22. srpna 2016 21:18

Od Armageddonu ke Světové válce Z: 4 nejděsivější konce světa ze slavných filmů

2012 - upoutávka

Apokalypsy tak hrůzné, že už raději proběhly.

Neděle bude na Prima MAX patřit katastrofickému eposu 2012 od Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Hvězdná brána). Snímek natočený v roce 2009 si svého času vzal na paškál „mayskou apokalypsu“ z 21. prosince 2012, dnes už tak jeho atmosféra působí notně méně panicky než před sedmi lety. 2012 však není jediný film, jehož vize konce světa již kolem nás proběhla – některé filmové apokalypsy v průběhu historie nastaly v celé své děsivosti. Které?

Armageddon

Každý, kdo viděl alespoň jednou Armageddon, samozřejmě o téhle již proběhnuté apokalypse ví – nastala před 65 miliony lety a odklidila z cesty všechny velké dinosaury. Film sám zmiňuje riziko drtivého dopadu již v úvodní scéně. Vlivem impaktu zhruba desetikilometrového tělesa před cca 66 miliony lety do dnešního Chicxulubského kráteru vymřeli všichni vyšší dinosauři.

Možnosti, že se na nás zaměří jeden z mnoha asteroidů venku, samozřejmě čelíme také dnes. I když bychom byli sto těleso zřejmě detekovat měsíce či spíše i roky dopředu, stále nemáme připravený žádný skutečný plán, co s ním dělat - možná bychom tak o katastrofě stoicky věděli dlouho dopředu...

Světová válka Z

S tímhle příkladem to bude už o něco náročnější. Na příchod nemrtvých bestií samozřejmě v historii zatím nikdy nedošlo. Víme však o celé řadě lokálních epidemií, které s objevem zombies snesou porovnání. V první řadě tu máme Černou smrt, která ve 14. století prošla Asií a Evropou a vybila přibližně třetinu populace. Příčiny šíření či léčby byly tehdy zcela neznámé & šokující, tedy asi stejně, jako je zombie virus zpočátku v každém zombie fláku.

Pokud však toužíte po historické události, kdy vám po krku šli vaši kanibalističtí sousedi, netřeba jít dále než za ukrajinský Holodomor z let 1932 až 33, kdy vlivem kolektivizace na Ukrajině zemřelo kolem 2,6 až 7 milionů lidí - ulicemi se po dobu katastrofy ploužily davy vyhladovělých a za snědení vlastních dětí (!!!) sovětské úřady odsoudily na 2500 lidí.

Šílený Max

Máte rádi postapokalypsu ve stylu Šíleného Maxe, v níž skončí stará civilizace a všichni jsou plní deprese z rozpadu hodnot, měst i morálky? Tak to budete milovat Kolaps doby bronzové! Ačkoliv u nás dnes letí spíše kolaps starověkého Říma ve 4. až 6. století, tento byl spíše transformací impéria do jiné podoby - koneckonců, Řím byl díky přítomnosti Papeže vlivný i po celé období středověku a Východořímská říše fungovala až do 15. století, tedy renesance a příchodu novověku.

Za to kolaps doby bronzové viděl v průběhu padesáti let pád vyspělých tisíciletých říší v Egyptě, Babylonu a dnešním Turecku nebo Řecku. Po bezprecedentním období míru a prosperity najednou region zasáhly devastující zemětřesení a zároveň i migrační krize vlivem hladomorů, k tomu všemu do regionu přivandrovali krutí mořští nájezdníci plenící všechno, co zbylo. Doba temna po kolapsu trvala přibližně 700 let, než došlo na nárůst vlivu Persie a řeckých států - antické Řecko přitom, paradoxně, bylo zřejmě založeno právě těmi brutálními nájezdníky z období kolapsu…

2012

Na Zemi, zjevně, na vulkanický scénář s posunem pevninských desek prozatím nedošlo. Mohli bychom spekulovat, zdali by něco takového bylo v našich podmínkách možné (nebylo), to však neznamená, že si jiné planety obdobné situace překopání povrchu samy neužívají. Nemusíme chodit daleko k jiným hvězdám - stačí se podívat na Venuši.

Jitřenka samozřejmě disponuje velmi aktivními sopkami - pravděpodobně větším množstvím než Země. Nejméně před 500 miliony lety přitom povrch planety prošel masivním faceliftem, kdy čerstvá láva překryla vše, čím byl povrch předtím. Musel to být děsivý scénář. Víme to z toho, že jsou impaktní krátery na Venuši mladší než toto období, aktivní geologie však všechny starší šrámy (jaké má třeba Měsíc) již dávno překryla. Kdyby tak John Cusack z 2012 žil před půlmiliardou let na Venuši, mohl by prožít úplně totéž jako ve filmu - jen s tím rozdílem, že by na konci jeho putování nečekal happy end...

Počátek konce ve 2012 začne již v neděli ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný