9. ledna 2017 15:37

Od Marťana k Total Recall: 5 nejlepších sci-fi z Marsu

Dobyvatelé rudé planety - upoutávka

Rudá planeta je již sto let symbolem sci-fi!

Dramatickou misi na Mars, která se vymknula z původních plánů - právě to vám ukáže sobotní sci-fi Dobyvatelé rudé planety startující ve 22.00 na Prima COOL! Na počest zdejší první mise na Mars jsme vzpomněli, kolik dalších bijáků je zasazeno právě na marťanské písky. Jak vidno, Rudá planeta je doslova semeništěm vědecké fikce...

Marťan

Poslední velké sci-fi na Marsu nedorazilo tak dávno - v roce 2015 se s ním pochlubil režisér Ridley Scott (Vetřelec)! Ten v na memy velmi štědré story vykreslil další příběh o tom, jak se Matt Damon ocitne v nezáviděníhodné situaci a musí být zachráněn skrze náročnou, drahou či nebezpečnou investici (viz také Interstellar nebo Zachraňte vojína Ryana). Pokud nás však některý z následujících filmů naučil něco hodnotného co do přežití, je to právě Marťan.

Mise na Mars

Oproti tomu jiný "kruciálně autentický biják" Mise na Mars od Briana de Palmy zrovna moc rozumu nepobral. To jediné, co nám tenhle snímek dal, je totiž poučení, že obětovat se pro tým je to hlavní, na co astronauti asi trénují. Přesto platí Mise na Mars za jednookého mezi králi - podobně jako u Interstellaru jde totiž tak trochu o remake kultovního filmu 2001: Vesmírná odysea, který vykresluje vznešený příběh toho, odkud a kam kráčíme skrze první kontaktu s mimozemskou civilizací, jež už dávno zaklepala bačkorama.

John Carter: Mezi dvěma světy

Mohli bychom jistě polemizovat, jestli je vlastně John Carter sci-fi jako takové - daleko blíže má spíš k fantasy. Předloha tohoto bijáku však svého druhu pomáhala založit žánr sci-fi jako takový - původní John Carter vyšel již v roce 1912 a jisté retro elementy jsou tak v jeho případě odpustitelné. Navíc rozhodně platí, že ačkoliv moderní film "tak trochu" propadl, pro fajnšmekry pořád jde o netradiční zážitek!

Aelita

Když už však jsme v oblasti zastaralých bijáků, byl by hřích nezmínit Aelitu - němý film z roku 1924, který je považován za jeden z prvních sci-fi filmů vůbec! I zde navíc najdeme spoustu inspirace od Johna Cartera. Celá story sovětského bijáku popisuje povstání marťanských prolétů proti zlé "královně Marsu", jak se dá očekávat od místa i času vzniku. Aelitu dnes lze ke sledování doporučit jenom největším masochistům - její prvenství ji však přesto vzít nemůžeme!

Total Recall

Co na tom, že se Arnieho Total Recall na Marsu odehrává sotva z nějakých dvou třetin (a to ještě jestli celý film není jenom v jeho hlavě)? Tahle sci-fi platí za seminální látku o povstání rudochů z Rudé planety proti klasickému pozemskému útlaku, a navíc jde o akční pecku plnou cool hlášek a drsných masek! Pokud hledáte marťanskou sci-fi, která neřeší jenom problémy s pěstováním brambor, je Total Recall tou nejlepší volbou!

Dobyvatelé rudé planety dorazí na Prima COOL již v sobotu ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný