22. prosince 2015 10:47

Od Star Wars k Indiana Jonesovi: 5 nejlepších akčních párů

Ve dvou se kulomet lépe táhne.

Zatímco jiné kanály budou na štědrý večer opakovat klasické pohádky, COOL pro vás připravil pohádku pro dospěláky - od 21.40 totiž vysíláme akční klasiku Mr. & Mrs. Smith, dekádu starý mix manželské krize a detonujících scén. Snímek, který dal dohromady Brada Pitta a Angelinu Jolie i mimo plátno, stojí a padá na vlastně-víc-než-přesvědčivém výkonu ústředního páru. Staví však na dobrých základech, snímků o vydařeném akčním duu, mezi kterým to krom jiskření od střelného prachu rezonuje i na romantické vlně, je totiž celá řada. Poškrábali jsme se na hlavě a vzpomněli na několik dalších z nich.

Pan Smith/Paní Smith Pomineme-li queer interpretace celé řady chlapských akčních dvojic (všichni ale víme, jak by to nejpozději za tuze chladné noci mezi Kirkem a Spockem vlastně skončilo… logicky!), jsou manželé Smithovi asi nejklasičtějším skloubením vztahu a střelby do záporáků. Premisa filmu je přitom nápadně podobná gangsterce Departed: dvojice agentů jde po krku jeden druhému v profesním životě, avšak zároveň netuší, že se dobře znají i v životě soukromém. V případě Smithových je však metafora manželství přeci jen aplikována o fous lépe.

James Bond/Vesper Lynd Agent 007 nemá ve zvyku zabývat se ženskými kolegyněmi jakkoliv dlouhodoběji - a to ačkoliv za svých 24 filmů potkal už celou řadu schopných vražedkyň. Jenom dvě se mu však zadraly pod kůži výrazněji, a jenom jedna z nich byla tou první. Vesper Lynd, hrdinka knihy i filmu Casino Royale, sice není vycvičenou agentkou, když však dojde na problém, umí v sobě najít dost kuráže, aby se složila až po jeho vyřešení. Bond takové nervy z akce nemá, právě proto ho však Vesper doplňuje po emotivní stránce. Ach, taková to byla láska, až měla tragický klimax...

Indiana Jones/Marion Ravenwood Ještě než se z Indiana Jonese vyklubal podobný polygamista jako komandér Bond, vykresloval první film jako překvapivě schopnou hrdinku jeho femme fatale Marion. Indy a Marion si přitom byli prakticky souzeni už od doby, kdy ji, ehm, náš sympatický hrdina na hranici puberty doslova zneužil. Jejich geniální chemii a schopnost kooperovat během akce nepřekonal žádný jiný film - a tak dává jedině smysl, že se Marion vrátila v Indyho posledním filmu jako matka jeho syna!

Harry Tasker/Helen Tasker Solidně umí naložit i duo manželů Taskerových, a není se čemu divit - příběh Pravdivých lží okatě připomíná právě Mr. & Mrs. Smith. Tentokrát je v rodině tajným agentem jenom pan manžel, Helen však v životě chybí vzrušení a celá šlamastika s hrozbou nevěry je oba zavede do společného dobrodružství proti islamistům plánujícím odpálit v Americe atomovku. Poslední scéna filmu přitom dává najevo, že tohle nebyla jejich poslední mise.

Han Solo/princezna Leia Období premiéry nových Hvězdných válek nám nedává jinou možnost, než zmínit taktéž hlavní duo původní trilogie Hvězdných válek. Leia je jednou z mála skutečně populárních hrdinek z předaleké galaxie, která se umí ohánět jak slovem, tak i blasterem. Nejen akcí je ale člověk živ! Její romance s frajírkovským pašerákem dodává původní trilogii krev a ducha, kterého Luke sám nikdy nemohl doručit. Nemůžeme mluvit za všechny, ale spíše než příběhem Skywalkerovic synka proto původní filmy vnímáme jako story jednoho svérázného páru...

Akčňák Mr. & Mrs. Smith na COOLu začíná ve čtvrtek ve 21.40. Veselé Vánoce!

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný