5. června 2023 00:04

6 prakticky nezastavitelných filmových záporáků: Od Predátora k Jokerovi

Kteří filmoví padouši mají víc šťávy než králíček Duracell?

V neděli večer vás na COOLu čeká jeden z nejlepších akčních filmů všech dob – servírujeme totiž Terminátora 2: Den zúčtování! Arnoldův robot se opět vrací časem, tentokrát však nikoliv do role záporáka – jako přeprogramovaný T-800 má za úkol chránit Johna Connora, budoucího spasitele ve válce s roboty, před tekutým superterminátorem T-1000. Druhý Terminátor nabízí jedny z nejopulentnějších (fyzických!) akčních scén stylu 80. a 90. let, ale i supernapínavé pokračování příběhu z jedničky – a navíc se může pochlubit skoro nezničitelným tekutým terminátorem T-1000! Ano, to je už nějaký argument. Popřemýšleli jsme tedy nad tím, jaké jiné nezastavitelné záporáky bychom proti němu postavili.

06) Godzilla

Je veselá, je žravá – Godzilla je, zejména ve své japonské mutaci, doslova synonymum nezastavitelnosti! Když ji filmaři v 50. letech poprvé postavili před kameru, Godzilla byla metaforou po náboženský úděs z jaderného bombardování Hirošimy a Nagasaki. Japonská kultura má přitom sama o sobě dlouhou tradici ve smíření se s nevyhnutelným spíše než v boji s ním. Godzilla by tak vlastně měla patřit na první místo, nikoliv poslední. Přesto má jednu velkou nevýhodou – kvůli všeobecné oblibě už v řadě filmů za záporáka neplatí, a tak má pro náš přehled výrazný handicap!

05) Predátor

Jasně, nakonec stačí dřevěná past a pěstní souboj s Arniem a i Predátor se kácí k zemi. O tom, jak krutopřísný tenhle záporák je, ale svědčí i jeho Nástroj posledního trollingu, totiž autodestrukce hrozící likvidací každého nešťastníka, který by snad byl s to Predátora zabít! Zejména v jádru prvního filmu je navíc ukryt dokonalý žánrový mišmaš – film začínající jako další Rambo II se překlopí do sci-fi, v níž partu Typických akčních hrdinů (TM) najednou začne cosi nemilosrdně kosit. Dejte ruku na srdce – jen málokdy dostal Arnold tak na budku jako právě tady!

04) Joker

Nejvtipnější záporák okolo je asi jediným z výběru, který nedisponuje nějakým typem maniakální superschopnosti. Když Jokera střelíte do hlavy, tak se od něj kulka neodrazí ani vám ji nevrátí – prostě nejspíše umře. Joker má však jiný typ „brnění“, totiž příběhové a mentální! Vzhledem k tomu, že Batman nechce zabíjet lidi, nechce zabít ani Jokera – a toho pak Joker neustále zneužívá. Paleta jeho plánů a šílenství je navíc tak bohatá, jak to jen jde. Kdo se dodnes neoklepe při vzpomínce na Ledgerova Jokera v Temném rytíři a absurdní šroubování zdejšího napětí a děsu, ten jako by nebyl. Nezastavitelní záporáci zkrátka mohou občas být i z masa a kostí!

03) Darth Vader

Tak trochu od každého kousek byl Darth Vader – ještě než si jeho kostým začal oblékat každý druhý cosplayer a vyvádět s ním kravinky, byl Vader doslova chodící teror. Věčně sípající cápek, co může lidi udusit pouhou myšlenkou, platí za prvního skutečně filmového superzáporáka – éra komiksových filmů přišla až dekády po něm. Vader dovedl být o krok před Rebely co do plánů, ale dovedl i rozkrájet celou rotu. Dost možná nejlepší scéna Rogue One patří právě jeho krátkému výskytu, kdy Vader pobije celou nešťastnou jednotku pěšáků. V předaleké galaxii prostě život není peříčko. Tedy alespoň pokud nemáte v krvi midichloriany!

02) Winter Soldier

Přijít se zcela novými nezastavitelnými geroji je však stále těžší – jako by si filmy ty nejsilnější kalibry dávno vystřílely. Winter Soldier je proto v posledních letech ten nejzajímavější záporák široko daleko! Prvním důvodem je jeho legendární status v marvelovkách – zejména Občanská válka naznačila, že by si Winter Soldier klidně zasloužil vlastní film, v němž by ve 20. století dštil zkázu nalevo i napravo. Druhým důvodem je fakt, že dovede jako jeden z mála nakopat zadek ústředním hrdinům, kteří se proti němu musejí spojovat do větších skupinek. A konečně zatřetí je tu fakt, že Winter Soldier nehrál jen v jednom filmu – a pravidelně se vrací, aby jako ambivalentní postavička stále budil hrůzu... ač již na straně dobra.

01) Terminátor

Jen málokterý filmový záporák je tak děsivý jako Arnieho superrobot v původním Terminátorovi. I zde se dostavuje „syndrom Godzilla“, kdy byl robozáporák tak oblíbený, že z něj filmaři pro další díl udělali hrdinu (to je asi totéž, jako kdyby se Ripleyová v pokračování Vetřelce musela spojit s xenomorfem do party..., což by vlastně mohl být báječný biják!). Ale čistě v jedničce budoucí Arnieho komiku nepoznáte. Zcela nejlepší je na celém segmentu scéna „Terminátor vs. policejní stanice“, která je co do akce i dramatu vlastně vyvrcholením filmu. Pokud do téhle chvíle mohly racionálnější postavy mít nad celou story o „robotovi z budoucnosti“ oprávněné pochyby, v okamžiku, kdy místností kráčí neprůstřelná hora svalů, která kosí všechno, co se pohne, dosahuje horor nezastavitelného Terminátora absolutních výšin!

Terminátor 2: Den zúčtování začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný