9. května 2016 14:58

Od Terminátora 2 k Matrixu: 6 nejlepších akčních filmů z 90. let

Timecop - upoutávka

Akce vašeho dětství!

Čtvrteční cooltovní movie Timecop s JCVD vám ukáže pořádný rozštěp, jak se patří na jeho nezničitelného hrdinu! I když si s sebou pověst průlomové dekády nesou spíše 80. léta, i devadesátky platily za parádní období. Vzpomeňte na něj s naším výběrem šestera nejlepších akčních matadorů.

Nebezpečná rychlost

V devadesátkách už v první řadě nestačilo sázet jenom na maníka s kulometem – Nebezpečná rychlost, kde se proslavil Keannu Reeves, je toho ideálním příkladem. Biják o doslova nezastavitelném autobusu představil duo hrdinného poldy a neméně statečné ženské a k tomu nám všem naordinoval věčné obavy z městské hromadné dopravy.

Skála

Ani prohlížení slavných památek po devadesátkách nebylo tak pohodové jako dříve. Představa, že si vyrazíte na Alcatraz a zajme vás tam komando naštvaných veteránů Eda Harrise, aby se před chemickým útokem na San Francisco mohlo krýt rukojmími, nepatří mezi nejpříjemnější fóbie. Naštěstí je tu Sean Connery a tehdy-ještě-dobrý Nicolas Cage.

Smrtonosná past 2

I když nejlepším dílem téhle série (zjevně navždy) zůstane jednička, v díle druhém ještě John McClane neplatil za supermana, a přesto hlášky pořád cedil vydatněji než ultrahusté sítko na komáry. Jenom málokterý biják navíc představil tak mrazivou udýchanou atmošku!

Zlaté oko

James Bond neměl k akci nikdy daleko, vždy se však držel poněkud elegantně zkrátka. Zlaté oko to navždy změnilo. Bond mezi kulkami kmital s rychlostí Arnolda na vrcholu sil a do toho představil celou plejádu popkulturních hlášek, které do dnešních časů sice notně zestárly, avšak přinejmenším s grácií!

Matrix

S Matrixem dostoupila evoluce akčního filmu naprostého, dodnes nepřekonaného vrcholu. Film, který v podstatě založil nové náboženství virtuálna, se krom brutální akce pochlubil i hlubokými, překomplikovanými myšlenkami, jak je běžné v pozdní fázi jakékoliv (pop)kulturní vlny. Díky revolučnímu vizuálu mu to ale diváci rádi prominuli.

Terminátor 2: Soudný den

Dávno před Matrixem tu však byl druhý, nejlepší Terminátor! Snímek dýchal akcí minulé dekády, avšak již s novinkami, jako byl dětský hrdina nebo ženská drsňačka, jakou závidí většina dnešních akčních filmů. Nové pojetí triků a mrazivý etos boje za budoucnost bez robotů činí z Terminátora dost možná nejlepší klasický akční film vůbec.

Timecop vyrazí na pochůzku již ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný