6. ledna 2016 15:23

Od Riddicka k Vikingům: 4 největší vykrádačky Vetřelce

Obří kopírky útočí!

Kdo z nás se v dětství nebál vos? Tyhle kopie včel, které přešly na temnou stranu síly a navíc nám ani nedávají med, vyvolají hrůzu i v pátečním béčku Obří vosy útočí, které na Prima COOL začne ve 22.05. Zmutovaná žihadla velkovos z tropické džungle však díky zdejší podzápletce s larvami ukrytými v lidech připomenou divákům nejen traumata dětství, ale i další a notně odlišnější snímek – totiž starého dobrého Vetřelce! Které další trháky se podobně okatě inspirovaly Scottovou klasikou? Vzpomněli jsme na čtyři nejzjevnější kopírovače.

Kontaminace: Vetřelci na Zemi

První pán na holení pochází z Itálie a už od svého prvopočátku neměl jiné tužby, než natočit levnější a horší kopii Scottova filmu. Ostatně považte: režisér Luigi Cozzi se rozhodl zasadit story na Zemi čistě kvůli tomu, že mrzký rozpočet nedovoloval vesmírné kulisy. Film navíc vznikl jen rok po Scottově snímku! Všechny zbylé vnější znaky xenomorfa tu ale najdeme – od odpudivých vajíček přes obrovskou potvoru až po neposednou tekutinu, která je lidem notně škodlivá. Kontaminace: Vetřelci na Zemi nebyl zdaleka jedinou kopií Vetřelce – těch bylo věru více, počítá se však za první v celé filmové vlně.

Hlubinná hvězda šest

Poté, co se divákům přejedly všemožné pseudovesmírné klony Vetřelce, přišel čas na něco ještě přízemnějšího. Nebo snad podzemnějšího? Deep Star 6 z roku 1989 opustil vesmírné i planetární kulisy a zaměnil je za podvodní prostředí. Ačkoliv děj vypovídá o ponorce stavící na dně moře jadernou elektrárnu, klaustrofobie z nepřátelského prostředí zůstává. A najdeme tu samozřejmě i bestiální monstrum, které má o fous chytřejší genezi než v podobném snímku Leviathan ze stejného roku (v němž se v monstrum proměnil jeden z námořníků po požití ruského chlastu). Na Vetřelce nakonec upomíná o trailer Hlubinné hvězdy šest, který neopomene zmínit, že "ne všichni vetřelci pocházejí z vesmíru"...

Vikingové II

Každá vykrádačka však nemusí nutně patřit do hájemství šmejdu z vesmíru. Takoví Vikingové II, svérázně přeložení z původního jména Outlander (2008), totiž patří do velmi příjemné sorty béček. Doba holt pokročila a krom ufounského monstra vykradli Vikingové II taktéž mimozemského lovce Predátora! Právě znepřátelená dvojka emzáků spadne poblíž středověké vikingské vesničky, díky čemuž je o zábavu postaráno. O ne-zrovna-mrzkých kvalitách tohoto braku však vypovídají i jména zdejších herců jako James Caviezel (Lovci zločinců), Ron “Hellboy” Pearlman či John Hurt!

Černočerná tma

A rovněž příkladem příjemnějšího zrna je kultovní, zlomový a dodnes dost možná nejlepší film Vina Diesela jménem Černočerná tma. Komorní horor Davida Twohyho se nijak netajil tím, že v nejlepším duchu navazuje na vetřelčí tradici – a postavil proti sobě přeživší z havarovaného kosmoletu v čele s Riddickem a všežravé mimozemské sviňuchy vylézající jedině ve tmě. Díky sympatickým hrdinům a příjemně dávkovanému napětí však výsledek rozhodně nebyl trapným odvarem, nýbrž nakopl kariéru hned tří zdejších herců a tvůrců.

Také v brazilské džungli možná bude slyšet váš křik, ale na hony daleko to bude každému jedno. Obří vosy zaútočí na Prima COOL v pátek večer ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný