18. března 2016 13:14

Od Šíleného Maxe k Resident Evilu: 4 nejlepší postapokalyptické akčňáky

Resident Evil: Zánik - upoutávka

Konec světa ještě není důvod ke smíru!

Zombie apokalypsa je jenom začátkem konce - v sobotu od 22.35 vám to dokáže třetí díl série Resident Evil s podtitulem Zánik. Éterická Milla Jovovich se v něm projde světem, kde se lidstvo stalo ohroženým druhem, města se válejí v ruinách a to vše zalila pořádná porce hladových zombies. Akční filmy zasazené do světa po konci světa rozhodně mají svou poetiku - a dokázaly to i čtyři další podobně parádní bijáky.

Šílený Max 2: Bojovník silnic

Jeho revírem je dálnice, jeho tempo je vražedné - a navíc mu kape na maják! Dodnes parádní akční jízda Mela Gibsona australskou pouští plnou radioaktivních kultů, zoufalých přeživších a všeobecného boje o poslední zbytku zdrojů starého světa stála na počátku éry akčních filmů. Šílený Max - postava i film - se s nikým nepáře, je zcela pragmatického ražení a táhne se za ním nakažlivý odér brutality. Ne nadarmo se většina postapokalyptických děl vznikých po roce 1981 ohákla podobně jako Max do černé kůže anebo punkově-anarchistické stylizace.

Úsvit planety opic

V průběhu let se o svůj postapokalyptický akčňák pokusila celá řada filmů. Některé, jako třeba Soudný den, však poněkud podváděly a zničily jen část světa. Postapokalypsa, z níž je úniku, nefunguje stejně dobře. Jiné jako Kniha přežití zase nebyly výjimečně dobré. Naturalistický Úsvit planety opic je proto z posledních však zřejmě nejlepším komplexním vykreslení války o zbytky světa po ještě větší katastrofě. Jednak se příliš nepáře s přeoráním starého světa stiženého devastující pandemií. A jednak se namísto blábolů o naději nebo rekonstrukci plně soustředí na konflikt mezi lidmi a inteligentními opičáky. Tak to má ve správném postapu být!

Útěk z New Yorku

Byť lehce podvádí i Útěk z New Yorku, poněvadž nejvíce rozsekané je tu titulní město přeměněné na vězeňský ostrov, ze všeobecně pochmurné atmosféry je žalostný stav zbytku Zeměkoule naprosto jasný. Americe vládne maniak, mezi Západem a Východem proběhla jaderná válka a definitivní kolaps je jen otázkou času (spoiler: nastane na konci pokračování Útěk z L.A.). Do akce musí být dokonce donucen i titulní hrdina Snake Plissken - když je americký prezident sestřelen na Manhattanem, vláda Snakea infikuje smrtícím virem, na nějž mu dá lék až po úspěšné záchranné misi v srdci ostrova...

Šílená Max: Zběsilá cesta

Maxův otisk v popkultuře je ovšem natolik mocný, že nelze nezmínit ani jeho nejnovější, čtvrtý díl! Tenhle loňský zázrak, který má kinetickou sílu padající komety a jednu z nejsvéráznějších režií posledních let, je čímsi zcela nečekaným. Dvouhodinová akční jízda, která je tak trochu obrácenou Třístovkou, umí najednou vykreslit nihilistický, depresivně zničený svět, ale zároveň vám vyloudit úsměv na rtech. Ačkoliv je Zběsilá cesta krutější než happy hour u řezníka, snímek je ve svém jádru o svobodě, právu a naději. A to na něm máme snad ještě raději!

Chcete nášup? Potom v sobotu ve 22.35 nalaďte Prima COOL a sledujte Resident Evil: Zánik.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný