25. ledna 2016 12:23

Od Rockyho k Rivalům: 5 nejlepších sportovních filmů

I bez střílení vám tyhle filmy napumpují adrenalin do žil!

Zaníceně sledovat film o sportování je na první pohled tak trochu paradoxem – fanoušci sportu by přece měli svou zábavu spíše praktikovat než pozorovat. Filmaři však za dekády povýšili sportovní snímky na umění, a to tak moc, že se dočkali i několika parodií. Naše sobotní Vybíjená, která začíná na COOLu ve 20.00, cituje právě praktiky z myriád podobných drsáren o nýmandech, kteří se vymakali až na vytoužený pohár. Mrkli jsme na to, z jakých klasik žánru se dá donekonečna čerpat.

Rocky

Na začátku byl nula, na konci se z něj stal hrdina! Řada sportovních filmů následuje stejný příběhový mustr, Stalloneho Rocky je však v tomto subžánru jeden z prvních. A jeden z nejlepších. Příběh o vzestupu boxera si však na své triko připsal i jeden kruciální vynález sportovních filmů, totiž tréninkovou montáž. Tenhle geniální nápad, který umožňuje měsíce potu, krve a slz (a ještě více potu a ještě více slz!) vměstnat do několika úžasně motivačních minut, se stal jedním ze znaků mnoha sportovních bijáků.

Rivalové

Závody Formule 1 nejsou sice úplně typická variace sportu, pořád jde však víc o “sport” než jsou šachy nebo curling. A jeden z nejlepších, ne-li dokonce nejlepší film z tohoto prostředí vznikl teprve před dvěma roky nazpět v režii Rona Howarda. Rivalové překvapivě věrně vykreslují příběh o skutečném zápolení mezi kariérami playboye Jamese Hunta a “autisty” Nikiho Laudy – díky fascinujícímu příběhu v pozadí a Howardově řemeslné režii jde o zážitek, který vydá za tucet dokumentů!

Mystery, Aljaška

Jak už to tak bývá, ty nejlepší a zároveň nejznámější filmy se natáčejí za oceánem, kde více než hokeji (a dokonce i více než kopané!) holdují baseballu. Mystery, Aljaška o svérázném hokejovém utkání mezi zapadlými vlastenci z americké Sibiře s newyorskými hokejovými profíky je však jednou z povedených výjimek z pravidla. Ačkoliv snímek následuje velmi podobný mustr jako třeba Kokosy na sněhu – vzestup loserů, kteří se ale nikdy profesionálům úplně nevyrovnají – vůbec to nevadí. Jak totiž potvrdí každý, kdo film viděl, ten film je super!

Hřiště snů

Říkali jsme něco o baseballu? Hřiště snů připomíná, že filmy z jeho prostředí mají v Americe mnohdy až nadpřirozený charakter – co si ale budeme povídat, u nás by to s hokejem nebylo jinak, kdyby se kolem něj motalo více filmů. Hřiště snů však není typický film o vzestupu sportovce nebo střetu dvou konkurentů – namísto toho jde o duchařskou fantasy. Kevin Costner tu postaví baseballové hřiště, na němž se mu zjevují legendy sportu a mudrují o životě. Je to nezvyklé, je to magické, ale lepší poctu a metaforu vlivu sportu na duše diváků si baseball přát snad ani nemohl.

Zuřící býk

Je skutečně ironické, že vedle baseballu spadají ty nejlepší sportovní filmy do kategorie boxu – po bok Rockyho, ale třeba i Million Dollar Baby sem patří také Zuřící býk od Martina Scorseseho. Nakonec to ale dává smysl, režisérům totiž boxerské filmy umožňují v jediném filmu zkombinovat akci i sport. Pokud lze Rockyho považovat za první výstřel žánru, pak je Zuřící býk jeho vrcholem. Monumentální popis životního osudu skutečného boxera Jakea LaMotty ztvárněného Robertem De Nirem vás totiž vtáhne a nepustí, dokud si nevytrpíte všechny jeho prohry a neoslavíte všechna jeho vítězství!

Dočkáme se montáže i v parodické Vybíjené? To se dozvíte už v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný