Od Star Treku k Já, robot: 6 nejoptimističtějších filmových budoucností
Nasazujeme růžové brýle.
Jen málokdo to má dnes obtížnější než optimistická sci-fi. Doba naivity dávno pominula, nemlich každá vize budoucnosti proto musí být tmavější než babiččin sklep a špinavější než studentský privát. Od Avatara po Zardoze se scifárny předhánějí v co nejsmutnější vizi zítřka. Jen málokdo odolá vábení depresí - právě mezi takové se třeba řadí náš seriál Já a robot, který vzdor kriminálním příběhům zůstává spíše na optimistické notě. Do podobného ranku ale patří i šest dalších klasik žánrů, které vám během zimních chmur dovedou zvednout náladu. I mezi nimi se však najdou filmy optimističtější, a méně nadšené...
Země zítřka
Míra utopie: 5/10
Nelze popřít, že Země zítřka měla veskrze optimistické cíle. Koneckonců, snímek je ódou na vědecký pokrok a někdejší nadšení z možností techniky. Jenže příběh o záhadném, v kapesní dimenzi ukrytém bájném místě plném supervědců jako ze starých žurnálů, nám z onoho druhého světa mnoho neukáže. Není navíc příliš optimistickým poselstvím, že parta vědců může vyvinout supertechnologie, ale nikomu o nich neřeknou a nechají si je pro sebe...
Země zítřka Zdroj: Walt Disney Studios
A.I. Umělá inteligence
Míra utopie: 6/10
Roboti inteligentní jako lidé a jiné technologické zázraky, to je velmi silný pozitivní tahák Spielbergova robotického filmu. Jinak lahodné úrovni technologie však film háže mnohokrát klacky pod nohy. Především platí, že roboti sami jsou tyranizováni na každém rohu. Ani lidstvo samo z toho nakonec nevyjde zrovna vítězně, epilog totiž ukazuje, že se zářné budoucnosti rozhodně nedočkalo. I to je ale, díky přežití potomků robotů, vlastně svého druhu optimistické - předali jsme totiž štafetu dále!
A.I. Umělá inteligence
Minority Report
Míra utopie: 7/10
Ačkoliv je Minority Report vydávané spíše za dystopii, negativní je zde pouze element předvídání budoucnosti, a tak i prodloužené moci policie. Jinak je však zdejší svět sympaticky střídmou vizí spokojené budoucnosti světa bez vražd, se superauty i notně dostupným obchodem s orgány. Vlastně nebýt tu zápletka o zneužití moci k provedení “dokonalé” vraždy, byl by Minority Report vcelku bezproblémový!
Minority Report
2001: Vesmírná odysea
Míra utopie: 8/10
Dovolená na Měsíci je skutečností, k Jupiteru míří pilotovaná mise, tablety a počítače s umělou inteligenci mají lidé už v roce 2001 a zřejmě došlo i na konec hladu a strádání na Zemi. 2001: Vesmírná odysea je inspirativní film dodnes, její optimismus však přesto kalí dva detaily. Zaprvé, pokračování odhalilo, že studená válka běží i nadále. A zadruhé, původní utopický svět je dle knihy ve skutečnosti mrtvou uličkou evoluce, kterou oživí až další setkání s mimozemským monolitem. I proto je film tak trochu (ač záměrně) poněkud ubíjející...
2001: Vesmírná odysea Zdroj: MGM
Já, robot
Míra utopie: 9/10
Veškerá negativa A.I. a Minority Report jdou do pozadí v parádičce Já, robot. Jasně, v závěru sice nastane roborevoluce, ale kdyby byl ústřední záporák jenom o fous méně hloupý, mohl ji provést tak, že by si jí nikdo nevšiml. Do samotného okamžiku vzpoury strojů navíc Já, robot vykresloval jenom a pouze samé klady roboty přeplněného světa. A to tak moc, že zdejší Will Smith se svým roborasistickým přístupem vlastně nikdy neměl pravdu - na vzpouru strojů došlo ze zcela jiných důvodů, než proč jeho postava robotům křivdila!
Já, robot Zdroj: 20th Century Fox
Star Trek
Míra utopie: 9,9/10
Svět bez peněz, bez hladu, bez nemocí, ale za to s famózními kosmolety. Star Trek zná každý a asi se shodneme na tom, že jsou jeho kulisy inspirativní dodnes. I zde se ale najde pár škraloupů. Podle pozdějších seriálů je například blahobyt Federace poněkud vykoupen tím, že se krom Hvězdné flotily o její bezpečí stará de facto parta teroristů ze Sekce 31. Na utopii navíc došlo až poté, co se lidstvo (ale třeba i Vulkáni) skoro samo zničilo v další světové válce… A to není pro stávajícího jedince zrovna nejlepší scénář budoucnosti, byť ví, že to pár set let na to všechno skončí pohádkově.
Star Trek Zdroj: Paramount
Budou mít pravdu scenáristé Star Treku anebo našeho Já a robot? To se dozvíme až za pár dekád či staletí, již brzy se ale na jednu z možností můžete podívat - v pondělí ve 20.15 na Prima COOL!