23. května 2016 16:15

Od Hellboye ke Casinu Royale: 7 nejlepších zahraničních filmů, které se natáčely v Česku

Hartova válka - upoutávka

Od Vídně po Černou horu, Česko zastane každičký kout světa!

Bruce Willis se v úterý ve 20.15 na Prima MAX ocitne ve válečném zajetí! Jeho drama Hartova válka však krom útrap z lágru našince zaujme i skutečností, že vznikalo v českých ateliérech. A to už něco panečku znamená! Tuzemské lokace pohostily akční jednohubky i oscarové bijáky – připomeňte si přehled nejlepších z nich.

7. Mission: Impossible

Pokud už máte občanku, ale ještě příliš nešetříte na důchod, dost možná si halo kolem natáčení Mission: Impossible dobře pamatujete. V polovině porevolučních 90. let šlo o bezpochyby největší zahraniční produkci natáčenou v Česku, navíc toho času s mezinárodní megacelebritou Tomem Cruisem. Film sám nakonec zase tolik neoslnil. Dočkal se ale čtyřech pokračování (páté je na cestě!) a pražský úvod i tak dodnes dřepí v našich srdcích.

6. Most u Remagenu

Zahraniční filmy se však v tuzemsku občas natáčely ještě před pádem režimu. Především v roce 1968, kdy došlo před srpnovou invazí na krátké oteplení mezi Československem a zeměmi dále od Aše, se – ironicky u Mostu – natáčel válečný biják Most u Remagenu. Filmaře pak zastihla skutečná invaze z 21. srpna a museli utíkat pryč před útočícím vojskem. Natáčení bylo dokončeno v Itálii a Německu.

5. Jatka číslo 5

Podobnou výjimkou z pravidla bylo natáčení lágrového dramatu z druhé světové války v režii George R. Hilla (Butch Cassidy a Sundance Kid) v roce 1972. Prakticky zapomenuté válečně-historické-scifi-wtf drama na motivy prakticky zapomenutého románu Kurta Vonneguta vznikalo na Barrandově.

4. Hellboy

Další velký biják pochází z minulé dekády, kdy si Prahu již podruhé zvolil Guillermo del Toro, který tu předtím natáčel svou upířinu Blade II. Jeho následný fantasy biják s čertiskem v hlavní roli vznikal na Barrandově a svou asi největší roli záporáka Rasputina si tu střihl Karel Roden.

3. Sněhurka – Příběh hrůzy

Ačkoliv je Sněhurka – Příběh hrůzy filmem televizním, v hlavní záporné roli je tu k vidění slavná Sigourney Weaver. A to je už nějaký argument pro jeho zařazení! Snímek natáčený v České republice navíc patří do hrstky těch, které se snaží předlohu bratří Grimmů adaptovat v celé její hrůzostrašné atmosféře.

2. Casino Royale

Když se filmaři rozhodli pro restart bondovské ságy, agent 007 se v Česku nejenom natáčel, ale dokonce se tu odehrál celý úvod příběhu – právě v Praze si totiž Bond připíše první dva zářezy na pažbu a získá tak status 00. Nejslavnější, ba přímo titulní lokaci kasina v Černé hoře pak dodaly Karlovy Vary.

1. Amadeus

Dost možná nejúspěšnější západní film natáčený v Čechii patří paradoxně Miloši Formanovi a Praha + Kroměříž si v něm zahrály Vídeň. Amadeus, vyprávěje Mozartův životní příběh, přitom získal v roce 1985 fenomenálních 8 Oscarů! Spolu s Nehynoucí láskou, tentokráte filmem o Beethovenovi, se tak potvrdilo, že česká města a klasická hudba k sobě jdou líp než pivo a knedlíky.

Hartova válka propukne již v úterý ve 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný