13. července 2020 00:11

4 nejlepší filmy s ninjy: Patří mezi ně i slavná bondovka

Přichází neviděni, odchází neslyšeni. Kde se filmovým ninjům dařilo nejvíc?

Přestřelky i ninjutsu - to všechno vás na Prima COOL čeká v sobotu večer v béčkovém bijáku Poslední Ninja! Tihle legendární "Jediové historie" sice inspirovali nejrůznější slavné fiktivní hrdiny, jejich sláva ve filmu však již trochu opadla. A to je škoda - jak si připomeneme čtyřmi nejlepšími ninja filmy!

04) Žiješ jenom dvakrát

Panuje obecná představa, že ninja je tichošlápek v černém pyžamu, co kolem sebe trousí šurikeny stejně hustě jako Petr Novotný špatné vtipy. Proto si jako první ukázku dáme ninji v echt západním filmu, totiž jedné z prvních bondovek!

Jasně, Sean Connery v Žiješ jenom dvakrát prošel (dnes poněkud kontroverzní) přeměnou na Asiata, jinak však kombinace filmu, v němž agent Jejího veličenstva spolu s armádou ninjů (!) obsadí Bloofeldův kosmodrom (!!) uvnitř vyhaslé sopky (!!!) a zabrání tak třetí světové (!!!!) ilustruje, že ninjové na plátně ani zdaleka nemusejí být nudnou podívanou!

03) Ninja III: The Domination

Z krapet brakových vod připlouvá i druhý ilustrativní snímek, který naplno přijímá archetypální podobu ninjů. K jejímu vžití je ostatně dobrý důvod: většina filmů si koncept ninji představuje právě jako takového primitivnějšího Jedie, a to ačkoliv historičtí ninjové byli spíše cosi jako CIA – tedy šlo o tajné agenty, kteří kvůli konceptu utajení ZÁSADNĚ nenosili stejnokroj.

Alternativně lze proto v rámci zábavnějšího vykreslení ninjů sáhnout i po nadpřirozených prvcích a žánrovém křížení – třeba jako Ninja III, kde sexy ženu posedne duch mrtvého ninji a donutí ji vraždit své nepřátele! Je to chytré a briskní asi jako Luděk Sobota po lobotomii, ale zároveň jde také o přesně ten typu filmu, který si s dostatkem alkoholu (či jiných látek) výborně užijete s přáteli. A není snad to známka dobrého filmu?

02) Ninja: Shadow of a Tear

OK, popojedem k trochu vážnějšímu vykreslení ninjů, které si nemusí pomáhat šílenostmi. Podobné filmy ve skutečnosti vznikají i dnes a Shadow of a Tear je toho výborným důkazem. Scott Adkins tu v režii izraelského odborníka na bojová umění Isaaca Florentine předvádí cosi jako z ranku Ong Baka s ninji v hlavních rolích.

Hlavní story o pomstě protagonisty je zcela podružná a vlastně zbytečná – podstatné je, že Shadow of a Tear umožňuje svému štábu rozehrát hustokrutou a choreograficky bravurně zvládnutou řežbu, do jejíhož rytmu budete chtít tančit ještě týden po projekci!

01) Duel to the Death

Mohli jste si všimnout, že v našem seznamu nefiguruje žádný japonský film – kult ninjů je totiž mnohem populárnější mimo Zemi vycházejícího slunce než přímo v ní. V té, snad kvůli kulturním důvodům, mnohem více letí ctnostnější samurajové. Dost možná nejlepší asijský dramatický film s ninji proto pochází z hongkongské kinematografie.

Duel to the Death z 80. let natočil zdejší choreograf Ching Siu-Tung jako snímek překlenující starou hongkongskou školu s tou novou, reprezentovanou Johnem Woo. Duel to the Death proto hýří především osmdesátkovým pojetím filmové drsnosti, která je z dnešního pohledu uhlazenější a čistší, ale zároveň méně idealizovaná než starší bijáky s Brucem Lee. Pokud hledáte vyváženou paletu chutí s lehkým nádechem retra, nehledejte dále.

Poslední Ninja začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.35.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný