmů o cestování časem

Ledová planeta - upoutávka

Zapomeňte na intouštiny, tady poteče krev!

Některé filmy o časových smyčkách, skocích či výkrutech patří mezi milé, chytré a rodinné filmy. Jiné jsou filozofujícího rázu. Čtvrteční cooltovní movie Ledová planeta, startující ve 22.00, ale není ani z prvního ani ze druhého ranku! Biják s Dolphem Lundgrenem totiž platí za akční řezničinu nejvyšší jakosti. Právě tak, jako několik dalších nejdrsnějších filmů o cestování časem.

Terminátor

V době, kdy působila většina filmové akce laciněji než lednový výprodej, dodal první Terminátor podobě filmové sci-fi novou brutální tvář! Termix se nebál vystřílet celou policejní divizi a likvidovat civilisty vlevo i vpravo – jeho hlavním cílem byla ostatně nebohá matka budoucí hlavy rebelie proti Skynetu. Tenhle film byl syrový jako tatarák!

Dvanáct opic

I když se tu pro krev nejde daleko, hlavní drsňáckou devízou Dvanácti opic je především cynická budoucnoust. Z obskurního světa po pandemii se Bruce Willis zpátky časem nevrací změnit časovou linii, ale jenom získat původní virus. Při skocích časem navíc občas omylem dopadne třeba do zákopů první světové, notoricky známého chillovacího místečka. A když se pak rozhodne osud přesto změnit, paradoxně sám původní apokalypsu přivodí...

Deja Vu

Zatímco většina okolních filmů jsou scifárny ze staré školy, Deja Vu z roku 2006 je spíše jakýsi "Jason Bourne" sci-fi příběhů. Zdejší zápletce po dlouhou dobu vévodí pouhý teroristický útok, jenž vyšetřuje hlavní hrdina Denzel Washington. Postupně mu vláda půjčí přístup ke sci-fi mašině, kterou se dá dívat do minulosti, nikoliv ji však ovlivňovat. Výsledkem kriminálky jenom s částečnou příchutí vědecké fantastiky je vlastně příjemně autenticky vypadající story včetně originálních momentů, jako je automobilová honička napříč různými časy. Dobrý materiál!

Star Trek: První kontakt

Dost možná nejdrsnější filmový Star Trek je dnes tak trochu zapomenutým klenotem – oproti novějšímu, mladšímu restartu z roku 2009 je První kontakt fakticky dost retro. Co však nemůže dohnat na adrenalinu, to nahrazuje chytrostí. Výsledkem je film, v němž Picardova Enterprise musí cestovat časem a zabránit Borgům v zabránění vzniku Federace... Je to typicky startrekovsky zamotané, ale zároveň plné soubojů muže proti Borgovi, Datových narážek na sex s borgskou královnou i příjemně nevyrovnané mezihvězdné bitvy, která řadu let neměla důstojného nástupce.

Na hraně zítřka

Kříženec mezi Na Hromnice, o den více a Hvězdnou pěchotou je snad nejpříjemnějším velkofilmovým překvapením posledních dvou let. Hlavní hrdina s tváří Toma Cruise se tu během mimozemské invaze na Zemi dostane do časové smyčky, díky níž může nezastavitelnou hrozbu videoherně porazit – skrze svou schopnost de facto "Save-Load" zisku znalostí, jak reaguje nepřítel. Je to krvavé, cynické a vtipné mnoha odstíny černého humoru. Jakkoliv je Cruise tak trochu scientologickým Antikristem, kvůli tomuhle filmu bychom se i peklu rádi upsali.

Looper

Oproti tomu v Looperovi – po většinu děje – vůbec nejde o zachraňování světa. Namísto toho je film vcelku normální gangsterkou, akorát se odehrávající v budoucnosti, kde existuje velmi specifický typ cestování časem. V realitě Loopera jsou totiž oběti mafiánských čistek posílány pár dekád nazpět, kde s nimi udělají rychlý proces vybraní drsňáci.

Problém je v tom, že stejně jako oběti jednou skončí i oni inkriminovaní drsňáci – a všichni jsou si toho vědomi. Porušit pravidla a nezabít své budoucí já je logicky zakázáno. Jenže pak hlavní hrdina tváří v tvář sám sobě zaváhá... a je oheň na střeše. Originální zasazení se tu míchá s drsnými elementy jako ze staré detektivní a gangsterské školy, díky čemuž stojí Looper na vrcholu našeho seznamu.

Ledová planeta začíná ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný