2. prosince 2015 14:00

Od Mementa k Dokonalému triku: 5 nejnapínavějších moderních thrillerů

Nejen Hitchcock byl mistr řemesla.

Co když je vše, co vidíte a zažíváte, pouhou iluzí? To není premisa pouze Matrixu, ale také mnohem přízemnějšího thrilleru Hra, v němž se Michael Douglas stane účastníkem titulní “hry“ zasahující do nejrůznějších aspektů jeho života. Základy podobného paranoidního thrilleru samozřejmě položil největší režisér (významem i postavou) Alfred Hitchcock, od jeho časů však uplynulo mnoho vody a ne každá snaha o navázání na jeho kvality uspěla. Minimálně patero dalších skvostných moderních thrillerů krom Hry ale rozhodně kráčí ve šlépějích předků. Připomeňte si jména filmů, které by Alfiemu udělaly radost!

Volný pád

Kariéra moderního člověka už obvykle nespočívá ve válkách nebo jiném ohrožení na životě, to však neznamená, že jde o procházku růžovým sadem. Psychické napětí ukryté za “civilizovanou slupkou” vybublalo na povrch právě v dokonalosti jménem Volný pád, kde Michaelu Douglasovi rupne v kouli, což způsobí jeho cestu destrukce ulicemi Los Angeles. Napětí tentokrát nedříme z neznámé identity pachatele zločinů, ale naopak z asociace s hlavním “padouchem”. I když si dost užíváme jeho běsnění, zároveň fakt hodně doufáme, že ho kazajky chytí dřív, než se ocitne na mušce policie.

Dokonalý trik

Naopak mystériem jako ze starých výkladů žánrů je Dokonalý trik. Batmanovský režisér Christopher Nolan tu rozehrál svou tradiční symfonii, na jejímž konci se schovává obludný zvrat, dávající celému předešlému filmu docela jiné vyznění. Příběh dvou (?) iluzionistů z počátku století, které vzájemné soutěžení dožene k nemyslitelnému – a v případě jednoho z nich dokonce až do jiného žánru – však zůstává strhující podívanou i podruhé. Nebo potřetí. Nebo podesáté. Nebude přeháněním říct, že je Dokonalý trik jednou z nejlepších, ne-li přímo nejlepší Nolanovou iluzí.

Skrytá identita

Krom hororů pramení žánr thrilleru ještě z gangsterek, Skrytá identita je proto dalším skvělým zářezem skládajícím poctu kořenům žánru. I tentokrát oživuje formulku o pohledu z obou stran barikády. Na jednu stranu postaví poldu v přestrojení za mafiána, na stranu druhou naopak mafiána v přestrojení za poldu. Jeden musí chytit druhého, předtím je však nutno, aby pochopili “pravidla hry”. Dle pouček Alfreda Hitchcocka tak film čerpá atmosféru právě ze skutečnosti, že známe plány obou – a jen bez dechu čekáme, co se kdy kterému z nich pokazí!

Memento

To Memento, mimochodem už druhá Nolanovka v seznamu, je na první pohled mnohem skromnějším thrillerem – jde tu pouze o příběh muže, který se snaží pomstít za smrt své ženy. Ani tentokrát však věci nejsou tak snadné, jak se na první pohled zdají. Hrdinou Mementa je totiž muž, který trpí permanentními výpadky krátkodobé paměti. Jenže jak rozlousknout tajemství smrti manželky, když vlastně nevíte, kde se zrovna nacházíte? Memento, originálně vyprávěné "pozpátku", zůstává díky své formě vražedně tajemné až do poslední minuty.

Collateral

Dva muži, jeden vůz, jedno město, jedna noc. Po všech výše uvedených experimentech je Collateral thrillerem jako ze staré školy – čas se tu nepřevíjí nazpět, antagonista zůstává zahalen mlhou tajemna. A přesto je řemeslně geniálně odvyprávěný příběh o taxikáři, kterého si na večer najme nájemný vrah – a velmi brzy se mu svou profesí pochlubí – napínavější než nové tepláky! Collateral po většinu své stopáže čerpá sílu z toho, jak uvěřitelný a přízemní tenhle příběh je. A film, který umí svá negativa překovat v klady, je skutečně znakem moderní klasiky.

Hra začíná ve středu v 15.15 na Prima MAX!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný