23. února 2017 23:23

Od Jurského parku k Planetě opic: 4 nejšílenější experimenty ze slavných filmů

Ostrov doktora Moreaua - upoutávka

Filmová věda utržená ze řetězů.

Páteční večer na Prima MAX bude od 20.15 patřit klasice jménem Ostrov doktora Moreaua! Snímek popisující příběh jedné z první sci-fi knih vůbec vám ukáže, jak by to vypadalo, kdyby šílený vědátor dokázal zkřížit zvířata s lidmi. Filmy obecně mnohdy varovaly před vědou utrženou ze řetězů – na čtyři nejdivnější experimenty jsme si proto posvítili v článku níže!

4) Ostrov člověkozvířat

Film: Ostrov doktora Moreaua

Na počátku je ztroskotání lodi a vyplavení přeživšího na břehu neznámého ostrova. Co tu objeví, by zježilo chlupy na zátylku i Vetřelci. Ambiciózní a pološílený doktor Moreau zde totiž vytváří bizarní tvory v rámci své snahy pozvednout zvířata na úroveň člověka. Džunglí tak pobíhá celá baterie biočichů, kteří mají zvířecí i lidské vlastnosti – to nejhorší je však samotný doktůrek, který si hraje na místního boha...

Ostrov doktora Moreaua byl natočen na motivy knihy H. G. Wellse a patří mezi podobné zakládající knihy sci-fi jako Frankenstein, Cesta na Měsíc nebo Válka světů. Víc než století před počátkem klonování a pokročilých genetických pokusů předpověděla to, co je dnes skoro na pořadu skutečné vědy. Přesto – z několika filmových adaptací jich většina skončila nevalně. Verze z roku 1977, kterou vám Prima MAX přinese v pátek večer, je však z těch moderních zdaleka nejlépe hodnocenou!

3) Vytvoření umělé ženy

Film: Podivná věda

Představte si, že umíte vytvořit umělou bytost o lidské inteligenci a kráse... a využijete své schopnosti k tvorbě sexy ženy, která vám má toliko ukázat dveře k dospělosti. Jasně, Podivná věda z 80. let, kde se právě tenhle scénář odehraje, platí za ztřeštěnou teenagerskou komedii, která má o pár koleček navíc. Prakticky nikdo se tu nechová normálně a logicky, a zdaleka největší předností celého filmu je Kelly Brooks.

Přesto tenhle mix Prciček a Frankensteina platí za jeden z nejdivnější dějových mixů, jaký si dovedeme představit. Co přijde příště? Podivná věda stojí jenom pár hypotetických vystřižených scén od pornoparodií, jako jsou třeba Pirates, biják kopírují story Pirátů z Karibiku mínus kvalitní triky plus mnohem více erektovaných stěžňů než v originále.

2) Zchytření opic

Film: Zrození planety opic

Není nadto, když se rozhodnete zinteligentnit opice a vyléčit degenerativní mozkové nemoce, ale namísto toho způsobíte apokalypsu! Právě to se náramně podařilo Jamesi Francovi v prvním dílu nové série Planety opic. Ve snaze najít revoluční lék Franco porušil všechny možné i nemožné bezpečnostní předpisy a vystavil pokusnou opičku působení zinženýrovaného viru, který sice opicím dodá na chytrosti, ale zabíjí většinu lidí, kteří s ním přijdou do styku.

Úsvit Planety opic není filmem o tom, že bychom si neměli hrát na boha a dávat moudrost opicím – naopak, jestli někdo v tomhle filmu má duši, tak je to právě Caesar! Jde ale rozhodně o film, který červenou vlnovkou podtrhává význam bezpečnostních regulí. Nicméně ani mimóznost zdejšího pokusu nemá na ultimativně ztřeštěný experiment, který disponuje podobně kouzelnou technologií a využívá ji jako ekvivalent horské dráhy.

1) Naklonování dinosaurů

Film: Jurský park

Ještě "lepším" nápadem je však Jurský park postavený na revoluční extrakci desítky milionů let staré dinosauří DNA, její opravě skrze DNA žabiček, a následné vypuštění nové zvířeny do... útrob zábavního parku. Jurský park (jenž navíc obsahuje dinosaury primárně z období křídy, ne jury, podle níž je pojmenován!) je sice postaven na technologii, která by dovedla léčit rakovinu, Alzheimera nebo vytvořit X-Meny, avšak její majitelé chtějí maximálně oplotit a vybírat peníze na vstupném při sledování krvežíznivých bestií.

K šoku všech v parku & nikoho z diváků nakonec dojde na katastrofální sérii katastrof, která skončí velkou hostinou podhodnoceného stavu parkovních zoologů, myslivců a ajťáka. Co do schopností vs. výsledku vs. záměru je pokus z Jurského parku tím zdaleka nejtragičtějším failem v historii filmového pojetí vědy!

Ostrov doktora Moreaua objevíte v pátek ve 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný