25. dubna 2022 00:04

3 nejzvláštnější superhrdinské filmy, které byste rozhodně měli vidět

Superhrdinové bez pláštěnek, zato však s tajemnem!

I když se to může zdát zvláštní, komiksový film a superhrdinský film nemusejí být synonyma. Byť totiž superhrdinové pramení z papírových sešitů, jejich sláva za více než půlstoletí dávno překonala původní hranice. Řada filmařů se proto jala natočit vlastní, zcela nový superhrdinský příběh, který sice může čerpat inspiraci z komiksové scény, ale o přímou adaptaci nejde. Výsledky jsou obvykle velmi zajímavé – jak ostatně dokazuje náš nedělní Vyvolený. Abychom ale nemluvili jen o něm, připomeňme si i dva jeho povedené kamarády.

Vyvolený

Pravděpodobně nejlepší film M. Night Shyamalana zpočátku jako superhrdinský film vůbec nevypadá – a v tom je jeho síla! Story o „nezničitelném“ hasiči Davidu Dunnovi, který má možná nadpřirozené schopnosti, se to naopak důsledně snaží hrát na obě strany.

Shyamalanova magická režie přitom po celou dobu umně vyvolává dojem, že možná, možná může existovat hrdina jako z komiksu – leč se s temnými elementy naší reality neobleče ani do barevného neoprenu, ani si sám nedá sexy přezdívku.

Dokonalá dekonstrukce komiksového žánru z roku 2000 dodnes zůstává pekelně kvalitním filmem. A pro mnohé je i výrazně lepší než Shyamalanův Šestý smysl.

Birdman

Je vůbec artovina Birdman superhrdinský film? Snímek o starém, vyžilém herci, který kdysi natočil jeden komiksový snímek a zřejmě mu z toho hráblo, se totiž více než komiksů dotýká problémů herectví, tematiky comebacku a nostalgie po dávno ztraceném mládí.

Přesto fantasticky natočené drama nikdy jasně neřekne, jestli je filmový superhdina Birdman jen v hlavě ústřední postavy, nebo se opravdu prohání kolem. Birdman tak může být kriticky zdaleka nejúspěšnějším filmem se superhrdinskou tematikou, získal ostatně hned několik Oscarů včetně toho za nejlepší film.

Celý snímek navíc zlepšuje meta vtípek s obsazením Michaela Keatona do hlavní role – tedy stejného pána, který pomohl nakopnout komiksovky v Burtonově Batmanovi z roku 1989!

Kronika

Zmínku si však rozhodně zaslouží i nízkorozpočtová Kronika, které se navzdory ceně, za niž se v Hollywoodu nekoupí ani průměrný oběd, podařilo představit ohromující story o vzestupu a pádu několika mladíků, kteří získali superschopnosti. Destrukce města po vzoru anime Akira je pak pouze závěrečnou třešničkou na dortu.

Zdejší příběh o tom, že absolutní moc absolutně korumpuje, navíc pozorujeme skrze found-footage optiku – čili podobně jako v Blair Witch. Jistě, ne každému tenhle styl vyhovuje. Zrovna v Kronice, jak napovídá název, to však má svůj smysl. A navíc rozhodně nejde o styl, který využívá přehršle superhrdinských filmů.

Vyvolený začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný