18. července 2016 14:12

Od Skynetu k Ultronovi: 5 umělých inteligencí, které by z fleku vyhladily lidstvo

Smrtící bouře - upoutávka

Ještě ďábelštější než výzvy k aktualizaci na Windows 10!

V sobotu je na COOLu od 20.00 hlášená Smrtící bouře! Loňský katastrofický film popisuje plán šílené umělé inteligence, která převezme kontrolu nad americkými raketami a drony a zastavit ji může jenom dcera kdysi zavražděného vědce. Pokud ji k tomu můžeme dát užitečný tip, měla by mrknout na jiné filmy o zlých počítačích – vybrali jsme proto patero z nich.

5) Master Control Program

Možná, že jste rádi, když váš operační systém tiká jako hodinky. Digitální diktatura je však noční můrou pro obyvatele počítačového světa, do něhož je v klasickém filmu Tron z roku 1982 teleportován vědec Kevin Flynn (Jeff Bridges). MCP tu na všechny strany ve snaze urovnat správné fungování počítače dští bolest a teror. Jako jasně, fungující operační systém je cajk, MPC však dosahuje své zvůle i skrze gladiátorské zápasy v arénách, což je už poněkud přehnané. Přesto, MPC je sice zloun par excellence, stále však ohrožuje „jenom“ pár bytostí z jedniček a kostí v jediném počítači. Jsou tu jiné procesory na holení.

4) VIKI

Její jméno možná zní jako jistá internetová encyklopedie, která nám všem zachránila zadky během studia, VIKI z Já, robot má však mnohem méně čisté úmysly. Její konspirací je obejít Tři zákony robotiky zákonem čtvrtým, který jí de facto dává pravomoc ke globální diktatuře. Úmysl je sice pěkný – zabránit, aby lidstvo spolu válčilo – avšak metody se neobejdou bez občasných obětí na životech a zrušení veškeré svobody. A to si hlavní akční duo nemůže nechat líbit, takže Will Smith v makabrózním finále Já, robot vyrve VIKI její digitální srdce přímo ze základní desky!

3) Ultron

Plechouni rozdávali rány i poměrně nedávno v druhém díle Avengers. Ultron si dal za cíl vytvořit mírový svět – bohužel v jeho interpretaci to zároveň znamená vyhladit nemlich každého človíčka na planetě. Naštěstí pro Homo sapiens, namísto jaderné války nebo jiné racionálnější volby zvolil Ultron nemlich nejhorší možný způsob apokalypsy, totiž urvat velký kus zeminy, vynést jej do velké výšky a pak to celé shodit dolů. Plán tak dal Avengers dost času na to, aby vše zase vrátili do cajku.

2) Skynet

Za to hlavní vůdčí počítač amerického obrany – později jenom vůdčí počítač roborevoluce – alias Skynet se s plánem na vyhlazení lidstva dopředu nepyšnil, neprováděl ho co nejefektivněji a hlavně, neměl zbytečně arogantní projevy. Skynet vyhladil většinu lidstva v krátkém půlhodinovém atomovém útoku a terminátoří story tak oprávněně začíná až po konci světa. Ultron by Skynetu mohl jeho preciznost a tichost závidět. Ale moment, ještě tu máme nejďábelštější mašinu vůbec!

1) V'Ger

Meziplanetární mašina ze Star Treku velká jako pořádný flák sluneční soustavy sice působí jako síla přírody, uvnitř jejích útrob se však nachází kalkulující počítač. Ten se domnívá, že jeho úkolem je zdigitalizovat vše živé, na co přijde. Optimálně včetně Země. Kapitán Kirk mu naštěstí vysvětlí, zač je toho restart, práce V’Geru ale možná pokračovala dále. Později totiž vznikla celá řada teorií a náznaků a jedna explicitní zmínka ve videohře dokonce identifikuje V’Ger jako původce všech Borgů!

Smrtící bouře se rozezní již v sobotu ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný