18. ledna 2016 14:19

Od Jokera k Hannibalovi: 4 nejšílenější filmoví záporáci

Smrtící fachman - upoutávka

Někteří lidé chtějí vidět svět v plamenech.

Znáte ho jako Macheteho, větrem ošlehaný Mexikán Danny Trejo se však v úterý ve 20.15 na Prima MAX představí v ještě drsnější roli – jako Smrtící fachman! Zpočátku je v tomhle bijáku za šikovného řemeslníka Javiera, avšak poté, co jej jeho zákazníci vyhodí, jim začne skrze pronásledování a psychopatické naschvály dělat ze života peklo. Na konci filmu už Trejova šíleného fachmana Javiera budete extrémně nenávidět, jak se ostatně sluší a patří na správné filmové záporáky. Kteří další magoři mu ve světě filmu dělají konkurenci?

Dr. Hannibal Lecktor (ano, Lecktor)

Že jsme ve jméně slavného filmového a seriálového kanibala udělali chybu? Nikoliv! Nemáme teď totiž na mysli Hannibala s tváří Anthonyho Hopkinse ani Madse Mikkelsena, nýbrž prapůvodního Hannibala v podání Briana Coxe! Ten si šíleného akademika zahrál jako první už ve filmu Červený drak z roku 1988 a kvůli problémům s autorskými právy museli filmaři jeho ikonické příjmení upravit.

Podstatné je, že se Coxův Lecktor nápadně liší od pozdějších iterací sériového vrahouna ve své (ne)příčetnosti. Ani Mikkelsenův a Hopkinsův přednes nebyl zrovna inspirací pro duševní vyrovnanost, Coxův Lecktor v sobě ale kombinuje gaučovou ležérnost s klidnou precizností maniaka snad ještě lépe než známější verze. A je radost na to pohlédnout!

John Doe

Dodnes nepojmenovaný vrahoun, který dštil hrůzu v thrilleru Sedm režiséra Davida Finchera, je dalším slavným filmovým vrahem – a to navzdory skutečnosti, že se jeho tvář na plátně výrazněji objeví až v posledních dvaceti minutách filmu! Za Johnnyho však jasněji mluví činy.

Série vražd na motivy dle biblických hříchů je sama o sobě vybroušeně maniakální. Teprve mrazivé finále ruku v ruce s odhalením obličeje Kevina Spaceyho ale zapsalo Johna Doe do dějin psychomaniakálnosti. Většina filmových záporáků totiž alespoň zabíjí z pomsty či kvůli moci. John Doe je ale magor, pro něhož by měl pochopení snad jenom Joker a podobní vyšinutci. A když už došla řeč i na něj...

Joker

Kultovní protipól Batmana je cosi jako John Doe, kdyby Joker namísto klasické hudby poslouchal punk a namísto čtení Bible podpaloval popelnice. Oběma jde pořád o to udělit společnosti lekci (a užít si při tom mnoha destrukčních orgií), ale filozofie i metody se mění.

Oproti uměleckému Johnnymu tak Joker svůj koníček povýšil na ideologii schopnou zdevastovat město a jeho obyvatele. Na mysli přitom máme jak Nicholsonovu verzi, tak i Ledgerovu. Každá z nich je totiž mešuge trochu jinak, a přesto pořád náramně!

Annie Wilkes

Posledním vybraným nápadníkem pro seznámení se svěrací kazajkou je však nenápadná panička Annie z Misery nechce zemřít. Důvod? Na první i druhý pohled působí neškodně a vyvolává buď sympatie, anebo maximálně politování. Jenže pak se Annie, které “do klína” spadne zraněný autor jejích milovaných knih, vyloupne jako dominantní šikanátorka, jež nechce oběť svého zájmu propustit.

Co Annie odlišuje od ostatních kolegů v předešlých vypolstrovaných celách, je hlavně její uvěřitelnost. Annie je totiž vlastně jenom poněkud nabušenější verzí fanatického fanouška a domácího násilí. Obětí kanibalů, náboženských sériových vrahů nebo maniakálních anarchistů se sice v historii pár najde, ale poněkud-ostřejších-fandů a lidí v násilných vztazích bude určitě více...

Magorů zkrátka filmový svět nabízí minimálně tolik jako ten reálný! Tak nezapomeňte – Smrtící fachman se na Prima MAX pustí do díla už v úterý ve 20.15. Protože on nezapomíná...

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný