18. července 2016 13:53

Od Gladiátora ke Kill Bill: 4 nejlepší filmy o pomstě

Pokrm nejlépe podávaný za studena…

Téma pomsty je ve fikci oblíbenější než kočky na internetu. V úterní minisérii Dobrej policajt, jejíž první polovina startuje na Prima MAX ve 20.15, se s pomstou seznámíte přes mířidla liverpoolského poldy Johna Paula RockSAVAGE, který vyrazí pomstít svého parťáka. Aby se měl čím inspirovat, vybrali jsme před jeho misí několik dalších nejlepších matadorů žánru msty!

Pozor, článek obsahuje SPOILERY!

Gladiátor

Pokud teprve nečekáte na svou první občanku, je solidní šance, že byl pro vás Gladiátor s Russellem Crowem prvním esenciálním příběhem o pomstě, na jehož konci jste si říkali, že přijít o hodnost i rodinu vlastně není zase tak špatná životní kariéra – protože se pak stanete cool gladiátorem! Alespoň pokud byste tedy byli deTerminátor jako Maximus Decimus Meridius, který se upíše aréně, jen aby na konci zábavy mohl probodnout hrudník císaři…

Gladiátor se sice v pomstě a klišé s ní spojenými tolik nerochňá – mnohem více se soustředí na vykreslení života gladiátorů a starověkého pseudoŘíma – na konci však přesto skončí finální smrtí obou protagonistů. Právě to je totiž společný jmenovatel mnoha filmů o pomstě – totiž, že je cesta za mstou notně sebedestruktivní.

Muž v ohni

Pomsta znamená, že jdete po krku všemožným pohůnkům těmi nejméně vybranými způsoby – a to je věru špinavé jak fyzicky, tak i morálně. Nic to neukazuje tak přesvědčivě jako Muž v ohni. V tom se alkoholický bodyguard s tváří Denzela Washingtona stane osobním strážcem malé holčičky… jež je navzdory jeho arcidrsňáctví poměrně brzy unesena.

Aby ji osvobodil, Denzelův řezník John W. Creasy se vydá na archetypální osvobozovačku, proti níž je snímek 96 hodin mírumilovným rodinným filmem o štěňátkách. Finální jízda opět končí nevyhnutelným obětováním se pro dobrou (anebo alespoň řádně krvavou) věc, po níž nevíte, jestli máte bečet anebo nadšením ječet.

A Bittersweet Life

Ještě více než Západ ale milujou filmy o pomstě asijští draci na východ od nás – dokonce tak moc, že výčet všech nejlepších hongkongských, korejských a čínských revenge bijáků by vydal na sérii samostatných článků. Můžeme-li však zmínit jedno dílko za všechny, musí to být A Bittersweet Life (nebo-li 달콤한 인생, pokud si správně pamatuju svou korejštinu).

Děj popisuje příběh mladého mafiósy Sun-Wooa, který dostane za úkol hlídat (ve více smyslech) přítelkyni svého bosse – s tím, že pokud ji načapá při nevěře, má ji nemilosrdně zabít. Jak už to chodí, Sun-Woo si v holčině sám najde zalíbení… a série nešťastných příhod tomu chce, že výsledkem bude pekelně atmosférické a pekelně krvavé finále příběhu!

Kill Bill

Z amerických filmů o pomstě však musíme sáhnout jedině po všem známém Kill Billovi. Důvod je nasnadě – Tarantino film natočil jako poctu celému euroasioamerickému brakovému žánru filmů o pomstě z 60. až 80. let. Jednotlivé epizody pomsty tak čerpají citace tady z východních klišé, tady zase ze západních.

Kill Bill je svým způsobem takový Big Mac filmů o pomstě – možná jste všechny jeho příchutě už pocítili dříve někde jinde, možná lze obojí nazvat i generickou vykrádačkou. Ale nakonec stejně platí, že si na tom zas a znovu pošmáknete!

Dobrej polda vyráží na pochůzku již v úterý ve 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný