3. února 2016 15:05

Od Arnolda k Expendables: 4 nejlepší filmová komanda

Nepřátel se nebojte, na munici nehleďte!

Míša Dudikoff je zpět, tentokrát jako člen elitní jednotky Spojených národů jménem Úder svobody! Jeho mise na syrské území začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.00, již nyní ji však můžete poměřit se čtyřmi dalšími nejdrsnějšími filmovými komandy!

Tucet špinavců

Film: Tucet špinavců

Kdysi dávno v dřevním roce 1967 byl Tucet špinavců tímtéž, čím je dnes chystaná anti-super-týmovka Suicide Squad – nepokrytou zábavou, která jde ostře na hranu povoleného! Snímek o armádním komandu, které je sestaveno ze samých zločinců a vysláno na ostře sebevražednou misi, položil základy řadě podobných… a vlastně i hned našemu následujícímu filmu v pořadí.

Důvod je nasnadě: Tucet špinavců se nebál mrknout na druhou světovou poněkud ironičtějšími brýlemi, než bylo do té doby zvykem. Ti tam byli heroičtí či depresemi zmáhaní vojáci, na jejich místa totiž nastoupili hulváti a maniaci, u kterých se dalo s úspěchem pochybovat o duševním zdraví i spořádanosti. A byla radost na jejich závěrečnou misi pohledět!

Postradatelní

Film: Expendables: Postradatelní

Sebevražedné sklony si dali do názvu i maníci z týmu jménem Expendables. Tentokrát však celá trojice jejich dosavadních misí šlape i na meta úrovni – krom výprav veteránů mnoha válek totiž zároveň popisují i týmovou snahu někdejších hvězd akčního filmu ukázat, že ještě nepatří do starého železa.

A daří se jim to vcelku obstojně! Především vtípky nabušený druhý a osudovou akcí lemovaný třetí díl nabídl jak plejádu vrásčitých tváří někdejších bodybuilderů, tak i solidní přehledovku všech prověřených klišé žánru. Expendables by sice “v reálu” byli mrtví circa každou druhou minutu, je však krásné se s nimi stále zasnít a ponořit do světa jako z roku 1986!

Franklinovo komando

Film: Děla z Navarone

Kdybychom měli citovat prototyp všech filmových komand, musíme sáhnout po speciální jednotce z Děl z Navarone (1961). V jejím úkolu, tedy zbavit se středomořské nacistické baterie ukryté ve skále, totiž najdeme vše: exotiku, rozpory v týmu, infiltraci i misi s nulovou šancí na přežití.

Ničemu nevadí, že je celý film staromilštější než vaše prababička a o realitu se také mnoho neotřel. Tenhle prototyp filmových speciálních jednotek je zkrátka na dekády dopředu základ, který stále umí inspirovat.

John Matrix

Film: Komando

No a co, že Arnieho opus pojednává o jednočlenném komandu? Ten film jasně dokazuje, že víc lidí nebylo potřeba!

Poněkud jednočlenný je ostatně i Úder svobody! Posuďte to sami ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL!

Sdílejte článek
Štítky film Prima Cool John Matrix Děla z Navarone Komando Úder svobody

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný