20. února 2017 14:50

Od Království ohně k Top Gunu: Tyhle 4 akčňáky nutně potřebují remake

Magnum Force - upoutávka

Protože napodruhé je všechno lepší!?

Je drsnější než smirkový papír a spravedlivější než smrt – Clint Eastwood bude na Prima MAX v pátek ve 20.15 opět muset rozdávat spravedlnost jako "Drsný Harry" Callahan! Je skoro trestuhodné, že dnešní davy filmových fanoušků tuto kdysi kultovní sérii skoro neznají. Přitom málokdy byly podmínky pro restart a remake vhodnější než dnes, v éře Avengers. Stejně jako Drsný Harry by ale dobrý remake potřebovalo několik dalších kdysi oblíbených látek. Shodnete se s námi na tom, které to budou?

Liga výjimečných

Vzpomínáte, jak Sean Connery zakončil svou kariéru nemastným, neslanným superhrdinským bijákem, kterému povážlivě chyběla dobrá režie i punc charismatu? Liga výjimečných je v komiksu čímsi jako Avengers, jenom s tím rozdílem, že sdružuje nejvýznamnější fikční žánrové postavy konce 19. století. Něco jako Expendables, v nichž by ovšem Stallone hrál za Ramba a Arnie za Terminátora. Přesto se tenhle kultovní komiks dočkal nepříliš kvalitní filmové verze, která navíc definitivně utahala někdejšího agenta 007. Je nám jedno, že ten film vyšel historicky nedávno – honem, Hollywoode, udělej v tomhle světě lepší a kvalitnější remake a klidně i celý filmový vesmír ve stylu Marvelu!

Top Gun

Na rozdíl od Ligy výjimečných není Top Gun nekvalitním filmem – tedy pokud se nezeptáte pacifisty. Všechny ty erotické záběry na námořní (!) piloty ve sprchách či námořní piloty hrající plážový volejbal (!!), občas doprovázené okamžiky, kdy námořní piloti osedlají ocelové ptáky a honí se vzájemně po rozžhaveném kalifornském nebi (ehm) v rámci soutěže Nejlepší dělo, jsou ovšem dodnes proklatě kvalitním kouskem apelativní filmařiny. Není divu, že Top Gun zvýšil míru náborů do ozbrojených složek. Jenom a pouze dílem Top Gunu se také před dvěma dekádami točily všechny válečné filmy pouze o pilotech, což pak přerušil až Černý jestřáb sestřelen. Více ale vy co? Nás už všechny ty záběry na zašpiněné pěšáky ve filmech nudí. Je čas na změnu – a remake Top Gunu by právě tu mohl přinést. Dnešní věk je navíc vůči stejnopohlavním párům daleko přátelštější než osmdesátky, palec filmu by tak jistě zvedli i oni pokrokoví pacifisté!

Útěk z New Yorku

Byl to film, který rozjel kariéru Kurta Russella a nakopl i osmdesátkové pojetí akčního filmu. To nejlepší na původním Útěku z New Yorku byla ale (vedle akčních scén) spíše satirizace dobové reality. Že se tehdejší éra už nevrátí? Inu, považme: New York, počátkem 80. let město zmáhané kriminalitou, ve filmu svůj problém se zločinem jednoduše vyřešil tím, že se obložil zdí a prohlásil za věznici. Geniální, aktuální! Ústřední story tu pak navíc začala tím, jak právě do Velkého jablka po sestřelu Air Force One dopadne pološílený americký prezident, tou dobou řešící třetí světovou s Ruskem. A najít ho musí vyhořelý veterán-rebel-drsňák s averzí vůči vládě! Čím více se věci mění, tím víc zjevně zůstávají stejné, a aktualizovat tuhle parodii reality o současnost nezní marně – tím spíš, že Amerika je už jednou nohou v témže zasazení. Navíc, kdo ví, třeba by se tím rozjela i další vlna akčního filmu!

Království ohně

Vezměte draky z Hry o trůny, přidejte kulisy jako z Šíleného Maxe a celé to sledujte perspektivou elitní jednotky hrdinů na způsob XCOMu anebo Pacific Rim, navíc se superkvalitními herci, jako je Christian "Batman" Bale anebo Matthew "Maniak z Temného případu" McConaughey. Skoro by se zdálo, že Království ohně nemůže být špatné! Po premiéře v roce 2002 byl však opak pravdou a výsledek tohoto ďábelského mixu je dnes vnímán přinejlepším jako průměrné, zapomenuté béčko. Není ale všem dnům konec – se správnou režií by podobný mix toho nejlepšího ze současného světa velkofilmů mohl vytřít oči všem okolo. Všechny správné ingredience v původní premise byly... jenom příprava se zkrátka trochu pokazila. Dejte ale dnes znovu do kupy oba hlavní borce, vsaďte na kreativnější režii a nezapomeňte tomu dodat unikátní příchuť – a máme tu nový hit! Už jenom na to tedy sednout, Hollywoode!

Magnum Force začíná v pátek ve 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný