11. ledna 2016 15:29

Než byl Iron Manem: 5 nejlepších filmů Roberta Downeyho Jr., které jste neviděli

Air America - upoutávka

Užijte si filmy z bouřlivého období slavného hollywoodského rebela.

Býval slavný, úspěšný a bohatý - pak však v polovině 90. let zastavila rozjetou dráhu Roberta Downeyho Jr. fatální závislost. Ač se z ní zázračně vyhrabal a dnes je opět na trůně, dvě etapy jeho kariéry dodnes budí zájem. V neděli večer si na Prima COOL můžete dopřát snímek z první poloviny Downeyho herecké dráhy - válečný biják Air America z roku 1990. Co však vlastně Robert natočil poté, co se mu přestalo dařit? Vypíchli jsme několik solidních filmů (ok, a jeden seriál), které jsou více či méně svázané s jeho temným obdobím.

Přízraky ze snů (1999)

I když se Downey potýkal s nevalnou pověstí už v roce 1997, kdy se dočkal prvního problému se zákonem a musel při natáčení filmu Rošťák podstupovat denní kontroly přítomnosti návykových látek, jeho závislost jej poprvé výrazně dostihla až dva roky na to. Během svého zatčení totiž právě točil film Přízraky ze snů. Drama Neila Jordana o tom, že sny malé dívky předpovídají budoucí vraždy, a ta je kvůli tomu přemístěna do sanatoria, se přitom nápadně podobá pozdějšímu bijáku Gothica. Downey si tu příhodně zahraje vyšinutého zrzka, kterého vzhledem k okolnostem možná ztvárnil možná až příliš přesvědčivě…

Skvělí chlapi (2000)

V ujeté dramedii Skvělé chlapi si Downey naopak střihl epizodní roli vydavatele, snímek však rozhodně stojí za pozornost každého, kdo si libuje v řadách nešťastných příhod, toho času dějících se primárně Michaelu Douglasovi. Ten je tu totiž za nešťastného spisovatele, kterého čeká ultra perný den - ani zdaleka však nešlo o tak bouřlivé období, které v roce 2000 prožíval sám Downey. Krom Skvělých chlapů to platí především pro jeho následný televizní zářez.

Ally McBealová (2000)

Týden po svém dalším zatčení v roce 2000 si Downey totiž připsal menší comeback v podobě hostování v seriálu Ally McBealová, tehdejším největším hitu na seriózním TV poli. Za roli byl později nominován na řadu ocenění včetně cen Emmy, seriálu rovněž zvýšil klesající ratingy. Před koncem první řady ale byl Downey na Den díkuvzdání opět zatčen, zatímco si dopřával kokainu. Producenti mu to protentokrát ještě prominuli - po dalším zatčení na jaře 2001 už však jeho postavu na poslední chvíli odepsali z celého děje...

Gothika (2003)

O dva roky později, po léčbě a zásahu kariérního dna, se Downey začal sbírat z nejhoršího. Jedním ze stupínků jeho návratu je horor Gothika, který sice primárně patří Halle Berry, Downeyho kolega a psychiatr je však podstatnou součástí děje. Gothica navíc značí Downeyho transformaci v herce, který se nebojí skrz naskrz fiktivních látek (oproti dramatům z 90. let jako byl Chaplin). Je jen příhodné, že právě na place Gothicy se Downey potkal se svou nynější manželkou Susan Levin, která nejspíš nese "vinu" za to, že se Downey už nikdy nevrátil do svého temného období.

Temný obraz (2006)

Další tři roky na to už zbývala jenom chvíle do premiéry Iron Mana, který znamenal Downeyho raketový vzestup až na nynější pozici nejvýdělečnějšího herce Ameriky. Downey však na svůj pár let starý exces jen tak nezapomněl - v dramatu Temný obraz o futuristických feťácích, kteří si navozují ujetou schizofrenii a rozdvojení osobnosti, totiž sekundoval ústřednímu Keanu Reevesovi tak zdatně, že si celý vrchovatě originální a nezávislý film vlastně ukradl sám pro sebe.

Jakkoliv tak lze Downeyho temné období považovat za slabost, těžko říct, jestli by bez něj Downey nesáhl k notně netradičním rolím v televizi, hororech, animácích nebo marvelovkách. Co točil předtím, než se propadl na dno a vyšvihl zase zpátky, můžete s Air America nakoukávat v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný