3. června 2016 16:46

Od GTA k Mass Effectu: 4 herní série, které si určitě zaslouží vlastní film

Princ z Persie: Písky času - upoutávka

Chceme do kin na videohry!

V neděli večer na Prima COOL zažijete epické dobrodružství ze starých časů a legend. Ve 20.00 totiž startuje velkofilm Prince z Persie: Písky času na motivy stejnojmenné kultovní videohry! Jake Gyllenhaal a Gemma Arterton se tu budou muset spojit v drsném i romantickém souboji se zlým vezírem Bena Kingsleyho. Solidní film by si však zasloužily i jiné cool videohry. Vybrali jsme několik, které už na něj čekají příliš dlouho.

Call of Duty

Akční série Call of Duty je pro filmový svět jako stvořená – samy hry ostatně čerpají notnou porci inspirace z filmů jako Nepřítel před branami nebo Černý jestřáb sestřelen. Dalo by se sice namítat, že by byl nejlepší filmovou adaptací Call of Duty snímek o partě malých spratků, kteří se dostanou do místa konfliktu a nadávají si tu vzájemně o maminkách, ale spíše bychom se drželi zápletek singleplayerových kampaní. I tam se totiž dá najít velmi solidní thrilleroidní materiál, zvláště ve starších dílech! A film by, panečku, jménu Call of Duty mohl vlít novou krev do žil.

Nutno podotknout, že několik obdobných snímků už vlastně trochu vzniklo – Hardcore Henry disponuje krutě podobnou akcí, Act of Valor zase skoro identickou atmosférou elitních vojáků bojujících za čest, svobodu, hvězdy a pruhy proti šílenému rusko-islamistickému teroristovi. Jenže originál je jenom jeden – a kdyby dostal takovou trilogii Modern Warfare anebo dokonce první Call of Duty do ruky schopný kýčař jako Michael Bay, ronili bychom u filmu mocné krokodýlí slzy.

Halo

Ta zápletka má říz jako ze zahrady vytažený křen: lidstvo bojuje desítky let s ufouny, prohrává a na frontovou linii genocidy se už už dostává i sama Země. Pak ovšem lidské plavidlo po další prohrané bitvě omylem najde mocný mimozemský artefakt třetí strany, jehož existence skýtá šanci otočit průběh celého konfliktu. Halo je legenda, která se sama proslavila tím, že se v ní hráči cítili jako v epickém filmu.

Halo přitom již skoro bylo natočeno – před necelou dekádou se mluvilo o tom, že si jej pod svá křídla vezme sám Steven Spielberg, který chtěl poté projekt svěřit začínajícímu Neillu Blomkampovi (Distrikt 9). Vše nakonec vyšumělo jako limonáda a na Halo od té doby sedá prach. Přitom v herním světě se značce daří víc než kdykoliv předtím, sága je uprostřed své druhé trilogie a příběhovou linku navíc obohatily desítky nových charismatických Spartanů, díky čemuž už rozhodně neplatí, že Halo = nezbytně jenom Master Chief.

Mass Effect

Také o přípravě filmu na motivy sci-fi trilogie se už mluví pěkných pár let, leč i zde stále "skutek utek". Leccos zřejmě komplikuje skutečnost, že je série Mass Effect vyloženě postavená na možnosti výběru vlastního hrdiny a putování vlastními volbami příběhu. Když chcete, můžete hru dohrát klidně za babu vypadající jako čarodějnice. To vše by film musel hodit za hlavu, čímž by šla velká část kouzla do koše.

Přesto všechno bychom však Mass Effect na plátně chtěli prostě vidět! Jasně, pohádali bychom se jako koně u toho, jestli je představitel(ka) Sheparda ok či ne, koho to proboha obsadili jako Garruse a že redesign Kroganů je fakt mimo. Mass Effect by se tím ale rozhodně přiblížil o krok blíž tomu, na co má právoplatně nárok – být nejvýznamnější sci-fi ságou naší generace. Nelze totiž navždy spoléhat jenom na Star Trek a Hvězdné války. A kdo jiný by měl ve filmovém světě stát po jejich boku než komandér Sheppard?

Grand Theft Auto

Nejostudnější je však rozhodně absence filmu u ságy Grand Theft Auto. Tolik příběhů, tolik měst, tolik pomačkaných plechů, co nám GTA dalo – a přitom to nikdo mimo hráče her nepochopí! Film by u GTA nebyl užitečný jenom pro fascinující smysl jeho vývojářů pro satiru a ironii, ale i pro seznámení široké veřejnosti s tím, že GTA není jenom simulátor jatek, ale především vtipný simulátor ironických jatek!

Jak ale zvolit optimální story z bratru sedmi dílů (a miliardy datadisků) značky? Rockstar by klidně mohl udělat hlasování mezi fanoušky, vybrat nejvíce filmový příběh ze ságy anebo zvolit jakýkoliv jiný způsob adaptování GTA: Vice City. Všichni totiž víme, že právě tahle epizodka má dodnes nejvíce kultovní jméno a pověst, takže by na stříbrném plátně měla stanout právě ona! Že Vice City "tak trochu" vykrádá Zjizvenou tvář? Inu, nebyla by to první ani poslední parodie/pocta, která se ve filmu objeví.

Prince z Persie: Písky času dorazí na Prima COOL už v neděli ve 20.00!

Sdílejte článek
Štítky film videohra Írán Písek Grand Theft Auto Prima Cool Vice City

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný