11. listopadu 2019 15:13

5 nejzajímavějších hororů podle her: Od Dooma k Resident Evilu

Zombíci na sto způsobů!

V sobotu ve 22.45 zaútočí na COOL videoherní horor Povstání mrtvých: Strážní věž. Spíš než pod českým názvem tuhle sérii možná znáte pod původním jménem Dead Rising. Podobně jako ve hrách, také v Povstání mrtvých se tak můžeme těšit na klasické béčkové vyvražďování lidí a nemrtváků. A není asi náhoda, že tenhle motiv znáte i z jiných herních hororů. Jak si však stojí hororové filmy podle her? Vzpomněli jsme na pět nejzajímavějších a seřadili je od... méně dobrých po ty lepší.

05) House of the Dead

Přehled vezmeme od konce, tedy od těch nejhorších filmových hororů inspirovaných hrami. A nemůžeme začít nikým jiným než legendárním Uwe Bollem! Sladký Uwe je sám o sobě kýmsi, kdo netočí hororové filmy jen metaforicky, ale i doslova. Nemesis mnoha hráčů se bohužel před řadou let rozhodla, že se dá na filmařinu, a vybrala si jako objekt zájmu právě hororové hry. House of the Dead je z Uweho filmografie tím horším kouskem, ale v zásadě je to jako srovnávat, jestli je lepší se omylem bodnout to nohy nebo střelit do ruky. Je však pozoruhodné, že jde v nevelkém počtu filmů podle hororových her o první a nikoliv poslední biják se zombíky.

04) Sám v temnotě

Jen o fous lepším pokoukáním je Bollův majtrštyk Sám v temnotě. Může za to především vyšší rozpočet a alespoň jisté zdání dějové koherence. Samozřejmě, jakmile se film trochu posune, začne se opět ukazovat, že se Uwe prostě ztrácí a neumí točit akci ani dialogy. Díky Christianu Slaterovi a Taře Reid v hlavních rolích paranormálních vyšetřovatelů však chvíli trvá, než člověk fazónu bijáku prokoukne. Také tentokrát se přitom válčí s jakýmisi nelidskými potvorami, respektive s parazity, kteří dovedou (jako ve Hvězdné bráně) převzít kontrolu nad hostiteli a dštít oheň všude okolo. Co je oním důvodem toho, že jsou podobná monstra – vždy více či méně podobná zombíkům – ve hrách tak populární? Odpoví nám borec ze třetího místa.

03) Doom

Míříme do střední kvality a nacházíme tu... Doom! Původní Doom je legenda, která definovala podobu herní kultury v 90. letech, zplodila davy následovníků a v mnoha ohledech je hratelná dodnes. Filmový Doom je... přinejlepším fajn béčko, v němž hrají The Rock a Karl Urban a které obsahuje jednu fakt dobrou scénu. Ve srovnání s herní předlohou jde objektivně o sešup, ačkoliv biják sám není agresivně tak špatný. Herní předloha Dooma ale odpovídá i na popularitu zombíků a kvazizombíků v herním světě. Zatímco filmoví záporáci se můžou chovat, jak jim diktuje scénář (takže se sérioví vrazi jako Jason dovedou de facto teleportovat a jsou nezničitelní), ve hrách by něco podobného byla dost nuda. Hráči potřebují střílet kvérem do stovek oponentů, díky limitacím umělé inteligence se tak zombíci stali dokonalými herními záporáky. Jenže stejný recept ve světě filmů funguje... tak nějak polovičatě?

02) Resident Evil

Na stříbrné příčce se uvelebili další zombíci, a tentokrát rovnou jedni z těch nejslavnějších v herním světě. Série Resident Evil přinesla revoluci v tom, jak se nemrtví ve hrách střílejí do hlavy – a to jak svým prvním (a druhým) dílem, tak posléze i neméně populární čtyřkou. Ostatně i dnes mnohé remastery dovedou platit za zajímavou herní událost, a to ačkoliv se zombíci ve hrách od vydání prvního Resident Evilu rozmnožili příčně i podélně. Filmová adaptace je ovšem... přinejmenším kontroverzní. Jistě, nelze jí upřít úspěch ani vytrvalost. Filmový Resident Evil má však daleko blíž k béčkovému stylu už jen proto, že se do hlavní role obsadila Milla Jovovich, jejíž Alice v herním světě ani neexistuje!

01) Silent Hill

Monstra klasického béčkového ražení nakonec najdeme i v dost možná nejlepším hororovém filmu podle hry (a nejlepším filmu podle hry vůbec!) – v Silent Hillu. Ruku na srdce, ačkoliv máme Pyramid Heada moc rádi, jeho přítomnost jasně indikuje žánrovější hororové vody, což je občas děsivější než monstra z jiné dimenze. Nehledě na fiktivní bestie poděděné z herního prostředí však Silent Hill vítězí především na poli atmosféry. Chlubí se totiž větší věrností hrám (alespoň ve srovnání s výtečníky výše) a paradoxně i zachováním podobně nepochopitelného děje předlohy. V Silent Hillu je totiž jistá nepochopitelnost předností, nikoliv chybou!

Povstání mrtvých: Strážní věž (alias Dead Rising) začíná na Prima COOL už v sobotu ve 22:45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný