14. března 2016 10:55

Od Růžového pantera k Souboji Titánů: 5 nejhorších remaků všech dob

Godzilla - upoutávka

Ne všechno je podruhé lepší.

Vlny Prima COOL v neděli od 20.00 rozdupe Godzilla! Tenhle biják Ronalda Emmericha (Den nezávislosti) z roku 1998 platil na dlouhé roky tak trochu za otloukánka - otřesný remake Godzilly z roku 2013 však jasně prokázal jeho popcornové kvality! Na jeho počest smažíme patero dalších otřesných remaků, které se nevyrovnaly báječným předlohám.

Planeta opic (2001)

Předloha: Planeta opic (1968)

Na první pohled zněl remake z roku 2001 naprosto božsky. Vezměte talentovaného charakterového herce Paula Giamattiho a kreace Heleny Bonham Carter, přilejte trochu akčního hrdinství Marka Wahlberga, celé ho zalijte tvůrčím šílenstvím Tima Burtona... a výsledek nemůže být špatný! Ach, jak naivní jsme byli! I přes řadu odkazů na předlohu a v zásadě správný pokus natočit film docela jinak než předlohu, nakonec byla výsledkem nemastná a neslaná podívaná, která diváky přinejlepším uspala do vlídného nevědomí. Závěrečný zvrat, byť akurátní vůči knižní předloze víc než konec filmu z roku 1968, pak celou katastrofu korunoval.

Souboj Titánů (2010)

Předloha: Souboj Titánů (1981)

Nemá smysl si namlouvat, že starý Souboj Titánů platil za kdovíjaký klenot světového filmu. Celá vrchovatě hloupoučká látka ruku v ruce s tragickým "hereckým" výkonem ústředního Harryho Hamlina však byla vydatně okořeněna božskými triky Raye Harryhausena, a to naprosto stačilo! I když vyšel Souboj Titánů je nrok před mnohem drsnějším a filmově zajímavějším Barbarem Conaemn, díky svým efektům se nesl v duchu pohádkovosti Hvězdných válek, v níž herecké koncerty vlastně nikdo ani nečeká. Žel bohu, šest let starý remake podmanivost naivity absolutně nepobral a vrhnul na trh generickou drsňárnu, která byla předloze věrná asi jako Casanova. Třešničkou na dortu byly postprodukční 3D triky, které většině diváků evokovaly přinejlepším leporelo.

Růžový Panter (2006)

Předloha: Růžový panter (1963)

Existuje jenom málo natolik kultovních, “nesmrtelných” herců jako byl Peter Sellers - praktický žádný z klasických matadorů plátna jako Al Pacino nebo Marlon Brando totiž nezvládal hrát jak drama, tak i komedii. Peter Sellers měl ale to štěstí, že obstál v obou polohách. Ačkoliv se sám snažil být známý spíše pro tu první, osud tomu chtěl, že se nejvíce zapsal do paměti diváků tou druhou. Když se tedy filmaři po přelomu milénia rozhodli přijít s předělávkou celé série, museli nutně najít někoho minimálně stejně dobrého! Ke smůle své, svých diváků, náhodných kolemjdoucí i jejich vyděšených domácích mazlíčků, však přišli se Stevem Martinem, to celé zhruba deset let po zenitu jeho někdejší lehce nadprůměrné slávy...

Rituál (2006)

Předloha: Rituál (1973)

Zatímco Rituál z roku 1973 platil za dechberoucí thriller o střetu katolického detektiva a děsivých pohanských zvyků, jeho kopie z roku 2006 se stala akorát zdrojem komicky nepovedeného materiálu dobrého leda tak pro sestřihy nejotřesnějších výkonů Nicolase Cage. Když se z vašeho filmu stane studnice posměšných memů, je jasné, že snímek nesplňoval zrovna vysoké standardy kvality. Jenom málokdo ovšem mohl čekat takovou porci bizarních scén, špatných triků a především Cage utrhnutého ze řetězů, jakou nakonec dostal! Remake Rituálu je, a pro všechny další generace i bude, dokonalým příkladem toho, že opakovaný vtip není vtipný.

Psycho (1998)

Předloha: Psycho (1960)

Některé remaky jsou špatné pro absenci filmových kvalit, jiné naopak pro své pošlapání předlohy. Psycho z roku 1998 je na tom ovšem docela netradičně - nelze totiž vůbec říct, že je remake Psycha špatný či nevěrný. Jeho problémem je naopak absolutní zbytečnost! Snímek Guse Van Santa platí za vzácný experiment, díky němuž víme, “kudy dále nejít”. Celá stopáž je totiž záběr od záběru naprosto identická jako původní Hitchcockův horor, jenom v barvě a s novými herci. Výsledek je podobný, jako kdyby někdo znovu namaloval Monu Lisu úplně identicky jako da Vinci, a pak se hrozně divil, proč za to nesklidil stejný úspěch jako dávný mistr.

Ne všechno je zkrátka podruhé lepší. Dávná Godzilla zanechá svou stopu na COOLu už v neděli ve 20.00!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný