11. ledna 2016 14:55

Od Podfukářů k Dokonalému triku: 6 nejlepších filmů o kouzelnících

Houdini (1) - upoutávka

Sim sala bim, a je tu rým!

Na počátku byl pouhým přistěhovalcem z východní Evropy, na konci nejslavnějším iluzionistou všech dob! Mrzký kouzelníček Erik Weiss, známější jako Harry Houdini, vám připomene svůj skutečný a skutečně neuvěřitelný příběh ve středu večer ve 20.15 na Prima MAX. Solidně hodnocený snímek (75% na ČSFD) se zařadil mezi nemnoho bijáků, které popisují skutečné i fiktivní iluzionisty, mágy a vůbec podobné lidem hlavu motající šikuly. Uhodnete další podobné snímky?

Dokonalý trik

Kde leží hranice mezi iluzí a skutečností? Na to se nejednoznačně ptá dost možná nejlepší snímek Christophera Nolana jménem Dokonalý trik. V první polovině naplno využívá kulis iluzionistů z počátku 20. století, a dokonce své diváky přesvědčí o tom, že operoval podle praktik, jež si mnohem později vymyslel sám Nolan. Mysteriózní druhá půlka, která nastane po eskalaci soutěže ústředního dua konkurujících iluzionistů, beze všech pochyb patří mezi nejhutnější a nejchytřejší mainstreamové filmy, které vznikly po roce 2000!

Tvář

Co nás tolik láká na kouzelnících? Snad je to víra, že svět obsahuje víc, než kolik jsme schopni okem prohlédnout. Klasika Ingmara Bergmana jménem Tvář z roku 1958 řeší podobné dilema – a jako v mnoha jiných Bergmanových filmech jde o fous hlouběji pod povrch než tradiční americká bejkárny. Film popisuje trampoty potulného kouzelníka s ikonickou tváří Maxe von Sydowa, který na žádost několika racionálních skeptiků před svým hlavním vystoupením předvede několikero triků pro nevěřící Tomáše. I když je pro dnešního průměrného diváka Tvář už notně sešlá, fajnšmekři by si ji rozhodně neměli nechat ujít – film byl ostatně skoro nominován i na Oscara!

Podfukáři

Kombinace iluzionistů a heist movie, to jsou nedávní Podfukáři, vyprávějící o týmu mágů, kteří se krom rockově megalomanských triků živí i efektivními bankovními loupežemi. Díky solidnímu obsazení v čele s Jessem Eisenbergem, Morganem Freeemanem nebo Mélanie Laurent film odsýpá rychleji, než by možná měl – uvážíme-li, že jeho zápletka tradičně poněkud švindluje a zakončení je tak poměrně plytké. Tentokrát to však vůbec nevadí, v případě Podfukářů je to totiž cesta, nikoliv cíl, co se počítá.

Kouzelníci

Aby toho nebylo málo, v roce 2013 vznikl ještě jeden solidní kouzelnický biják. Tentokrát však namísto loupeživého představení šlo o komedii jako bič. Zdejší titulní mág Burt Wonderstone (Steve Carell!) se totiž pokusil spojit síly se svým starým kolegou Stevem Buscemim, to celé aby dali na frak konkurenčnímu drsňákovi s gymnastickým ksichtem Jima Carreyho. Ačkoliv je tentokrát zápletka drsnější než ementál po redukční dietě, čistě pro pohled na množinu kvalitních komiků stojí Kouzelníci rozhodně za hřích.

Pán kouzel

Mistr zrušených seriálů Scott Bakula se na vrcholu své kariéry v roce 1995 pustil do netradiční detektivky s všeříkajícím titulem Pán kouzel. O co šlo? V příběhu se opět potkáme s motivem iluzionistů, kteří možná ovládají skutečnou magii – namísto pohádkového oslnění touto možností však zápletka kráčí po stopách okultismu. Film je zároveň i věrnou adaptací povídky kultovního hororového romanopisce Clivea Barkera, který si dokonce poseděl i na režisérské stoličce! Navzdory pár neduhům ne-zrovna-zkušených filmařů je Pán kouzel vskutku magickým počinem.

Iluzionista

Pod jménem Iluzionista vzniklo hned několik filmů. Tím asi nejznámějším je biják z roku 2006, v němž se Edward Norton po celou dobu nejasně tváří buď jako mysteriózní mág, anebo jako oběť těžké zácpy. My se však namísto toho soustředíme na dokonalý animák z roku 2010, v němž Sylvain Chomet dle scénáře klasika Jacqua Tatiho ztvárnil dojemný příběh zestárlého iluzionisty, který se kvůli nezájmu o triky v roce 1956 ocitne na dlažbě. Zatímco hlavní hrdina putuje z jedné nudné práce do druhé – což je komedie sama o sobě – podaří se mu v malé holčičce najít svou ojedinělou obdivovatelku, kterou jeho triky stále dovedou fascinovat. A je radost na to pohledět!

Kouzelníci jsou dnes zkrátka často zábavnější na filmovém pásu než v reálu. Harry Houdini byl totiž jediný originál! Jeho story začíná na Prima Max ve středu ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný