13. února 2016 16:41

Od Kruhu k Úsvitu mrtvých: 6 nejlepších hororových remaků

Protože podruhé je to občas lepší.

Výlet rodinky "zkratkou" přes americkou poušť se promění v teror – ve středu večer od 22.45 totiž na Prima COOL začne makabrózní horor Hory mají oči! Jste-li fanoušci žánru, jistě víte, že tahle krvavá podívaná předělává stejnojmenný film Wese Cravena z roku 1977. Znáte však i další povedené hororové remaky? Čtěte seznam šesti nejlepších a vyděste sami sebe!

Podivní (2010)

Předloha: The Crazies (1973)

Zombies, kteří nejsou zombies – to nabízejí oba netradiční díly hororu Podivní. Filmy popisují únik chemikálie, po níž se z lidí sice stávají vraždící stvůry, zůstává jim však inteligence a schopnost komunikovat, a jsou tak mnohem náročnějšími protivníky než tradiční nemrtví. Za hlavního záporáka je tu je ostatně spíše armáda, která s neschopností sobě vlastní začne likvidovat zdravé i nakažené obyvatele. Remake nebyl možná tak úspěšný jako jiná jména našeho seznamu, dovedl však přinést originální variaci zombies a nezapomněl přitom na nápady, které činily předlohu zajímavou.

Moucha (1986)

Předloha: Moucha (1958)

Trampoty vědátora, kterého dostihne jeho vlastní vynález, sahají přinejmenším k doktoru Frankensteinovi. Za jednu z nejlepších verzí tohoto příběhu ale vděčíme až snímku Davida Cronenberga z roku 1986. Původní film o tom, jak si vědec s mouchou vyměnil hlavu a končetiny, sice navozoval kafkovskou husinu, avšak až postupná, detailně odpudivá proměna z remaku umí zasáhnout ty nejcitlivější oblasti divákova pudu sebezáchovy.

Kruh (2002)

Předloha: Ring (1998)

Po tsunami adaptací japonských technohororů se to může zdát překvapivé, ale kdysi dávno existovaly doby, kdy byl tento žánr docela svěží látkou! Již předloha disponovala magicky děsivou atmosférou, teprve americká verze – jakkoliv paradoxně to zní – ovšem story o vražedné kazetě překovala do něčeho skutečně nezapomenutelného.

Úsvit mrtvých (2004)

Předloha: Úsvit mrtvých (1978)

Nikdo nevykonal pro zombies filmy tolik jako George Romero. A proto je překvapivé, jak dobře jej v jeho vlastní hře porazil Zack Snyder! Jak Romerova předloha, tak Snyderova nová verze sdílejí zasazení do nákupního střediska obleženého nemrtváky. Snyder však využil jenom základní kontury příběhu a přesadil je do novější, dravější doby i mnohem rozšířenějšího příběh.

Sliz (1988)

Předloha: The Blob (1958)

Povedené remaky nejsou vlastní jenom dobře známým filmům, ale i jménům, které už trochu zapadly. Sliz z roku 1988 je mezi nimi dost možná králem. Zasazení do amerického maloměsta sužovaného prapodivným inteligentním slizem, který do sebe absorbuje obyvatele a tím postupně nabírá na velikosti, může znít bizarně. Sliz se však nebojí jít až na dřeň, likvidovat obyvatele bez ohledu na věk nebo brutální vzhled, a dodnes nás tak vzpomínky na film straší při každé návštěvě sprchového koutu…

Věc (1982)

Předloha: Věc (1951)

Klaustrofobické zasazení, paranoidní atmosféra, inteligentní postavy i brutální soundtrack. Je toho mnoho, čemu lze u Carpenterovy Věci s Kurtem Russellem zvednout palec proklatě vysoko. Film však stavěl na velmi solidních základech klasického hororu z 50. letech, které updatoval pro éru brutálnějších triků. Jeho příběhová metafora o strachu z infiltrace navíc zůstává stále aktuální. Jeden z nejlepších hororů všech dob je zkrátka a dobře remake!

Hory mají oči na vás začnou na COOLu bafat už ve středu od 22.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný