7. února 2018 08:41

5 nejzamotanějších thrillerů všech dob: Jokerův plán nemá obdoby!

Identita - upoutávka

Pojďme si nakreslit jejich grafy. 

Prostitutka, policista nebo třeba šofér limuzíny – právě taková partička se znenadání sejde v hotelu uprostřed pouště v sobotním filmu Identita. Nejpozději v okamžiku, kdy je tu někdo začne vraždit, je všem jasné, že v tom byl od počátku plán – a diváci spolu s nimi tak mohou rozplétat příjemně překomplikovaný thriller Jamese Mangolda (Walk the Line, Logan). Než k němu od 22.10 usednete, vzpomeňte na jiné parádní bijáky, které to ale s ústředním plánem malinko přehnaly.

POZOR, NÁSLEDUJÍ SPOILERY!!!

05) Prokletý ostrov

Detektiv vyráží na tajemný ostrov, kde se možná dějí pokusy na lidech. Ale taky možná vlastně ne. A do toho stále vidíme jeho flashbacky na dřívější období. A pak se na konci ukáže, že všechno je úplně jinak – a namísto šíleného nacistického programu vidíme jenom tu nejkomplikovanější terapii v historii komplikovaných terapií! Prokletý ostrov sbírá body za originalitu, ale zároveň bychom celou tu srandu rozhodně nechtěli plánovat!

04) Temný rytíř

Řekneme to takhle – kdyby Joker kandidoval na prezidenta, budeme ho asi volit. Jasně, je to vrahounský šílenec, který zcela běžně obětuje své vlastní loajální lidi. Ale zároveň je herdek schopný realizovat ty nejpřekombinovanější plány, i když mu na záda dýchá mafie, gothamská policie, národní garda i Batman. A to je už co říct! Propašovat totiž do dvou evakuačních lodí hektolitry benzínu (a to celé potají!), už vážně svědčí o skutečném velmistrovi logiky a plánování.

03) Obvyklí podezřelí

Bryan Singer patří mezi režiséry, kteří si na překomplikovaných zápletkách přímo vystavěli jméno. Tenhle film má komplikovanost již ve své premise – cílem je totiž najít pachatele masakru na pašerácké lodi. Jenže podezřelých je tolik, že když film po 106 minutách skončí, ukáže se, že jsme 105 minut z toho sledovali jenom jednu z mnoha verzí. A nejspíše tu nejsložitější. Inu, právě proto jsou však Obvyklí podezřelí tak neobvyklí!

02) 12 opic

Cestování časem ve filmech většinou není vykreslené jako mentálně vyčerpávající mixér psychiky – vždyť jdete do fantastické historie nebo překvapivé budoucnosti! Vidíte slavné postavy, ovlivňujete dějiny nebo si užíváte plodů zítřka. Ne tak ve 12 opicích, kde Bruce Willis z cestování časem regulérně blázní a má k tomu dobrý důvod – záchranu světa. Jenže co když je opravdu jenom blázen? Co když sledujeme jenom jeho představy? Ačkoliv film dilema v závěru jasně řeší, nebylo by překvapivé, kdyby z toho všeho šiblo i divákům!

01) Memento

Zkuste složit Rubikovu kostku nohama vzhůru. Zkuste vyřešit Hilbertův problém. Zkuste žonglovat s osmi noži. Zkuste sjednotit teorii relativity a kvantovou fyziku. Zkuste vyhrát Formuli 1 se zavřenýma očima. Zkuste dělit nulou. Zkuste krmit kočky. Anebo zkuste přejít po laně mezi Petronas Towers.

Ale za žádnou cenu se nesnažte na první zhlédnutí pochopit Memento!

Identita začíná na Prima COOL již v sobotu ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný